Maturanty z gymnázií nechceme, nemají žádné vzdělání

Praha – Průmysl je základ ekonomiky, potřebujeme technicky vzdělané lidi, ať už z učebních oborů, středních nebo vysokých škol, říká v rozhovoru pro DVTV rázně šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jenže podle statistik jsou nezaměstnaností ohroženi právě ti vyučení, krotí vášně předseda sněmovního výboru pro vzdělávání Jiří Zlatuška.

Firmy by se podle Zlatušky měly více starat o potenciál ve studentech, zaučovat je a také lépe umisťovat pracovníky při různých restrukturalizacích. Taky by mohly potenciální pracovníky motivovat finančně. „Musí nalákat budoucí zaměstnance. Když jim dobře zaplatí, spousta lidí se k nim pohrne," myslí si Zlatuška, který nesouhlasí s tím, aby byly zavírány netechnické školy.

Za problémy na pracovním trhu podle zástupce průmyslu může stát. „Po roce 1990 došlo k devastaci učňovského školství. Stát převzal zodpovědnost a takhle to dopadlo. Musely se toho ujmout firmy. Ty, které na to mají, koupily školy a vychovávají si vlastní pracovníky," popisuje situaci Hanák, podle kterého bylo u nás před revolucí učňovské školství na takové úrovni, že nás napodobovalo třeba Německo nebo Rakousko.

To Zlatuška nepopírá, zároveň ale dodává, že maturita je klíčem ke kvalifikaci. „Je to krok k bakalářskému vzdělání, které je dneska na takové úrovni, jako bylo před válkou vzdělání na reálném gymnáziu," myslí si poslanec hnutí ANO a dodává, že ještě před rokem 1941 polovina všech studentů chodila právě na reálná gymnázia.

„Jenže pak to dopadá tak, že na jedno volné pracovní místo s humanitním zaměřením studuje 10 až 12 studentů za národní peníze. A to není v pořádku," zlobí se Hanák, podle kterého by stát měl více podporovat právě technické vzdělávání. „Maturita z gymnázia není žádné vzdělání. To je jen základ něčeho. O takové absolventy nemáme zájem," řekl Hanák, podle kterého se studenti musí připravovat ve firmách, protože školy na takový výcvik nemají technické ani technologické kapacity.

Podle čísel Národního ústavu pro vzdělávání je ale realita jiná. „ V roce 2014 byl počet nezaměstnaných absolventů s technickým vzděláním 467, zatímco s humanitním vzděláním jen 273," argumentoval statistikami Zlatuška. „Navíc v tom roce absolvovalo 6128 studentů s technickým vzděláním a 3519 s humanitním," pokračoval poslanec.

„Ukažte mi to, to není možné. Máte tam všechny humanitní školy? Není tam ekonomika, není tam pedagogika. To jsou taky humanitní obory. Oblbujete lidi. Technika je jen na ČVUT v Praze a VUT v Brně a pár dalších místech, humanitní jsou všechny ostatní školy," nechápal Hanák, který se přes stůl natahoval ke Zlatuškovi, aby mu to v papírech ukázal. „Takže zemědělské a lesnické obory jsou taky humanitní? Navíc vy jste taky vystudovaný ekonom a teď byste to studium omezoval," bránil se nařčení předseda výboru pro vzdělávání.

Podle Českého statistického úřadu jsou navíc nezaměstnaností ohroženi právě lidé s výučním listem. „Jenže to se bavíme o oborech jako číšník nebo kadeřnice. Průmysl potřebuje nástrojaře, nebo pracovníky na CT počítačích. To podle toho, co je v průmyslu moderní," popisoval Hanák, podle kterého je většina studentů v tomto směru nepoužitelná.

„Škola ale neslouží k tomu, aby se člověk uvázal v jednom zaměstnání. Je to jen trampolína k dalšímu vzdělávání. Ten člověk musí být uplatnitelný až do důchodového věku. Jenže průmyslové firmy krachují. Učni budou postupně nahrazeni stroji, automatizace je všeobecný trend," myslí si Zlatuška, podle kterého není možné učně vést jedním konkrétním směrem bez dalšího vzdělávání.

„Průmysl živí i vás. A ve svém okolí neznám žádnou firmu, která by zkrachovala," zlobil se Hanák. „Firmy by navíc vzdělávaly učně tak, aby nemohli odejít k jiným firmám," nabízel další argument proti tomu,a by firmy skupovaly školy Zlatuška. „Vždyť to je účel duálního vzdělávání," opáčil šéf průmyslu. „Mám jiný návrh. Zkuste zaujmout třeba ženy. Za chvíli si budete volit nového šéfa. Navrhněte ženu, udělejte pro ně obor atraktivní," přidal na závěr radu Zlatuška.

Související

Andrej Babiš

Nahnědlý Babiš? Sofistikovanosti není schopen, účtuje Zlatuška

Premiér Andrej Babiš (ANO) se chová krajně rizikově a poškozuje Českou republiku, uvedl v rozhovoru pro týdeník Respekt bývalý poslanec ANO Jiří Zlatuška. Podle něj se Babiš v posledních letech změnil a začal být více populistický. Některé jeho výroky z poslední doby podle Zlatušky spadají mimo to, co by čekal od příčetného člověka.

Více souvisejících

Jiří Zlatuška svaz průmyslu a dopravy Školství

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy