Praha - Na průběh státních závěrečných zkoušek ze speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) by mohl dohlížet i zástupce ministerstva školství. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který tuto soukromou univerzitu osobně navštívil. Kvůli hrozbě neprodloužení akreditace plánuje na příští týden další schůzku s Akreditační komisí a zástupci školy.
Jako pravděpodobné řešení situace se aktuálně jeví odborná garance ze strany pedagogických fakult veřejných vysokých škol, díky níž by minimálně studenti posledního ročníku mohli dostudovat přímo na UJAK. Odborníci z hodnotící komise by mohli dohlížet na průběh státnic. Těch by se mohl navíc zúčastnit i zástupce ministerstva. "Měl by to být nezávislý zástupce, odborník, který bude dohlížet na průběh státních závěrečných zkoušek," řekl ministr.
Na největší soukromé univerzitě v Česku studuje učitelský i neučitelský obor speciální pedagogika 1418 studentů. Řada z nich si zde doplňuje kvalifikaci podle požadavků zákona o pedagogických pracovnících. Akreditační komise univerzitě vyčítá příliš vysoký počet studentů, který neodpovídá počtu vyučujících. Řadu závěrečných prací na škole vedou externisté.
Chládek dnes v prostorách UJAK o situaci diskutoval i se zástupci studentů. Především ti, kteří jsou kvůli potížím s akreditací převedeni na neučitelský obor, se cítí být existenčně ohroženi. Učitelskému oboru totiž akreditace skončila už na konci roku 2014. "Jsme převedeni do neučitelského oboru, takže přestáváme plnit podmínku kvalifikačního studia. Bojíme se o svá místa. Jsme přesvědčeni, že studium není jiné než na jakékoliv jiné vysoké škole," uvedla studentka Lenka Klárová. Studenti UJAK na podporu školy zorganizovali petici, která má po necelých čtyřech dnech 5663 podpisů.
Sama Klárová je absolventkou sociální pedagogiky a třináct let pracuje ve speciálně-pedagogickém centru. Navíc má praxi jako speciální pedagožka v praktické škole. Když zjistila, že z pohledu zákona o pedagogických pracovnících nesplňuje kvalifikaci, viděla UJAK jako jedinou volbu pro doplnění vzdělání. Na rozdíl od veřejných VŠ zde totiž kombinované studium probíhá pouze o víkendech, nikoliv i ve všední dny.
UJAK se proti stanovisku Akreditační komise odvolala. Do začátku dubna má také vypracovat novou žádost o prodloužení akreditace na dostudování stávajících studentů, kterou Akreditační komise posoudí na nejbližším zasedání v polovině dubna.
V té době by už měla pracovat hodnotící komise, která bude vedle kvality studia jako celku prověřovat i jednotlivé studenty. Zaměří se zejména na soulad jejich praxe s oborem speciální pedagogika a kvalitu diplomových prací. V dubnu by pak měla komise sdělit, kdo si případně bude muset doplnit praxi nebo upravit diplomovou práci.
Zástupkyně studentů prověřování praxe nepovažuje za problém. "Toho se vůbec neobáváme, velká část z nás pracuje v oboru. Ti, kteří v oboru nepracují, to je jen malé množství lidí, kteří si musejí praxi udělat v příslušném zařízení," prohlásila.
Rektor UJAK Luboš Chaloupka vyzdvihl údajně velmi seriózně zpracovaný systém řízení praxí, s nímž škola nedávno seznamovala i zástupce Akreditační komise. "Nebyly vůči tomu výtky, proto jsme měli pocit, že jsme v této oblasti excelentní. Ten model byl součástí akreditace a v této podobě nám byla ta akreditace udělena," řekl.
Akreditační komise tvrdí, že má vůči UJAK dlouhodobé výhrady. Na dubnovém zasedání proto bude projednávat rovněž podnět k odebrání státního souhlasu k činnosti této vysoké školy. To by mohl být začátek procesu, který by mohl vést až k zániku této soukromé vysoké školy.
Související
Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce
Bývalí studenti UJAK demonstrovali v Praze, nechtějí přestupovat na jiné školy
UJAK (Univerzita Jana Amose Komenského) , ministerstvo školství , Marcel Chládek
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 52 minutami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 1 hodinou
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 1 hodinou
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 1 hodinou
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 2 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 2 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 3 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 3 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 4 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 4 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 5 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 5 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 6 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 7 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 7 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 7 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 7 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 8 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.
Zdroj: Libor Novák