Praha/Ankara – Vlny zatýkaní v reakci na pokus o převrat v Turecku pokračují. Mezi těmi, kteří přišli o práci, je i celá řada pedagogů a vysokoškolských pracovníků. Akademici navíc nemohou vycestovat do zahraničí. Na situaci zareagovali i zástupci českých vysokých škol, kteří by svým kolegům chtěli pomoci.
Turecké ministerstvo školství již zavřelo 626 vzdělávacích institucí, z nichž většina jsou soukromé školy. Podle agentury Anadolu ministerstvo oznámilo, že celkem propustilo 21.738 svých zaměstnanců po celé zemi. Turecká vysokoškolská rada (YÖK) také zakázala až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí. Podle nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v cizině už pobývají.
Perzekuce akademických pracovníků univerzit a vysokých škol znepokojuje i Českou konferenci rektorů. „Podporujeme kolegy a přátele z tureckých univerzit a vysokých škol, se kterými nás pojí solidarita, v jejich těžké situaci ohrožující akademické svobody a autonomii škol. Vyjadřujeme zásadní nesouhlas s perzekucí, kterou v současné době jsou nuceni zažívat," uvedl předseda konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Dodal, že čeští akademici podporují turecké úsilí za práva na svobodný život a demokracii. „Připojujeme se k prohlášení Asociace evropských univerzit (EUA) a vyzýváme všechny lidi dobré vůle a mravů, bez ohledu na jejich vyznáni a politický názor, aby se k našemu prohlášení připojili a podpořili svobodu a demokracii v Turecku," dodal.
Podporu tureckým akademikům vyjádřila také Masarykova univerzita. „Budeme hledat možnosti pro působení pedagogů a vědců, kteří byli tureckým režimem zbaveni možnosti akademického působení. Jsme připraveni spolupracovat při dalších krocích s ostatními českými vysokými školami a vládou tak, abychom našli cestu k co nejrychlejší reálné pomoci tureckým kolegům, pronásledovaným z politických důvodů," cituje rektora Mikuláše Beka univerzitní server online.muni.cz.
Podobně to vidí i český vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten na Twitteru napsal, že kontaktuje české vysoké školy a věděcké instituce, jestli by mohli „tureckým vědcům" hodit záchranné lano.
„Podle posledních zpráv z Turecka Erdogan po neúspěšném puči utahuje šrouby i v univerzitním prostředí. Podle Guardianu vyhodil 15.000 zaměstnanců Ministerstva školství a 1500 děkanů dostalo žádost, aby rezignovalo. Budu kontaktovat naše VŠ a vědecké instituce, zda nenabídnout některým špičkám místo na našich univerzitách, podobně jako to udělala Masarykova Univerzita se Zubovem. Mohli by to být cení odborníci na blízkovýchodní studia, islamismu, ale i v technických oborech." dodal Bělobrádek na Facebooku.
K problému se vyjádřil i bývalý rektor Masarykovy univerzity a poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška. „S vyhlášením tříměsíčního výjimečného stavu Erdogan také zakázal cesty tureckých akademiků do zahraničí. Zbývá jen doufat, že mu naše ministerstvo vnitra nebude případné uprchlé akademiky po pobytu v detenci vracet zpět, pokud se někdo z nich odhodlá k útěku do Česka," dodal na sociálních sítích.
Související
Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016
Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů
vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) , Vysoké školy , Tomáš Zima
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 3 hodinami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 4 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 5 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 5 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 6 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 7 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 8 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 9 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 10 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 11 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 12 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 13 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 13 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 14 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.
Zdroj: Libor Novák