Pro zlepšení českého vzdělávacího systému je potřeba zatraktivnit povolání učitelů, vylepšit podporu škol a vybudovat vzájemnou důvěru mezi učiteli, rodiči, žáky a státní správou. Inspiraci by v tom Česko mohlo najít ve Finsku, jehož vzdělávací systém patří mezi nejúspěšnější na světě. Jeho systém se ale do Česka nedá převzít úplně, protože Finové mají jinou mentalitu. Na dnešní konferenci o finském vzdělávacím systému se na tom shodli ministr školství Robert Plaga (ANO) a šéf senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN a TOP 09).
"My jsme takový skeptičtější národ a hledáme spíše problémy, ale to, co bychom mohli bez problému přejmout z Finska, to je stupeň kooperace, spolupráce a tak dále," uvedl Drahoš. Právě důvěra ve státní orgány a ve veřejné instituce ve Finsku je podle něj jedním z hlavních důvodů úspěchu finského školství.
"To klíčové, co neleží v rukou ministerstva, ale v rukou české společnosti, a na to tu dnes lék nenajdeme, je důvěra v (český vzdělávací) systém od rodičů," doplnil ho ministr. I on poznamenal, že není možné přebrat finský systém do Česka a myslet si, že bude fungovat. "S českou povahou je to o něco obtížnější než se severskou povahou," poznamenal.
Podle obou politiků je důležité dále zvyšovat platy učitelů, aby se navýšila atraktivita a prestiž jejich povolání. Vláda se podle Plagy v současnosti snaží dohnat v tomto dlouhodobý dluh, který stát vůči pedagogům má. Ve svém programu slíbila do roku 2021 navýšit průměrné platy pedagogů na zhruba 45.000 korun. Loňský průměrný plat učitelů byl podle ministerstva 35.089 korun. Průměrná mzda v Česku loni stoupla o 8,1 procenta na 31.885 korun hrubého měsíčně.
Drahoš upozornil na to, že je třeba se zaměřit také na zvyšování pravomocí ředitelů, kteří by měli být spíše pedagogickými lídry, než správci budov. Vyslovil se také pro posílení praxe učitelů na pedagogických fakultách a pro modernizaci učebních plánů. "Učíme mnohdy příliš mnoho a je tam málo souvislostí," podotkl.
Plaga vidí problém také ve velké autonomii českých škol, které podle nedávno zveřejněné analýzy Nadačního fondu Eduzměna často nemají zřizovatele kvalifikovaného ve vzdělávání. "Pokud ta autonomie není doprovázena podporou, tak z té autonomie se stává izolace jednotlivých škol a stává se z toho pocit osamění jednotlivých pedagogů," řekl. Tuto skutečnost by podle něj měla řešit Národní strategie vzdělávání do roku 2030, která se nyní připravuje.
Zástupci finského vzdělávacího systému dnes seznámili účastníky konference v Senátu s tím, jak školství ve Finsku funguje. Zdůraznili, že učitelé jsou v této zemi třetí nejprestižnější povolání po právnících a lékařích. Na pedagogické fakulty se tak dostane zhruba každý desátý uchazeč.
Učitelé ve Finsku pracují zpravidla vždy alespoň dva v jedné třídě. K dispozici mají ve školách také množství asistentů, speciálních pedagogů nebo i sociálních pracovníků, a díky tomu bezproblémově funguje i začleňování různě handicapovaných dětí. Existují i speciální školy, které ovšem úzce spolupracují s těmi běžnými. Při vytváření učebních plánů spolupracují školy mimo jiné i s vlastními žáky a jejich rodiči.
Školy jsou velmi dobře vybavené, děti například běžně pracují s tablety. Neexistují víceletá gymnázia ani přijímací zkoušky. Navzdory tomu, co se někdy v Česku tvrdí, se rozvrh ve většině škol skládá z vyučovacích předmětů. Nerozlišují se ale podle důležitosti. Třeba na prvním stupni základních škol tak mají děti velké množství hodin pracovní a výtvarné výchovy.
Související
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea
Školství , ministerstvo školství , Robert Plaga
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 1 hodinou
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 1 hodinou
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 1 hodinou
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 2 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 3 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 3 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 4 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 4 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 4 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 5 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 5 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 7 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Finské úřady vyšetřují poškození podmořského kabelu, který vede Baltským mořem do Německa. Upozornil na to server DW. Státem vlastněná společnost Cinia v pondělí oznámila, že odhalila problém u kabelu C-Lion1.
Zdroj: Lucie Podzimková