Ministr Štech pro EZ: Od Pilného budu chtít víc peněz pro vysoké školy, pomůže to doktorandům

Praha - Stanislav Štech prožil svůj první týden coby nový ministr školství. S ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) chce jednat o navýšení prostředků pro české vysoké školství. To by mělo pomoci zejména začínajícím doktorandům. Štech doufá také v prosazení kariérního řádu, který Sněmovna tento týden nestihla projednat.

Nový ministr školství Stanislav Štech při svém nástupu představil seznam priorit. Server EuroZprávy.cz vybraly ty největší a ministra se na jeho plány dotázaly. 

Kariérní řád učitelů - jedna z priorit bývalé ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD), prosazení není jednoduché. Senátoři mají k původnímu návrhu výtky, nelíbí se jim zejména přebujelá administrativa, zvýšili by příplatky učitelům za třídnictví. Pozměněný návrh však Sněmovna tuto středu nestihla odhlasovat a není zatím jasné, kdy přijde tento bod znovu na jednání. 

Kariérní řád přichází s konceptem tří kariérních stupňů. Než pedagog na tuto cestu nastoupí, čeká ho jakési adaptační období začínajícího učitele, které potrvá dva roky. Tomu pomůže tzv. uvádějící učitel, kterému bude přináležet příplatek ve výši 3 tisíce korun. Následně se bude učitel moci vyšplhat až do třetího kariérního stupně, v závislosti na svých profesních kompetencích. Řád počítá se zřízením dvou zcela nových školských funkcí: mentora profesního rozvoje a koordinátora vlastního hodnocení školy. 

„Neschválit kariérní řád znamená pokračovat v tom, že učitelé nebudou podporováni na počátku své profesní dráhy, kdy je třeba doplnit praktickými zkušenostmi přípravu z vysoké školy, ani v dalším profesním růstu. Jejich kariéra zůstane i nadále „plochá“ a jejich mzdy se budou zvyšovat pouhým stárnutím. Hlavním účelem kariérního řádu tedy není navyšování platů učitelů, ty musejí být zvyšovány jinými opatřeními, byť postup do vyššího kariérního stupně, případně specializační příplatek plat učitelů zvyšují," uvedl pro EuroZprávy.cz ministr Štech. Podle Ministerstva školství je administrativní zátěž, kterou kritizují senátoři, redukována tím, že návrh nepočítá s uplatněním správního řízení při postupu učitele jednotlivými kariérními stupni.

Přebujelá administrativa a byrokratická zátěž ve školství - jde o další problematiku, kterou chce ministr Štech řešit. Má na to však pouze čtyři měsíce do voleb. Kariérní řád, který čeká na schválení, byl terčem kritiků z toho důvodu, že se očekává nárůst administrativní náročnosti ve věci hodnocení začínajících učitelů. 

"Přípravu kariérního řádu od počátku projednáváme s učiteli a zástupci škol, a proto jsme původně navrhovanou administrativu upravili a výrazně zjednodušili. Začínající učitel sice bude muset k atestačnímu řízení dokládat portfolio své práce, ale toto portfolio si učitelé vytvářejí už nyní," uvádí Ministerstvo školství pro EuroZprávy.cz. Administrativa spojená s hodnocením učitelů bude v gesci ředitelů škol. 

"Je potřeba zásadním způsobem zklidnit učitelskou veřejnost, některé byrokratické zátěže se opravdu pokusit snížit, protože se domnívám, že velký nápor příliš velkého množství změn logicky vyvolává i určitý neklid, byť jsou to změny, které vlastně celá učitelská obec žádala někdy i dlouhá desetiletí," sdělil ministr školství. 

Dotace ve sportu - záležitost, která zlomila vaz ministryni Valachové. Ta dotační toky do sportu zastavila a nyní je Ministerstvo ve velké časové tísni, aby stihlo přerozdělit dotace a vyřešit systém financování z dlouhodobějšího hlediska. 

"Podmínkou rychlého, ale transparentního a rovného přerozdělení jsou stejné žádosti ze strany sportovních organizací a nová metodika rozdělení v některých programech ze strany MŠMT. Nejvyšší prioritou je doručit alokované dotace do sportu, na čemž pracuje prakticky celý odbor sportu," říká Ministerstvo.

Odbor sportu MŠMT zpracuje nový programový dokument pro následující období. "Jedná se o úpravu či významnou úpravu v procesech rozdělování, programové zacílení bude shodné a alokace dotací na jednotlivé programy věříme, že bude na rok 2018 vyšší," upřesňuje Ministerstvo. 

Dodává, že přerozdělování dotací je jasně dáno zákonem. MŠMT se prý snaží, aby bylo veškeré rozdělování transparentní a přijalo opatření, aby se neopakovala podezření z ovlivňování přidělení peněz z dotačních programů. 

Finance ve vysokém školství - financování českého vysokého školství je dlouhodobým problémem a potýkali se s ním snad všichni ministři školství. Málo peněz na českých univerzitách se podle MŠMT projevuje v oblasti personální i materiální. Mohou tak chybět důležité studijní a technické pomůcky a dostatek kvalifikovaných vyučujících, respektive odborníků v daných oborech. To má dopad na celkový stav vědy, kdy tito odborníci mnohdy nemají možnost přinášet nové vědecké poznatky. Některé okrajové obory by kvůli nedostatečnému personálnímu zajištění do budoucna nemusely přežít. 

"Navýšení rozpočtu vysokým školám je jedna z mých priorit, možná v této chvíli velmi významná priorita při vyjednávání rozpočtu. Těch 100 milionů korun skutečně neodpovídá tomu, co vláda deklarovala jako příslib po letech stagnace nebo dokonce poklesu rozpočtu jako potřebné navýšení pro vysoké školy," uvedl pro náš server ministr Štech. 

Ministr si je vědom, že platy vysokoškolských pracovníků se mezi jednotlivými fakultami liší a do platů zaměstnanců se projeví i jejich vědecká a výzkumní činnost. To však neznamená, že některé obory nejsou ohrožené. 

"Nebudu předjímat, jaký bude vývoj vyjednávání s panem ministrem financí. Já s ním o tom chci mluvit, chci předložit také argumenty, a to jak to vidím z hlediska vývoje i z pohledu MŠMT. A já se budu snažit o takové navýšení, které umožní zajistit kvalitu a diferencovat kvalitu VŠ, a které zlepší postavení mladých počínaje doktorandy," dodal k otázce, zda a jak se bude snažit přesvědčit šéfa státní kasy Ivana Pilného (ANO), aby navýšil rozpočet pro vysoké školství.

Související

Více souvisejících

Stanislav Štech ministerstvo školství dotace univerzity Kateřina Valachová Ivan Pilný

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 36 minutami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 9 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

Zdroj: David Holub

Další zprávy