Ruský historik Andrej Zubov získal čestný doktorát Masarykovy univerzity. Specialista na dějiny náboženství, filozofie a Ruska převzal ocenění v Mendelově refektáři Augustiniánského opatství, a to za mimořádné vědecké zásluhy a rozvoj lidského poznání i za svoji angažovanost ve společenském dění.
"Je důležité, že v případě profesora Zubova získává čestný doktorát osobnost, která sdílí základní hodnoty vnitřní kultury Masarykovy univerzity, jako jsou demokracie, svoboda, úcta k pravidlům a společenská odpovědnost," řekl rektor univerzity Mikuláš Bek. Zubov se v projevu věnoval myšlenkám Tomáše Garrigua Masaryka.
Zubov je absolventem Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). Nenastoupil však do diplomacie, nebyl totiž ochoten vstoupit do komunistické strany. Věnoval se historickému bádání. Podílel se například na knize Dějiny Ruska 20. století, která vyvolala velký ohlas a řadu polemik.
V Moskvě zatracován, v Brně vítán se všemi poctami. Ruskému historikovi, kritikovi Kremlu a ruského vpádu na Ukrajinu Andreji Borisovičovi Zubovovi uděluje @muni_cz čestný doktorát - za mimořádné vědecké zásluhy i společenskou angažovanost pic.twitter.com/yrtA6P0zTt
— Michal Cagala (@mcagala) 5. dubna 2019
Od roku 2001 Zubov působil v MGIMO na vedoucí pozici. V roce 2014 byl odvolán z funkce a propuštěn poté, co vyjádřil nesouhlas s moskevskou politikou vůči Ukrajině a na Krymu, která vyústila v připojení poloostrova k Rusku. Dnes se věnuje hlavně přednáškové činnosti.
V roce 2014 Zubov dostal od Beka nabídku působení na Masarykově univerzitě. Tehdy možnost přesídlení do Brna odmítl s vysvětlením, že chce pokračovat ve své práci v Rusku. V Brně však alespoň přednášel. Podle Beka je Zubov výjimečnou osobností v oboru historických věd a oprávněně získal uznání mezinárodní vědecké komunity.
Rusko se podle Zubova vrátilo k autoritářství
Rusko a Bělorusko prošly podle Zubova po pádu komunismu smutnou cestu od budování tržní demokracie zpět k autoritářskému despotismu, kde není chráněn život a majetek člověka, ani jeho politická a občanská práva. Podobně jako kdysi v Sovětském svazu, i nyní podle Zubova vládne svévole lidí, kteří se náhodně chopili "pák bohatství a moci".
V projevu se Zubov zamýšlel nad tím, jak překonat "regres svobody", vrátit na evropskou cestu Rusko a Bělorusko a pomoci rozvrácené Ukrajině.
"Češi a Slováci se sami na sobě přesvědčili, že bez Ruska, které respektuje principy mezinárodních vztahů, demokratického a s tržní ekonomikou, je existence demokratické státnosti nejistá i u jejich národů. To se stalo po Mnichovské dohodě a paktu Molotov-Ribbentrop a to se děje i nyní," uvedl Zubov.
Podle Zubova jde o příležitost k uplatnění moderní formy slovanské solidarity. Připomněl takzvanou ruskou akci prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prvorepublikové Československo v jejím rámci financovalo vzdělávání ruských emigrantů s nenaplněnou nadějí, že se po pádu bolševického režimu vrátí do vlasti a vytvoří základ pro demokratické liberální Rusko.
Zubov naznačil možnost podobných vzdělávacích aktivit v současnosti. "Je nezbytné učit budoucí občany demokratického Ruska, Ukrajiny, Běloruska takovým základům svobodného občanství, bez nichž se totalitní minulost ještě dlouhou dobu nepodaří překonat," uvedl.
"Měli bychom společně rozvíjet vhodné vzdělávací programy a najít finanční prostředky pro jejich realizaci. Možná, že velká část těchto programů by měla být nabízena na internetu, realizována dálkově, zaměřena konkrétně na Rusy, Ukrajince, Bělorusy a jiné národy, které dosud zcela nepřekonaly bláznivou nostalgii po totalitní minulosti," popsal Zubov.
Výuka dějin musí podle historika vymýtit "kořeny starých komunistických mýtů a bludů," výuka práva, politických věd, teorie administrativní a státní správy zase položit základy budoucích vztahů. "Tak vidím slovanskou solidaritu ve 21. století," uzavřel Zubov. Nemá to být podle něj solidarita geopolitických snah ani velmocenský program, ale "solidarita ve svobodě a blahobytu, kdy svoboda, důstojnost a blahobyt jednoho národa jsou zárukou a podporou svobody, důstojnosti a blahobytu jiného, jemu příbuzného a blízkého duchem, jazykem a kulturou".
Související
Zubov věří, že se Rusko může stát demokratickou zemí
Zubov považuje za absurdní, že ho Rusko řadí mezi agenty
Andrej Zubov (historik) , Masarykova univerzita Brno , Mikuláš Bek , Rusko
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
před 1 hodinou
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
před 2 hodinami
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
před 3 hodinami
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
před 3 hodinami
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
před 3 hodinami
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
před 4 hodinami
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
před 5 hodinami
Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
před 6 hodinami
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Aktualizováno před 6 hodinami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 6 hodinami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 7 hodinami
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 7 hodinami
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 8 hodinami
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
před 8 hodinami
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
před 9 hodinami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 9 hodinami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 9 hodinami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
před 10 hodinami
HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu
Podle zprávy organizace Human Rights Watch (HRW) jsou izraelské akce v Gaze, zahrnující záměrné omezování přístupu k vodě, označovány za „akty genocidy“ proti Palestincům. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák