Praha - Pro děti, které se potýkají s nějakými problémy, funguje už řadu let Linka bezpečí. Za dobu své existence pomohla jistě tisícům dětí. S čím se na linku nejčastěji obracejí? A je tíživých hovorů čím dál víc? I na to jsme se ptali vedoucího Linky bezpečí Petera Porubského.
Může se zdát, že v dnešním, stresem nabitém, světě, kdy rostou nároky i na děti, bude počet hovorů na Linku bezpečí růst. Opak je ale pravdou. Díky demograficky slabším ročníkům dětí je hovorů v poslední době naopak méně. "Za poslední rok jsme měli počet dovolání nejmenší za posledních pět let," popisuje situaci vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Naopak ale stoupá počet kontaktování prostřednictvím e-mailu či internetového chatu.
A co děti, které na Linku bezpečí volají, nejčastěji trápí? "Jsou to témata, která se týkají vztahů. Buď v rodině nebo ve vztahu s vrstevníky nebo i ve vztahu partnerských," popisuje Peter Porubský. Časté jsou ale i osobní problémy jako různé strachy, úzkosti a deprese. V těžkých případech se jedná i o sebepoškozování nebo sebevražedné tendence.
V průběhu roku přijme Linka bezpečí nejvíce hovorů v létě. Děti totiž mají prázdniny a tím i více volného času na kontaktování linky. Celkově volají nejčastěji odpoledne mezi 13. a 20. hodinou. Pracovníci linky se vždy snaží najít pro dítě konkrétní a na míru šité řešení jeho problémů. "Můžeme poskytnout kontakt na další instituce, které se tím jeho problémem zabývají," vysvětluje Porubský.
Jak ale jako rodič poznám, že s mým dítětem není něco v pořádku? Jedním z problémů může být třeba šikana ve škole, kterou někdy, zejména při velké pracovní vytíženosti rodičů, není jednoduché doma rozpoznat. "Na šikanu by měl být rodič pozorný zejména, pokud dítě začne chodit domů v roztrhaných šatech, zraněné nebo když dítě nechce chodit do školy," vyjmenovává nejčastější symptomy šikany Peter Porubský.
U šikanovaných dětí jsou časté snahy vyhnout se škole, ráno si stěžují na bolesti břicha nebo dokonce zvrací. Alarmujícím signálem by mělo být i náhlé zhoršení prospěchu ve škole. Rodič by si v takové situaci měl především najít na dítě čas a v klidu s ním situaci probrat. "Ten čas by měl být takový, aby nás nic nerušilo, skutečně odložit mobil a doptat se, co se děje," radí Porubský. Je nutné dát dítěti podporu a problém řešit. A to samé chtít i po škole.
Související
Ve světě bují nový fenomén. WHO varuje před nárůstem nové formy šikany
Šikana není jen mezi studenty. V Česku existuje i mezi učiteli a vůbec se neřeší, ukázal výzkum
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
včera
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
včera
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
včera
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
včera
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
včera
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
Miliony řidičů napříč Evropou se chystají před vánočními svátky vyrazit na silnice. Britské organizace jako RAC, AA nebo INRIX upozorňují na mimořádně rušné dny, přičemž dnešní pátek je označován jako „bláznivý pátek“.
Zdroj: Libor Novák