Školné není. I tak vás může studium na VŠ přijít na desetitisíce

Praha - Česká politická reprezentace se zatím nikdy nedohodla na zavedení školného na veřejných vysokých školách. Přesto studenti českých univerzit musí platit některé poplatky. Nejběžnějším poplatkem je ten za přijímací řízení, který se s časem navyšuje.

Ještě než vás na veřejnou vysokou školu vůbec přijmou, musíte zaplatit poplatek za přihlášku. Pokud tak neučiníte, nebudeme moci být přijati ke studiu. Výše přijímacího poplatku se odvíjí od tzv. základu pro stanovení poplatků spojených se studiem.

Tento základ s postupem času roste. Podle zákona jde o 5 procent z průměrné částky připadající na jednoho studenta z celkových neinvestičních výdajů, které školám poskytuje ministerstvo ze státního rozpočtu. Takový základ tak loni činil 3 217 korun.

Poplatek za přijímací řízení

A jak je to s jeho výší? Tu má právo si určit sama univerzita. Podle zákona o vysokých školách však nesmí přesáhnout 20 procent výše zmíněného základu. Za přihlášku by tak loni uchazeči neměli zaplatit víc, než 643 korun. Platí se za každou přihlášku zvlášť, hlásíte-li se tedy na několik podobných oborů téže fakulty vysoké školy, za každou takovou přihlášku musíte zaplatit.

Poplatek za delší studium

Standardní doba studia je v bakalářském cyklu tři roky a v magisterském zpravidla dva roky. Pokud se však vaše studium, ať už z prospěchových nebo z časových důvodů prodlouží o další rok, stále nemusíte nic platit. V případě, že ale budete studovat i dále, za každý započatý nový semestr může škola stanovit poplatek ve výši minimálně 1,5 násobku základu. V případě právě končícího akademického roku se tak jedná o částku blížící se 5 tisícům za půl rok. Částky se však průměrně pohybují v řádech desetitisíců. Na Univerzitě Karlově tak za semestr navíc můžete zaplatit od 12 do 30 tisíc. 

"Do této doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně (...) nejde-li o předchozí studium, po jehož ukončení student řádně ukončil studijní program stejného typu," stanoví zákon. Pokud tedy začnete studovat například bakalářský studijní program žurnalistika, který po dvou letech opustíte a následně se přihlásíte na jiný bakalářský obor od začátku, budete platit za poslední rok tohoto bakalářského programu (jelikož standardní bezplatná doba studia je 3 roky + 1 v rámci Bc. programů a student by v tomto případě měl už dva roky, během nichž studoval neúspěšně, bezplatně za sebou). 

"Pokud je studium ukončeno řádně, tedy úspěšným složením státní závěrečné zkoušky, a následně začne student studovat magisterský studijní program, jehož doba studia bude prodloužena také o jeden rok nad rámec standardní doby studia, tak se poplatky spojené se studiem neplatí," dodává k tomuto poplatku pro server EuroZprávy.cz Ministerstvo školství.

Poplatek za studium v cizím jazyce

Nestudujete-li na českých univerzitách v češtině, pak si připlatíte. Zákon nedefinuje ani minimální, ani maximální výši tohoto poplatku. Univerzita Karlova tak za akademický rok například na Filosofické fakultě vybere za jednoho studenta přes 100 tisíc korun.

Poplatek za další studium - již se neplatí

Poplatek dříve platil také student, který začal studovat nějaký stupeň vzdělání (bakalářský nebo magisterský), který už měl vystudovaný. To je od loňského roku zrušené. "Pokud tedy např. student studuje 2 roky bakalářský studijní program, kterého zanechá, začne studovat další bakalářský studijní program, který po 3 letech úspěšně ukončí, všechny tyto doby studia se započítávají a jsou stanoveny poplatky spojené se studiem za dobu, která přesáhne standardní dobu studia zvětšenou o 1 rok. Pokud by následně student začal studovat další bakalářský nebo magisterský studijní program, poplatky spojené se studiem se neplatí, jelikož předtím student řádně ukončil studijní program stejného typu, tudíž se doby předchozích studií nezapočítávají. Řádné ukončení studia studijního programu stejného typu „maže“ předchozí neúspěšné doby studia v tomto typu studijního programu," objasnilo pro server EuroZprávy.cz Ministerstvo školství. 

Celoživotní vzdělávání

Platit se může také za programy tzv. celoživotního vzdělávání, které jsou vhodné k přípravě na budoucí povolání. Jejich výši určuje škola.

Poplatky se účtují také za vykonávání státní rigorózní zkoušky, jež může následovat po absolvování magisterského studijního cyklu, dále za habilitační řízení a za řízení spojené se jmenováním profesorů. 

Příjmy vysokých škol kromě poplatků tvoří také dotace ze státního rozpočtu, výnosy z majetku školy, příjmy z darů a dědictví a samozřejmě příspěvek ze státního rozpočtu.

Související

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.
Policie ČR

Anonym hrozí střelbou. Policie s univerzitami nastavuje bezpečnostní opatření

Policie v pondělí dopoledne informovala, že se zabývá výhrůžkami anonyma, který hrozí střelbou na několika univerzitách. Byla proto přijata bezpečnostní opatření. Česko zažilo tragickou střelbu na vysoké škole v prosinci, kdy útočník zavraždil čtrnáct lidí v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Více souvisejících

Vysoké školy univerzity poplatky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy