Skončí rozbroje mezi Zemanem a akademiky? Šéf konference rektorů to vidí bledě

Nově zvolený předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička je otevřen diskusi s prezidentem Milošem Zemanem, bude ale vyčkávat na jeho kroky. Další vývoj vzájemného vztahu rektorů vysokých škol a prezidenta, který byl v posledních letech napjatý, by podle něj mohlo ukázat výročí 30 let od sametové revoluce. ČKR hodnotí kriticky hlavně pokračování kauzy tří nejmenovaných profesorů a to, že se prezident v uplynulé době stavěl odmítavě k některým rektorům.

"Myslím si, že vztah současného prezidenta a České konference rektorů je tu už několik let nějakým způsobem nastaven a že nové předsednictvo v tomto asi nic zásadního nezmění," uvedl Sklenička v rozhovoru pro ČTK. "Samozřejmě diskuzi jsem velmi otevřen, ale určitě budeme vyčkávat na kroky (prezidenta)," řekl.

Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. V roce 2014 se přestali účastnit slavnostního ceremoniálu 28. října, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenovací dekrety tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a tehdejšího rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Minulý rok většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Podle Skleničky bude Česká konference rektorů dál sledovat a vyhodnocovat, jak bude Zeman v různých situacích a při různých událostech postupovat. "Myslím si, že zrovna letošní rok, který je významný výročím 30 let od sametové revoluce, že může některé věci v tomto smyslu ukázat, potvrdit nebo zvýraznit některé tendence vysokých škol," řekl.

Akademici podle něj v současnosti vnímají negativně hlavně pokračování kauzy s nejmenováním tří navržených profesorů - Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Prezident odmítnutí na jaře 2015 zdůvodnil prohřešky kandidátů z minulosti. Všichni dotčení se proti jednání hlavy státu bránili žalobou. Eichler ji později stáhl. Zeman na svém postoji trvá i po vynesení loňského verdiktu Městského soudu v Praze, podle kterého měl o návrzích rozhodnout znovu. Univerzita Karlova proto letos v únoru podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby.

Podle Skleničky hodnotí vysoké školy tento postup prezidenta jako omezování akademických svobod. Podotkl, že také vyčkávají, zda již bude ochoten jednat se všemi rektory, nebo si mezi nimi bude nadále vybírat. Bek letos ve své funkci končí.

Jak Sklenička řekl, v minulém roce se již někteří rektoři různých ceremoniálů na pozvání prezidenta účastnili. Na loňské oslavy 100. výročí od založení Československa tak na Hrad dorazil například dosavadní předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček. Podle Skleničky to možná lze považovat i za výraz určitého uklidnění situace.

Sklenička je rektorem České zemědělské univerzity v Praze. Při poslední prezidentské volbě byl členem volebního týmu Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Zástupci České konference rektorů zvolili Skleničku svým novým předsedou minulý týden. Funkci by měl zastávat od 1. srpna do 31. července 2021.

Související

Petr Fiala

Fiala zdůraznil roli konference rektorů na formování vzdělávací politiky

Soulad státní politiky a politiky České konference rektorů (ČKR) je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezbytná pro uskutečnění jakékoliv významnější změny ve vysokém školství. Organizace se podle něj po celou dobu svého působení významně podílí na formování vzdělávací politiky v Česku. Předseda vlády to dnes řekl na slavnostním shromážděním k 30. výročí založení vysokoškolské reprezentace. 

Více souvisejících

Česká konference rektorů Petr Sklenička (rektor) Miloš Zeman Vysoké školy prezident čr

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 33 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 59 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy