Maturanty z gymnázií nechceme, nemají žádné vzdělání

Praha – Průmysl je základ ekonomiky, potřebujeme technicky vzdělané lidi, ať už z učebních oborů, středních nebo vysokých škol, říká v rozhovoru pro DVTV rázně šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jenže podle statistik jsou nezaměstnaností ohroženi právě ti vyučení, krotí vášně předseda sněmovního výboru pro vzdělávání Jiří Zlatuška.

Firmy by se podle Zlatušky měly více starat o potenciál ve studentech, zaučovat je a také lépe umisťovat pracovníky při různých restrukturalizacích. Taky by mohly potenciální pracovníky motivovat finančně. „Musí nalákat budoucí zaměstnance. Když jim dobře zaplatí, spousta lidí se k nim pohrne," myslí si Zlatuška, který nesouhlasí s tím, aby byly zavírány netechnické školy.

Za problémy na pracovním trhu podle zástupce průmyslu může stát. „Po roce 1990 došlo k devastaci učňovského školství. Stát převzal zodpovědnost a takhle to dopadlo. Musely se toho ujmout firmy. Ty, které na to mají, koupily školy a vychovávají si vlastní pracovníky," popisuje situaci Hanák, podle kterého bylo u nás před revolucí učňovské školství na takové úrovni, že nás napodobovalo třeba Německo nebo Rakousko.

To Zlatuška nepopírá, zároveň ale dodává, že maturita je klíčem ke kvalifikaci. „Je to krok k bakalářskému vzdělání, které je dneska na takové úrovni, jako bylo před válkou vzdělání na reálném gymnáziu," myslí si poslanec hnutí ANO a dodává, že ještě před rokem 1941 polovina všech studentů chodila právě na reálná gymnázia.

„Jenže pak to dopadá tak, že na jedno volné pracovní místo s humanitním zaměřením studuje 10 až 12 studentů za národní peníze. A to není v pořádku," zlobí se Hanák, podle kterého by stát měl více podporovat právě technické vzdělávání. „Maturita z gymnázia není žádné vzdělání. To je jen základ něčeho. O takové absolventy nemáme zájem," řekl Hanák, podle kterého se studenti musí připravovat ve firmách, protože školy na takový výcvik nemají technické ani technologické kapacity.

Podle čísel Národního ústavu pro vzdělávání je ale realita jiná. „ V roce 2014 byl počet nezaměstnaných absolventů s technickým vzděláním 467, zatímco s humanitním vzděláním jen 273," argumentoval statistikami Zlatuška. „Navíc v tom roce absolvovalo 6128 studentů s technickým vzděláním a 3519 s humanitním," pokračoval poslanec.

„Ukažte mi to, to není možné. Máte tam všechny humanitní školy? Není tam ekonomika, není tam pedagogika. To jsou taky humanitní obory. Oblbujete lidi. Technika je jen na ČVUT v Praze a VUT v Brně a pár dalších místech, humanitní jsou všechny ostatní školy," nechápal Hanák, který se přes stůl natahoval ke Zlatuškovi, aby mu to v papírech ukázal. „Takže zemědělské a lesnické obory jsou taky humanitní? Navíc vy jste taky vystudovaný ekonom a teď byste to studium omezoval," bránil se nařčení předseda výboru pro vzdělávání.

Podle Českého statistického úřadu jsou navíc nezaměstnaností ohroženi právě lidé s výučním listem. „Jenže to se bavíme o oborech jako číšník nebo kadeřnice. Průmysl potřebuje nástrojaře, nebo pracovníky na CT počítačích. To podle toho, co je v průmyslu moderní," popisoval Hanák, podle kterého je většina studentů v tomto směru nepoužitelná.

„Škola ale neslouží k tomu, aby se člověk uvázal v jednom zaměstnání. Je to jen trampolína k dalšímu vzdělávání. Ten člověk musí být uplatnitelný až do důchodového věku. Jenže průmyslové firmy krachují. Učni budou postupně nahrazeni stroji, automatizace je všeobecný trend," myslí si Zlatuška, podle kterého není možné učně vést jedním konkrétním směrem bez dalšího vzdělávání.

„Průmysl živí i vás. A ve svém okolí neznám žádnou firmu, která by zkrachovala," zlobil se Hanák. „Firmy by navíc vzdělávaly učně tak, aby nemohli odejít k jiným firmám," nabízel další argument proti tomu,a by firmy skupovaly školy Zlatuška. „Vždyť to je účel duálního vzdělávání," opáčil šéf průmyslu. „Mám jiný návrh. Zkuste zaujmout třeba ženy. Za chvíli si budete volit nového šéfa. Navrhněte ženu, udělejte pro ně obor atraktivní," přidal na závěr radu Zlatuška.

Související

Andrej Babiš

Nahnědlý Babiš? Sofistikovanosti není schopen, účtuje Zlatuška

Premiér Andrej Babiš (ANO) se chová krajně rizikově a poškozuje Českou republiku, uvedl v rozhovoru pro týdeník Respekt bývalý poslanec ANO Jiří Zlatuška. Podle něj se Babiš v posledních letech změnil a začal být více populistický. Některé jeho výroky z poslední doby podle Zlatušky spadají mimo to, co by čekal od příčetného člověka.

Více souvisejících

Jiří Zlatuška svaz průmyslu a dopravy Školství

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 54 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy