Pilotní projekt: Školy vyzkouší hodinu tělocviku navíc, bude mít formu her

Praha - Od školního roku 2015/2016 začne pilotní projekt, který nabídne dětem jednu hodinu pohybu týdně navíc. Tato třetí hodina tělocviku bude dobrovolná a bude mít formu her. Ministerstvo pro školy vytvoří podmínky na zaplacení trenérů a metodiků.

Metodickou podporu chce jeho úřad dát především pedagogům na prvním stupni, kteří zpravidla učí všechny předměty včetně tělocviku, pro který nemívají speciální aprobaci. Měla by se obnovit i školní hřiště, na jejichž rekonstrukci chce ministerstvo rozdělit 100 milionů korun.

Hřiště by také měla být pro děti otevřená i v odpoledních hodinách. Podle ministra školství Marcela Chládka tomu mnohdy brání legislativní předpisy, podle nichž je ředitel školy zodpovědný za případné úrazy na školním hřišti i v případě, že se stanou po skončení výuky.

Aktivitu ministerstva v otázce neorganizované mládeže ocenil předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. Upozornil, že v oblasti obézních dětí je Česká republika podle nejnovější ročenky Světové zdravotnické organizace první na světě.

Ministerstvo plánuje při snaze přitáhnout děti k pohybu spolupracovat i s ČOV, které pro tyto účely vytvořilo projekt olympijského víceboje, a Českou unií sportu. "Stát musí stimulovat lidi ke sportu. Potřebujeme, aby v těch mladých lidech vznikla hodnota sportování," uvedl její předseda Miroslav Jansta.

Do roku 1861 byla tělesná výchova jako nepovinný předmět zavedena jen asi do jedné třetiny středních škol v českých zemích, a to ještě jen dočasně. Mimoškolní tělesná výchova studentů prakticky neexistovala, a pokud snad ano, byla omezena disciplinárním řádem ze dne 4. 9. 1852, který zakazoval studentům spolky a při koupání, bruslení a míčových hrách jim ukládal řídit se směrnicemi, které vydal jejich učitelský sbor. A ten se k tělesné výchově stavěl většinou záporně. Situace v nižším školství nebyla řešena vůbec, píše eamos.pf.jcu.cz.

Rozhodující krok pro zavedení tělocviku jako povinného předmětu v nižším školství učinil základní říšský zákon o školách, který byl přijat po bouřlivých rozpravách dne 14. května 1869. Tento zákon přispěl velmi podstatně ke zvýšení úrovně lidového vzdělání v Rakousku. Zákon zaváděl dvě povinné hodiny tělocviku týdně, ale jako dříve je zařazoval do odpolední části výuky.

Související

Více souvisejících

Marcel Chládek Školství

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Patrik Schick

Češi do veledůležitého duelu s Tureckem nastoupí bez Schicka. Stav Baráka se po horečce lepší

Když během zápasu s Gruzií (1:1) předčasně odešel ze hřiště kanonýr Patrik Schick, nevěstilo to nic dobrého. Přestože po zápase byl český trenérský štáb ještě v naději, že by snad mohl fotbalista Leverkusenu být k dispozici pro utkání s Tureckem, nyní za zákulisí přichází neoficiální informace o tom, že Patrik Schick dispozici pro duel s Tureckem nakonec nebude. Schick není navíc jediným, nad kterým visí otazník. Třeba Antonína Baráka pro změnu trápila horečka, před posledním duelem ve skupině se ale podle svých slov cítí dobře. Lukáše Provoda pak pro změnu trápí lehký výron kotníku. 

před 6 hodinami

sport

EURO 2024: Rakušané vyhráli nad Nizozemskem a postupují z prvního místa, Francie opět herně nepřesvědčila

Skupina D fotbalového mistrovství Evropy v Německu byla nejzamotanější a během posledních zápasů této skupiny, které se hrály souběžně v úterý vpodvečer, se měnila živá tabulka této skupiny každou chvílí a pokaždé vypadala jinak. Nakonec to skončilo největším možným překvapením poté, co si Rakušané dokázali poradit s Nizozemci a porazili je 3:2 a tím se tak dostali na první místo tabulky. To znamená, že se stali případným soupeřem v osmifinále pro český tým, tedy pokud český tým ve středu večer porazí Turecko. Ve druhém zápase skupiny B pak na sebe narazili Lewandowski a Mbappé, tedy Polsko a Francie. Mbappé se vrátil do základu po zranění nosu, kvůli němuž musel tak nyní nosit masku. Oba zmiňovaní kanonýři a oba z penalt ustanovili skóre na konečných 1:1, Francie však stále herně úplně nepřesvědčila a kromě toho ještě nedala gól ze hry. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy