Výuka romských dětí? Šabatová si stěžuje

Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová požaduje snížení počtu romských dětí ve speciálních (dříve zvláštních) školách, kam podle ní mají být umisťovány pouze děti s lehkou mentální retardací. Do věci se vložilo i Chládkovo ministerstvo, které předloží vlastní Akční plán.

Ombudsmanka vítá, že připravovaná novela školského zákona zavede bezplatné podpůrné opatření pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Podle ní je dále nutné snižovat počty dětí ve třídách, aby se jim učitelé mohli více věnovat.

Romským dětem, ale i ostatním předškolákům, by podle ní pomohlo zavedení povinného roku předškolního vzdělávání. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se zavedením povinného posledního roku předškolního vzdělávání počítá, závisí to však na navýšení kapacit předškolních zařízení. V novele školského zákona je navíc zakotveno otevření přístupu do přípravných tříd všem dětem, nikoliv jen těm sociálně znevýhodněným.

Ombudsmanka připomněla, že před sedmi lety Evropský soud pro lidská práva odsoudil ČR za nepřímou diskriminaci romských dětí z Ostravska, protože musely navštěvovat zvláštní školu, i když k tomu nebyl důvod. Soud nařídil, aby stát uhradil každému z 18 romských dětí, jejichž případy se zabýval, 4000 eur (asi 110 tisíc korun) za zařazení do zvláštní školy.

Ochránkyně upozornila, že špatná situace přetrvává. Na to při nedávném sedmiletém výročí rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu "D. H. a ostatní proti České republice" upozornily i nevládní neziskové organizace. Poukázaly mimo jiné na to, že romské děti stále tvoří zhruba třetinu žáků praktických škol. Tato vzdělávací zařízení by přitom měly navštěvovat pouze žáci s lehkým mentálním postižením.

Předchůdce Šabatové Pavel Varvařovský udělal před dvěma lety výzkum v 67 bývalých zvláštních školách v ČR, z něhož vyplynulo, že romské děti v nich tvořily 35 procent žáků. Varvařovský zdůraznil, že "neexistuje vědecké zdůvodnění, podle kterého by u jednoho etnika existovala výrazně vyšší míra výskytu lehké mentální retardace než u zbytku populace".

Související

Miloš Zeman

Pithart či Horáček vyzvali prezidenta Zemana k abdikaci

Prezident Miloš Zeman se podporou ruského prezidenta Vladimira Putina stal spoluviníkem ruské agrese na Ukrajině a měl by abdikovat. Vyzvalo ho k tomu ve společném prohlášení osm bývalých politiků nebo signatářů Charty 77 včetně někdejšího předsedy vlády a Senátu Petra Pitharta, bývalé ombudsmanky Anny Šabatové nebo Zemanova protikandidáta z minulé volby hlavy státu Michala Horáčka.

Více souvisejících

Anna Šabatová Romové Školství

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Patrik Schick

Češi do veledůležitého duelu s Tureckem nastoupí bez Schicka. Stav Baráka se po horečce lepší

Když během zápasu s Gruzií (1:1) předčasně odešel ze hřiště kanonýr Patrik Schick, nevěstilo to nic dobrého. Přestože po zápase byl český trenérský štáb ještě v naději, že by snad mohl fotbalista Leverkusenu být k dispozici pro utkání s Tureckem, nyní za zákulisí přichází neoficiální informace o tom, že Patrik Schick dispozici pro duel s Tureckem nakonec nebude. Schick není navíc jediným, nad kterým visí otazník. Třeba Antonína Baráka pro změnu trápila horečka, před posledním duelem ve skupině se ale podle svých slov cítí dobře. Lukáše Provoda pak pro změnu trápí lehký výron kotníku. 

před 6 hodinami

sport

EURO 2024: Rakušané vyhráli nad Nizozemskem a postupují z prvního místa, Francie opět herně nepřesvědčila

Skupina D fotbalového mistrovství Evropy v Německu byla nejzamotanější a během posledních zápasů této skupiny, které se hrály souběžně v úterý vpodvečer, se měnila živá tabulka této skupiny každou chvílí a pokaždé vypadala jinak. Nakonec to skončilo největším možným překvapením poté, co si Rakušané dokázali poradit s Nizozemci a porazili je 3:2 a tím se tak dostali na první místo tabulky. To znamená, že se stali případným soupeřem v osmifinále pro český tým, tedy pokud český tým ve středu večer porazí Turecko. Ve druhém zápase skupiny B pak na sebe narazili Lewandowski a Mbappé, tedy Polsko a Francie. Mbappé se vrátil do základu po zranění nosu, kvůli němuž musel tak nyní nosit masku. Oba zmiňovaní kanonýři a oba z penalt ustanovili skóre na konečných 1:1, Francie však stále herně úplně nepřesvědčila a kromě toho ještě nedala gól ze hry. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy