EDUin vyzval ministerstvo, aby zohlednilo zaostávání žáků i u zkoušek na jaře 2022

Ministerstvo školství by podle obecně prospěšné společnosti EDUin mělo se svou podřízenou organizací Cermat připravit úpravy v jarních přijímacích a maturitních zkouškách, které budou zohledňovat zaostávání žáků po výuce na dálku. Společnost k tomu dnes úřad vyzvala v tiskové zprávě, informovala ČTK mluvčí EDUin Pavla Lioliasová.

ministerstvo školství

Podle ní ministerstvo sice nabádá školy, aby se nesnažily rychle dohnat učivo, které se děti nestihly při výuce na dálku naučit. Tato snaha je ale v rozporu s nezměněnými centrálně organizovanými přijímacími zkouškami nebo maturitami, upozornila organizace. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje.

Společnost EDUin apelovala na to, aby ministerstvo a Cermat vytvořily plán pro dva možné scénáře. Připravit by se měly na situaci, že školy budou v tomto školním roce fungovat normálně, ale nepodaří se jim dohnat vše z distanční výuky, a ke zkouškám půjdou proto zaostávající děti. Přihlédnout by měly i k možnosti, že by se školy kvůli epidemii znovu zavíraly a situace by se ještě zhoršila.

Podle zástupců EDUin data z různých průzkumů ukazují, že výuka na dálku nejhůře zasáhla sociálně znevýhodněné děti. "Zaostávající žáci začínají být díky návratu do škol a potřebě doučování dobře vidět a zaslouží si upravit podmínky tak, aby nemuseli kromě problémů s bydlením, s rodiči nebo se současnou školou překonávat další překážku v podobě neadekvátně nastavené závěrečné zkoušky," řekl analytik EDUin Jan Zeman. Podle něj by se bez úpravy zkoušek mohly dál zvětšovat rozdíly v přístupu ke vzdělávání mezi kraji a školami.

Společnost připomněla, že podle průzkumu školní inspekce má značné mezery v probraném učivu asi 14.500 dětí na prvním stupni základních škol, 22.000 žáků na druhém stupni a 18.000 studentů středních škol. Na prvním stupni bylo podle statistik ministerstva loni zhruba 555.000 dětí, na druhém stupni 407.000 a ve středních školách 433.000. Z hrubého odhadu podle EDUin vychází, že v učivu zaostává přibližně 5000 deváťáků a 4500 žáků v posledních ročnících středních škol. Podle školní inspekce může být těchto žáků ale ve skutečnosti i víc, protože se jejich nedostatky mohly projevit až po návratu do školy na začátku tohoto školního roku.

Ministerstvo se kvůli výuce na dálku snažilo v minulém školním roce vyjít žákům vstříc například tím, že u jednotných přijímacích zkoušek organizovaných Cermatem prodloužilo čas na vypracování testu z češtiny o deset minut a u matematiky o 15 minut. Zkoušky se kvůli epidemii posunuly z první poloviny dubna na začátek května. Školy se mohly rozhodnout jednotné přijímací zkoušky vynechat, většina u nich ale přesto zůstala. Kdo se hlásil jen na jednu školu s jednotnými přijímacími zkouškami, mohl psát testy dvakrát jako ten, kdo se přihlásil na dvě školy. Ze dvou pokusů se každému započítával lepší výsledek. Čas na testy se prodloužil i u maturit, u kterých výjimečně nebyly jinak povinné slohy a ústní zkoušky z jazyků.

V osmi okresech se budou žáci testovat na covid. Praha chce plošně…

25.10.2021 15:31 Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu…

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Související:

Právě se děje

reklama