Vysoké školy ještě mají šanci, že nepřijdou o 1,2 miliardy ze státního rozpočtu

Praha - Ve státním rozpočtu na příští rok se možná nakonec najde 1,2 miliardy korun na vysoké školství. O částce, o kterou mají univerzity přijít, bude ministr školství Josef Dobeš (VV) ještě jednat s předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS), alespoň to v úterý slíbil školskému výboru Senátu.

"Škrt 1,2 miliardy korun v příštím rozpočtu pro vysoké školy je pro nás zásadní, a pokud k němu dojde, tak celá řada vysokých škol bude mít problémy," upozornil místopředseda senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Marcel Chládek (ČSSD).Dobeš senátorům ze školského výboru přislíbil, že se bude snažit přesvědčit premiéra Nečase, aby se sešel s předsedou České konference rektorů Václavem Hamplem. Výsledkem společné schůzky by pak mohl být podle ministra příslib vlády, že vysoké školy o více než miliardu korun ze státního rozpočtu nepřijdou.Přesto Chládek nastalou situaci kritizuje. "Je trochu zvláštní, že jenom proto, že tato schůzka nebyla, tak má dojít k tomuto škrtu. Buď ale peníze jsou a dají se na vysoké školy, anebo nejsou a potom na tom nic nezmění žádná schůzka," reagoval na vystoupení ministra Dobeše na úterním jednání výboru.Proti návrhu státního rozpočtu ve stávající podobě mají řadu výhrad rektoři vysokých škol. Nejvíce se jim však nelíbí fakt, že v příštím roce dostanou vysoké školy méně peněz. Zároveň argumentují tím, že za poslední tři roky poklesly výdaje na jednoho vysokoškolského studenta o 19 procent, ze 75 tisíc korun na 60 tisíc korun ročně. Podle rektorů tak může mít další snižování výdajů na vysoké školy vliv na kvalitu výuky.

Související

Více souvisejících

Školství peníze rozpočet

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 12 minutami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 25 minutami

před 44 minutami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Moskva bude bránit své zájmy v Arktidě. Diplomaticky i vojensky

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru zveřejněném v pátek uvedl, že Moskva bude bránit své zájmy v oblasti Arktidy diplomatickými i vojenskými způsoby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy