Od pondělí se vrací do škol část žáků. Rotační výuka se dotkne zhruba půl milionu dětí

V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol. Začnou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy budou střídat po týdnu ve výuce doma a ve škole. Druhá polovina nastoupí do školy v dalším týdnu.

Běžná prezenční výuka se obnoví ve speciálních školách a v malotřídkách. Znovu se otevřou i školky, do kterých nastoupí předškoláci a mladší děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Návrat do škol se v pondělí může týkat přibližně 432.000 dětí, plyne ze statistik ministerstva školství. Od loňského vypuknutí epidemie půjde o třetí znovuotevírání škol. Nově se žáci budou povinně testovat na koronavirus.

Všechny školy se kvůli epidemii zavřely od 1. března. Výjimkou byly školy určené pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů. Část žáků se podle úterního rozhodnutí vlády vrátí do lavic od 12. dubna. Při rotační výuce na prvním stupni základních škol se bude doma a ve škole střídat zhruba 523.300 dětí. Pro dalších 22.600 handicapovaných se obnoví prezenční výuka ve speciálních školách. K běžné výuce bez rotací se vrátí i všechny děti, které chodí do škol s prvním stupněm do 75 žáků. Takových škol je v Česku několik stovek a podle ředitele školy v Branticích na Bruntálsku Adama Šimůnka evidují kolem 20.000 dětí.

Školky se od pondělí znovuotevřou pro zhruba 106.300 pětiletých až šestiletých a asi 21.000 dětí s odkladem školní docházky. Vrátit se do nich ale budou moct i mladší děti, jejichž rodiče předloží potvrzení, že pracují jako zdravotníci, učitelé nebo třeba hasiči. Potomci rodičů těchto profesí budou mít výjimku i při rotační výuce na prvním stupni. V týdnu distanční výuky své třídy budou moct chodit na celý den do školní družiny a pobývat tam v neměnné skupině pro nejvýše 30 dětí.

V pondělí a ve čtvrtek se ve školách bude povinně testovat neinvazivními antigenními samotesty na covid-19. Týkat se to nebude těch, kteří v posledních 90 dnech covid-19 prodělali, nebo jsou proti nemoci očkováni. Testy se rozvážely do škol tento týden. Z manuálů ministerstva školství vyplývá, že pokud bude mít někdo pozitivní test v pondělí, bude muset domů a na přesnější PCR test. Pokud mu pozitivní test vyjde ve škole ve čtvrtek, bude muset do karantény celá jeho třída. Pokud PCR test pozitivitu jednoho žáka potvrdí, budou ho muset podstoupit i ostatní, kteří se s nakaženým potkali za poslední dva dny.

Všude ve školách budou podobně jako už dřív platit i další režimová opatření, jako je nošení roušek, používání dezinfekce nebo časté větrání. Roušky nebudou povinné ve školkách a pro mentálně postižené.

Od pondělí budou nově možné i skupinové konzultace pro nejvýše šest žáků z druhého stupně základních škol. Dosud byly možné jen konzultace individuální. Ty budou pokračovat ve středních školách. Pro přibližně 163.800 dětí se obnoví individuální výuka v základních uměleckých školách. Kolem 7200 žáků bude moct využít individuální konzultace v jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky.

Ministerstvo uvažovalo navíc o skupinových konzultacích pro maturanty, nakonec to ale odsunulo. Podobně se oddálila i praktická výuka ve středních školách a v závěrečných ročnících vysokých škol. Obnovit by se mohla od 19. dubna, kdy se mají do lavic vrátit i mladší žáci na Děčínsku. Tam se kvůli epidemické situaci znovuotevření škol o týden odložilo.

Školy se kvůli covidu-19 poprvé zavřely loni 11. března. Po návratu všech do lavic v září se s výjimkou školek opět uzavřely v říjnu a listopadu. Po prosincovém uvolnění zůstala většina dětí znovu doma od ledna a zbytek od začátku března.

Související

Andrej Babiš

Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek ve Strakově akademii zúčastnil odborné konference, která se zaměřila na aktuální demografický vývoj v Česku a možnosti jeho řešení. Diskuse odborníků, zástupců veřejné správy i dalších institucí nabídla komplexní pohled na příčiny nízké porodnosti i na opatření, která mohou vytvořit příznivější podmínky pro zakládání rodin.

Více souvisejících

děti Školství

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Replika korunovačních klenotů

Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci

Korunu, žezlo i jablko slavnostně vyzvednou klíčníci z Korunní komory v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v pondělí 14. září. Následující tři dny si je budou moct prohlédnout školní třídy. Pro veřejnost bude výstava otevřena od pátku 18. do pondělí 28. září. Klenoty letos doplní také korunovační roucho z roku 1653 a další vzácné artefakty. Vstup bude opět zdarma. Informoval o tom Pražský hrad. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR

Po úvodní prohře 1:2 s Jižní Koreou bylo jasné, že aby mohla česká fotbalová reprezentace pomýšlet na postup ze skupiny A fotbalového mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku, musela ideálně v dalším zápase nad Jihoafrickou republiku vyhrát. Jenže proti českým fotbalistům se osud obrátil ještě před tímto samotným veledůležitým zápasem. Při předzápasovém tréninku se zranil obránce David Jurásek, pro nějž účinkování na turnaji skončilo předčasně. Samotný úvod zápasu svěřencům kouče Miroslava Koubka vyšel více než dobře, Češi do něj vstoupili aktivně a vše zakončili v šesté minutě gólem Michala Sadílka. Od té doby ale byl český tým čím dál pasivnější a nakonec přišel trest v podobě proměněné penalty deset minut před koncem. Duel tak skončil remízou 1:1.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud

Kauza úspěšného filmu Sbormistr, jehož televizní vysílání na jaře zastavil soud, končí. Obě strany sporu se dohodly na smíru, podrobnosti ale nejsou známé. Diváci tak v této chvíli nevědí, zda se odvysílání snímku na obrazovkách ČT dočkají. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte v Praze

V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva

Náměstek amerického ministra obrany Elbridge A. Colby prohlásil, že pokračující podpora ze strany evropských členů Severoatlantické aliance je naprosto klíčová pro udržení ukrajinské obranyschopnosti proti ruské agresi. Washington podle něj považuje strategii přenesení hlavní odpovědnosti za materiální a finanční pomoc Ukrajině na evropské partnery za úspěšnou a efektivní. V uplynulém roce to byli právě evropští spojenci, kdo převzal vůdčí roli v zajišťování finanční stability Kyjeva a dodávkách vlastních zbrojních systémů, což stabilizovalo situaci na bojišti.

před 6 hodinami

Ministr zahraničních věcí Petr Macinka

Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval

Šéf české diplomacie Petr Macinka (Motoristé sobě) ocenil v Černínském paláci bývalou hlavu státu Václava Klause, kterému předal medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministr zahraničních věcí tak učinil u příležitosti exprezidentových nadcházejících 85. narozenin, které oslaví v pátek.

před 7 hodinami

očkování

Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína

Poradní panel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek zahájil debatu o schválení zcela nového typu vakcíny proti chřipce. Jedná se o vůbec první očkovací látku proti tomuto onemocnění, která využívá technologii mRNA, tedy stejný postup, který hrál klíčovou roli při zvládání pandemie covidu-19. 

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii

Ukrajinské bezpilotní letouny provedly masivní nálet na ruské hlavní město a úspěšně zasáhly Moskevskou rafinérii v Kapotni. Útok, který se odehrál ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách, představuje podle dostupných informací největší dronový úder na Moskvu od začátku plnohodnotného válečného konfliktu. Starosta města Sergej Sobjanin potvrdil, že i přes intenzivní činnost protivzdušné obrany několik aparátů proniklo ochranným perimetrem a zasáhlo klíčový energetický komplex. Na místě bylo zaznamenáno nejméně pět velkých ohnisek požáru, která zachvátila primární i sekundární zpracovatelské jednotky a také skladovací nádrže s palivem.

před 9 hodinami

Pete Hegseth

USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu

Americký ministr obrany Pete Hegseth po jednání se svými protějšky z NATO v Bruselu prohlásil, že Spojené státy jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést neprodyšnou blokádu vůči Íránu, pokud Teherán nedodrží své závazky plynoucí z nově podepsané dohody. Šéf Pentagonu zdůraznil, že americký prezident Donald Trump dal jasně najevo ochotu k ráznému obnovení operací v případě, že Írán během stanovené lhůty pro rozhovory nesplní to, k čemu se zavázal.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě

Cesta do Moskvy na setkání s Vladimirem Putinem by pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byla fatální chybou. V rozhovoru pro deník Kyiv Post to uvedl bývalý velvyslanec USA na Ukrajině Steven Pifer. Reagoval tak na situaci, kdy Zelenskyj vyjádřil ochotu jednat na neutrální půdě, zatímco Putin trvá na tom, že případná schůzka se musí uskutečnit v hlavním městě Ruské federace. Podle Pifera si ukrajinský prezident toto riziko velmi dobře uvědomuje. Dodal také, že v současné době nic nenasvědčuje tomu, že by byl Kreml připraven o ukončení války skutečně seriózně vyjednávat.

před 11 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Tálibán zakázal mobilní telefony

Hnutí Tálibán vydalo plošný zákaz používání chytrých telefonů pro vládní úředníky. Podle analytiků by toto opatření mohlo být předzvěstí budoucích širších restrikcí zaměřených na veškeré obyvatelstvo. Nařízení, které pochází od vojenských soudů Tálibánu, vstoupilo v platnost tento týden a zakazuje používání mobilních telefonů vysoce postaveným i řadovým úředníkům, mudžáhidům i pomocnému personálu.

před 12 hodinami

Ukázka moderní ukrajinské vojenské techniky

Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky

Ukrajina podnikla dosud největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky. Podle ruské státní tiskové agentury TASS údery zasáhly infrastrukturu, způsobily požáry a úlomky sestřelených strojů dopadaly na řadu míst v celé metropolitní oblasti. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana během noci na čtvrtek zlikvidovala nejméně 194 bezpilotních letounů směřujících na hlavní město, což výrazně převyšuje bilanci z předchozích měsíců.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Donald Trump

Trump podepsal se zástupci Íránu čtrnáctibodovou mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump podepsal se zástupci Íránu čtrnáctibodovou dohodu, která má podle jeho slov odvrátit hrozbu celosvětové hospodářské deprese. Podle vyjádření vysokých představitelů Spojených států přináší tento krok zemi zásadní úspěch, přestože obsahuje citelné politické i finanční ústupky vůči Teheránu. Cílem ujednání je mimo jiné znovu plně otevřít Hormuzský průliv.

před 15 hodinami

včera

včera

Na Rychnovsku řádilo tornádo. Letos jde o pátý potvrzený případ

Už páté tornádo se v Česku potvrdilo během posledních několika týdnů. Bylo opět slabé a vyskytlo se o víkendu na Rychnovsku ve východních Čechách. Podle svědků bylo dokonce zaznamenáno víc vírů najednou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy