Praha – Průmysl je základ ekonomiky, potřebujeme technicky vzdělané lidi, ať už z učebních oborů, středních nebo vysokých škol, říká v rozhovoru pro DVTV rázně šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jenže podle statistik jsou nezaměstnaností ohroženi právě ti vyučení, krotí vášně předseda sněmovního výboru pro vzdělávání Jiří Zlatuška.
Firmy by se podle Zlatušky měly více starat o potenciál ve studentech, zaučovat je a také lépe umisťovat pracovníky při různých restrukturalizacích. Taky by mohly potenciální pracovníky motivovat finančně. „Musí nalákat budoucí zaměstnance. Když jim dobře zaplatí, spousta lidí se k nim pohrne," myslí si Zlatuška, který nesouhlasí s tím, aby byly zavírány netechnické školy.
Za problémy na pracovním trhu podle zástupce průmyslu může stát. „Po roce 1990 došlo k devastaci učňovského školství. Stát převzal zodpovědnost a takhle to dopadlo. Musely se toho ujmout firmy. Ty, které na to mají, koupily školy a vychovávají si vlastní pracovníky," popisuje situaci Hanák, podle kterého bylo u nás před revolucí učňovské školství na takové úrovni, že nás napodobovalo třeba Německo nebo Rakousko.
To Zlatuška nepopírá, zároveň ale dodává, že maturita je klíčem ke kvalifikaci. „Je to krok k bakalářskému vzdělání, které je dneska na takové úrovni, jako bylo před válkou vzdělání na reálném gymnáziu," myslí si poslanec hnutí ANO a dodává, že ještě před rokem 1941 polovina všech studentů chodila právě na reálná gymnázia.
„Jenže pak to dopadá tak, že na jedno volné pracovní místo s humanitním zaměřením studuje 10 až 12 studentů za národní peníze. A to není v pořádku," zlobí se Hanák, podle kterého by stát měl více podporovat právě technické vzdělávání. „Maturita z gymnázia není žádné vzdělání. To je jen základ něčeho. O takové absolventy nemáme zájem," řekl Hanák, podle kterého se studenti musí připravovat ve firmách, protože školy na takový výcvik nemají technické ani technologické kapacity.
Podle čísel Národního ústavu pro vzdělávání je ale realita jiná. „ V roce 2014 byl počet nezaměstnaných absolventů s technickým vzděláním 467, zatímco s humanitním vzděláním jen 273," argumentoval statistikami Zlatuška. „Navíc v tom roce absolvovalo 6128 studentů s technickým vzděláním a 3519 s humanitním," pokračoval poslanec.
„Ukažte mi to, to není možné. Máte tam všechny humanitní školy? Není tam ekonomika, není tam pedagogika. To jsou taky humanitní obory. Oblbujete lidi. Technika je jen na ČVUT v Praze a VUT v Brně a pár dalších místech, humanitní jsou všechny ostatní školy," nechápal Hanák, který se přes stůl natahoval ke Zlatuškovi, aby mu to v papírech ukázal. „Takže zemědělské a lesnické obory jsou taky humanitní? Navíc vy jste taky vystudovaný ekonom a teď byste to studium omezoval," bránil se nařčení předseda výboru pro vzdělávání.
Podle Českého statistického úřadu jsou navíc nezaměstnaností ohroženi právě lidé s výučním listem. „Jenže to se bavíme o oborech jako číšník nebo kadeřnice. Průmysl potřebuje nástrojaře, nebo pracovníky na CT počítačích. To podle toho, co je v průmyslu moderní," popisoval Hanák, podle kterého je většina studentů v tomto směru nepoužitelná.
„Škola ale neslouží k tomu, aby se člověk uvázal v jednom zaměstnání. Je to jen trampolína k dalšímu vzdělávání. Ten člověk musí být uplatnitelný až do důchodového věku. Jenže průmyslové firmy krachují. Učni budou postupně nahrazeni stroji, automatizace je všeobecný trend," myslí si Zlatuška, podle kterého není možné učně vést jedním konkrétním směrem bez dalšího vzdělávání.
„Průmysl živí i vás. A ve svém okolí neznám žádnou firmu, která by zkrachovala," zlobil se Hanák. „Firmy by navíc vzdělávaly učně tak, aby nemohli odejít k jiným firmám," nabízel další argument proti tomu,a by firmy skupovaly školy Zlatuška. „Vždyť to je účel duálního vzdělávání," opáčil šéf průmyslu. „Mám jiný návrh. Zkuste zaujmout třeba ženy. Za chvíli si budete volit nového šéfa. Navrhněte ženu, udělejte pro ně obor atraktivní," přidal na závěr radu Zlatuška.
Související
Nahnědlý Babiš? Sofistikovanosti není schopen, účtuje Zlatuška
"Babiš je sám migrantem." Exposlanec si nebere servítky. Prozradil, co se dělo v ANO
Jiří Zlatuška , svaz průmyslu a dopravy , Školství
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek