Praha - Dětem v ústavech se má kvůli růstu cen zvýšit kapesné, budou také dostávat dražší dárky. Počítá s tím návrh nařízení vlády připravený ministerstvem školství. Dětským domovům a výchovným ústavům by tak měly roční náklady narůst o téměř 15 milionů korun, zároveň by se ale měly zvýšit příspěvky rodičů na péči o jejich potomky v ústavech. Změny by měly začít platit od příštího roku.
"Současná výše kapesného je dlouhodobě podhodnocená vzhledem k růstu cen, navrhuje se proto zvýšení maximálních částek kapesného poskytovaného dětem měsíčně," stojí v materiálu. Dítě do šesti let by tak mělo dostávat až 60 korun namísto dosavadních 45, dítě na prvním stupni školy pak 180 korun namísto dosavadních 120, žákům ve věku deset až 15 let se kapesné zvýší z 210 na 300 a dětem nad 15 let pak ze 300 na 450 korun.
Zároveň by se ale měl navýšit příspěvek na úhradu péče, který platí rodiče. "Dosavadní způsob stanovení výše příspěvku je komplikovaný a činí v praxi značné problémy," uvedlo ministerstvo. Nově by tak místo výpočtu příspěvku pomocí složitého koeficientu měla být výše poplatku stanovena stejně jako aktuální částka životního a existenčního minima pro danou věkovou kategorii.
V případě dětí do šesti let by se tak částka navýšila z 1098 na 1740 korun, u školáků by pak rodiče platili 2140 korun namísto dosavadních 1263 korun u dětí do deseti let a 1428 Kč u dětí od deseti do 15 let. U dětí starších 15 let by se měla částka zvýšit z 1592 na 2450 korun. Rodičům, kteří už nyní ústavu dluží peníze za péči, se dluhy navýší.
V České republice dosud jednotlivé typy zařízení, ve kterých je prováděn výkon ústavní výchovy, spadají do kompetence tří různých rezortů, píše server nahradnirodina.cz.
Mají odlišnou právní úpravu, různý systém financování, odlišné metodické pokyny, různé požadavky na zaměstnance a jejich kvalifikaci. Zákon o výkonu ústavní výchovy je postaven jako předpis pro školská zařízení a přiměřeně je díky odkazu v zákoně o sociálních službách používán i pro zařízení v kompetenci Ministerstva práce a sociálních věcí.
a) Kojenecký ústav a dětský domov pro děti do tří let věku
b) Diagnostický ústav
Do diagnostických ústavů jsou po nařízení ústavní výchovy umístěny děti za účelem komplexního vyšetření. Diagnostický ústav pak děti, na základě komplexního vyšetření zdravotního stavu a volné kapacity jednotlivých zařízení, umísťuje do dětských domovů, dětských domovů se školou nebo výchovných ústavů. Pobyt v ústavu trvá zpravidla 8 týdnů. Diagnostické ústavy nebo výchovné skupiny diagnostických ústavů jsou členěny podle pohlaví nebo podle věku dítěte.
c) Dětský domov
Do dětského domova mohou být umísťovány děti ve věku zpravidla od 3 do nejvýše 18 let nebo do ukončení přípravy na povolání nejvýše do 26 let. Do dětského domova se rovněž umísťují nezletilé matky spolu s jejich dětmi. Účelem dětského domova je zajišťovat péči o děti s nařízenou ústavní výchovou bez závažných poruch chování. Tyto děti se vzdělávají ve školách, které nejsou součástí dětského domova.
d) Dětský domov se školou
Do dětského domova se školou se umísťují děti zpravidla od 6 let do ukončení povinné školní docházky. Účelem dětských domovů se školou je zajišťovat péči o děti s nařízenou ústavní výchovou se závažnými poruchami chování, vyžadující pro svou přechodnou nebo trvalou duševní poruchu výchovně léčebnou péči nebo mající nařízenou ochrannou výchovu. Tyto děti se většinou vzdělávají ve škole, která je součástí zařízení.
e) Výchovný ústav
Výchovný ústav pečuje o děti starší 15 let se závažnými poruchami chování, u nichž byla nařízena ústavní výchova nebo uložena ochranná výchova. Do výchovného ústavu může být umístěno i dítě starší 12 let, má-li uloženu ochrannou výchovu a v jehož chování se projevují tak závažné poruchy, že nemůže být umístěno v dětském domově se školou. Výjimečně, v případech zvláště závažných poruch chování, lze do výchovného ústavu umístit i dítě s nařízenou ústavní výchovou mladší 15 let. Výchovné ústavy se zřizují odděleně pro děti s nařízenou ústavní výchovou a uloženou ochrannou výchovou.
f) Domov pro osoby se zdravotním postižením
Do domovů pro osoby se zdravotním postižením jsou umísťovány děti, jejichž zdravotní handicap vyžaduje zvláštní odbornou péči.
Související
Romské děti tvoří téměř polovinu populace v kojeneckých ústavech. Příští rok se mají zrušit
Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů
dětské domovy , ministerstvo školství
Aktuálně se děje
včera
Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo
včera
Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu
včera
Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů
včera
Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi
včera
Ženu z Rychnovska viní i z druhé vraždy miminka. Tělo ukryla už před lety
včera
Česko čeká každoroční revoluce na železnici. Začne platit nový jízdní řád
včera
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
včera
Počasí o Vánocích je v nejistotě. Meteorologové řekli, co bude svátkům předcházet
včera
Trump je proti útokům Ukrajiny na ruském území. Zvažuje letecké údery na íránská jaderná zařízení
včera
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
včera
Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident
včera
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
včera
KLDR na pokraji kolapsu. Jak se Kim Čong-un dokáže udržet u moci navzdory ekonomickým problémům?
včera
Pád Asada rozpoutal v Evropě vášnivou debatu. Uprchlíci se bojí, co bude dál
včera
Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou
včera
Trumpovo pozvání čínského prezidenta na inauguraci je historickým krokem. Si Ťin-pching ale neměl a výběr
včera
Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa
včera
Ledovkové počasí je zpět v Česku. Udeří už dnes večer
včera
O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění
včera
Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý
Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo.
Zdroj: Libor Novák