Po vyhazovu 17 tisíc lidí nastane kolaps školství! Říkají politici

Praha - Fungování školství bez 17 tisíc lidí je nemožné, výrazně by se omezila dostupnost škol, prohlásil ve čtvrtek stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. Reagoval tak na prohlášení školských odborů Františka Dobšíka, který uvedl, že s masivním propouštěním počítají škrty ministerstva financí.

"Pokud by k tak masivnímu odchodu lidí došlo, znamenalo by to podle mě výrazné omezení dostupnosti škol," řekl Chládek.V podobném duchu se vyjádřila také poslankyně Marta Semelová (KSČM). "Takový zásah by znamenal snížení kvality škol. Kvalitní učitelé by odcházeli a ti méně kvalifikovaní by zůstali. Snížila by se samozřejmě i dostupnost, mohly by se rušit veřejné školy, zůstávaly by naopak školy soukromé. To jsou věci, které pocítí žáci, studenti, ale i celé rodiny," řekla Mediafaxu.Předseda školských odborů František Dobšík ve čtvrtek oznámil, že kvůli škrtům v regionálním školství ve výši 4,5 miliardy, které navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), odejde ze školství 17 tisíc lidí. Bez práce by se do roku 2014 ocitli jak učitelé, tak nepedagogičtí pracovníci.O něco zdrženlivější reagoval na zprávu koaliční poslanec Walter Bartoš (ODS). "Nejprve si musíme položit otázku, zda to tak skutečně bude, nebo zda je šance o tom jednat. Zatím mi ta čísla připadají trochu na vodě," upozornil poslanec.Připouští ale, že kdyby se školství muselo skutečně potýkat s odchodem takového množství pracovníků, mohlo by to znamenat velký problém. "Potom je samozřejmě důležité, odkud by ti lidé odešli. Pokud by to bylo ze středních škol, bylo by to únosné, pokud by se to týkalo škol základních, potom by to byl problém," řekl Mediafaxu Bartoš.Podle něj totiž u středních škol nabídka převyšuje poptávku a odchod zaměstnanců z tohoto stupně školství by přispěl k plánované optimalizaci sítě středních škol."Základní školy ale fungují na principu dostupnosti, a navíc to není jen o samotném učení. Základní školy v malých městech plní také důležitou sociální a kulturní roli, takže dopad by byl v tomto ohledu mnohem větší," vysvětlil poslanec.

Související

Více souvisejících

Školství politici

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové věděli o ukrajinském vpádu předem. Utekli, aniž by se evakuovali nebo zničili dokumenty

Ruské vojenské velení očekávalo vpád do Kurské oblasti a několik měsíců připravovalo plány, jak mu zabránit. Údajně to vyplývá z dokumentů, které ukrajinská armáda našla na opuštěných ruských pozicích.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy