Školné není. I tak vás může studium na VŠ přijít na desetitisíce

Praha - Česká politická reprezentace se zatím nikdy nedohodla na zavedení školného na veřejných vysokých školách. Přesto studenti českých univerzit musí platit některé poplatky. Nejběžnějším poplatkem je ten za přijímací řízení, který se s časem navyšuje.

Ještě než vás na veřejnou vysokou školu vůbec přijmou, musíte zaplatit poplatek za přihlášku. Pokud tak neučiníte, nebudeme moci být přijati ke studiu. Výše přijímacího poplatku se odvíjí od tzv. základu pro stanovení poplatků spojených se studiem.

Tento základ s postupem času roste. Podle zákona jde o 5 procent z průměrné částky připadající na jednoho studenta z celkových neinvestičních výdajů, které školám poskytuje ministerstvo ze státního rozpočtu. Takový základ tak loni činil 3 217 korun.

Poplatek za přijímací řízení

A jak je to s jeho výší? Tu má právo si určit sama univerzita. Podle zákona o vysokých školách však nesmí přesáhnout 20 procent výše zmíněného základu. Za přihlášku by tak loni uchazeči neměli zaplatit víc, než 643 korun. Platí se za každou přihlášku zvlášť, hlásíte-li se tedy na několik podobných oborů téže fakulty vysoké školy, za každou takovou přihlášku musíte zaplatit.

Poplatek za delší studium

Standardní doba studia je v bakalářském cyklu tři roky a v magisterském zpravidla dva roky. Pokud se však vaše studium, ať už z prospěchových nebo z časových důvodů prodlouží o další rok, stále nemusíte nic platit. V případě, že ale budete studovat i dále, za každý započatý nový semestr může škola stanovit poplatek ve výši minimálně 1,5 násobku základu. V případě právě končícího akademického roku se tak jedná o částku blížící se 5 tisícům za půl rok. Částky se však průměrně pohybují v řádech desetitisíců. Na Univerzitě Karlově tak za semestr navíc můžete zaplatit od 12 do 30 tisíc. 

"Do této doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně (...) nejde-li o předchozí studium, po jehož ukončení student řádně ukončil studijní program stejného typu," stanoví zákon. Pokud tedy začnete studovat například bakalářský studijní program žurnalistika, který po dvou letech opustíte a následně se přihlásíte na jiný bakalářský obor od začátku, budete platit za poslední rok tohoto bakalářského programu (jelikož standardní bezplatná doba studia je 3 roky + 1 v rámci Bc. programů a student by v tomto případě měl už dva roky, během nichž studoval neúspěšně, bezplatně za sebou). 

"Pokud je studium ukončeno řádně, tedy úspěšným složením státní závěrečné zkoušky, a následně začne student studovat magisterský studijní program, jehož doba studia bude prodloužena také o jeden rok nad rámec standardní doby studia, tak se poplatky spojené se studiem neplatí," dodává k tomuto poplatku pro server EuroZprávy.cz Ministerstvo školství.

Poplatek za studium v cizím jazyce

Nestudujete-li na českých univerzitách v češtině, pak si připlatíte. Zákon nedefinuje ani minimální, ani maximální výši tohoto poplatku. Univerzita Karlova tak za akademický rok například na Filosofické fakultě vybere za jednoho studenta přes 100 tisíc korun.

Poplatek za další studium - již se neplatí

Poplatek dříve platil také student, který začal studovat nějaký stupeň vzdělání (bakalářský nebo magisterský), který už měl vystudovaný. To je od loňského roku zrušené. "Pokud tedy např. student studuje 2 roky bakalářský studijní program, kterého zanechá, začne studovat další bakalářský studijní program, který po 3 letech úspěšně ukončí, všechny tyto doby studia se započítávají a jsou stanoveny poplatky spojené se studiem za dobu, která přesáhne standardní dobu studia zvětšenou o 1 rok. Pokud by následně student začal studovat další bakalářský nebo magisterský studijní program, poplatky spojené se studiem se neplatí, jelikož předtím student řádně ukončil studijní program stejného typu, tudíž se doby předchozích studií nezapočítávají. Řádné ukončení studia studijního programu stejného typu „maže“ předchozí neúspěšné doby studia v tomto typu studijního programu," objasnilo pro server EuroZprávy.cz Ministerstvo školství. 

Celoživotní vzdělávání

Platit se může také za programy tzv. celoživotního vzdělávání, které jsou vhodné k přípravě na budoucí povolání. Jejich výši určuje škola.

Poplatky se účtují také za vykonávání státní rigorózní zkoušky, jež může následovat po absolvování magisterského studijního cyklu, dále za habilitační řízení a za řízení spojené se jmenováním profesorů. 

Příjmy vysokých škol kromě poplatků tvoří také dotace ze státního rozpočtu, výnosy z majetku školy, příjmy z darů a dědictví a samozřejmě příspěvek ze státního rozpočtu.

Související

Ilustrační fotografie.

Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor

Se studenty, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, se hodlá vypořádat i samotná vysoká škola. Dvojice mladíků již čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. Ve škole jim teoreticky hrozí vyloučení. 
Marek Výborný

Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší

Lidé, kteří byli za komunistického režimu nuceni z politických důvodů k opuštění republiky nebo byli šikanováni formou ochranného dohledu, mají dostat od státu jednorázové odškodnění. Dva návrhy zákonů, které jim odškodnění přiznávají, schválila vláda ve středu. Rozhodla také o uvolnění dalších finančních prostředků na mimořádné výdaje související s likvidací následků zářijových povodní, navýšila rozpočet určený na financování veřejných vysokých škol o jednu miliardu korun a zabývala se i problematikou přijetí eura v Česku.

Více souvisejících

Vysoké školy univerzity poplatky

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy