Praha – Odborná sdružení působící v oblasti školství kritizují plánované rušení redukovaného vzdělávacího plánu pro žáky s lehkým mentálním postižením. Poukazují na přílišné komplikace přechodu do běžných vzdělávacích programů.
Ministerstvo školství uvažuje o zrušení příloh rámcového vzdělávání pro základní školy. Kritici příloh poukazují na to, že vzdělávání dětí podle takového plánu komplikuje jejich přechod do běžného vzdělávání.
Zjednodušené osnovy se používají nejen v základních školách praktických, ale také na běžných ZŠ v rámci integrace žáků s touto diagnózou. Často se podle nich vzdělávájí romští žáci. Podle Strategie romské integrace do roku 2020 schválené vládou mají být děti vzdělávané podle této přílohy od školního roku 2015/2016 vzdělávány podle běžného programu.
Odborné asociace tvrdí, že tyto změny jsou projednávány kvůli tlaku Rady vlády pro lidská práva a Agentury pro sociální začleňování. Před důsledky tohoto kroku varují. „Absence tohoto programu rovněž znamená, že nebude v základních školách dostatečný prostor ke vzdělávání všech ostatních žáků, včetně mimořádně nadaných. Čas pedagoga bude nutně soustředěn na zohledňování žáků s lehkou mentální retardací a žáků, kteří svými projevy budou výrazně omezovat výkonnost žáků ostatních," uvádí se ve společném prohlášení.
Kromě Asociace speciálních pedagogů ČR se k tomuto prohlášení přidal třeba Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, Asociace ředitelů základních škol, Asociace logopedů ve školství, Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska nebo Asociace poradenských psychologů.
Strategii romské integrace, kterou vládě předložil Jiří Dienstbier, považují za neodbornou. Vzdělávání romských dětí podle nich nemá žádnou souvislost se vzděláváním žáků s lehkým mentálním postižením. „Materiál je textem nedemokratické povahy, preferujícím pouze jednu skupinu žáků na úkor všech ostatních, kteří potřebují naprosto stejný zájem a podporu, navíc rodičům bere možnost rozhodovat o způsobu vzdělávání dítěte a výběru školy," uvedli odborníci.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Mezi Proudy: ČSSD vypadla ze sněmovny v důsledku svých vlastních chyb. Snažíme se to napravit, říká Jiří Dienstbier
Zaznívají výzvy k odchodu ČSSD z vlády. Daňový balíček rozvrací veřejné finance, tvrdí Hamáček
Jiří Dienstbier ml. , Školství , Romové
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
před 2 hodinami
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
před 3 hodinami
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
před 3 hodinami
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
před 4 hodinami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 4 hodinami
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 5 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 6 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 8 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 8 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 9 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 9 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 11 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 12 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 13 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 13 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 15 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
Americký prezident Donald Trump vystoupil s prohlášením, které zásadním způsobem mění pohled na aktuální blízkovýchodní krizi. Podle jeho slov Spojené státy navázaly přímý a intenzivní kontakt s vysoce postaveným představitelem íránského režimu. Hlavním motivem těchto rozhovorů je nalezení cesty k okamžitému ukončení válečného konfliktu, přičemž obě strany údajně projevují silnou vůli k dosažení shody.
Zdroj: Libor Novák