Pedagogická komora chce výuku on-line od 13. prosince, aby se nešířil covid

Zabránit rozšíření nákazy covidem-19 o Vánocích do rodin by podle spolku Pedagogická komora mohlo zavedení distanční výuky zhruba deset dní před vánočními prázdninami. Spolek navrhuje, aby na výuku na dálku žáci přešli 13. prosince. ČTK o tom dnes informoval předseda Radek Sárközi.

Organizace tento týden na svém webu upozornila na to, že počty dětí pozitivně testovaných na covid-19 jsou aktuálně nejvyšší za celou dobu epidemie. Postoj ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) k možnosti prodloužení vánočních prázdnin zůstává odmítavý, řekla dnes na dotaz ČTK jeho mluvčí Aneta Lednová.

"Od 1. září 2021 do současnosti se nakazilo covidem dle oficiálních dat 11 procent ze všech žáků. Celkem od začátku epidemie mělo pozitivní PCR test více než 24 procent žáků," sdělil dnes Sárközi ČTK. "My bychom chtěli navrhnout, aby se školy převedly na distanční výuku už od 13.12., aby na Štědrý den žáci nenakazili své prarodiče," řekl.

Spolek má podle svého webu 2900 členů, mezi kterými jsou zástupci z různých typů škol i nepedagogové. V mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách v ČR je podle statistik ministerstva školství kolem 172.500 učitelů.

Nastupující vláda koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL) a Pirátů se STAN už dříve navrhla, aby pro omezení šíření nákazy začaly žákům vánoční prázdniny už v pondělí 20. prosince místo předpokládaného čtvrtka 23. prosince. Ministr v demisi Plaga a kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) se ovšem tento týden dohodli, že prázdniny začnou v původním termínu. Plaga jejich prodloužení odmítl, protože podle něj byly školy dost dlouho zavřené už v předchozích vlnách epidemie a tento krok by měl smysl jen při současném omezení kontaktů lidí i jinde. Lednová dnes uvedla, že jeho postoj se nemění. Gazdík ze své pozice ustoupil, protože není jasné, kdy prezident jmenuje novou vládu. Podle něj je přitom potřeba, aby rodiče věděli s dostatečným předstihem, s čím mohou počítat.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví je v současnosti ze všech věkových kategorií nejvyšší výskyt nákazy u dětí ve věku šest až jedenáct let, které se ještě nemohou nechat očkovat. Ke čtvrtku se u nich potvrdilo 2642 případů nákazy na 100.000 lidí za sedm dní. Druhá nejvyšší incidence byla ve věkové kategorii žáků od 12 do 15 let, a to zhruba 2455 nakažených na 100.000 lidí. Průměr za celou ČR byl 1135 případů na 100.000 obyvatel.

Podle Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) je Česko v Evropské unii druhou zemí s nejdelší celkovou dobou přerušení prezenčního vzdělávání od vypuknutí epidemie v březnu 2020. Trvalo 46 týdnů. O týden víc to bylo jen ve Slovinsku. Dlouhou výuku na dálku kritizovala řada odborníků, podle kterých to mělo negativní dopady na vzdělávání, psychiku i sociální vývoj dětí.

Související

Školství, ilustrační foto

Češtinu bude učit architekt? Novela ohrožuje kvalitu vzdělávání, obává se Pedagogická komora

Pedagogická komora, z. s., vyzvala poslance, aby zamítli novelu zákona o pedagogických pracovnících, nebo ji vrátili vládě k přepracování. Hlavním nedostatkem návrhu je, že neobsahuje pojistky proti možnému zneužití. Novela umožní ředitelům škol, aby uznali kvalifikaci učitele lidem, kteří ji ve skutečnosti nemají. Rodič se tak ani nedozví, že jeho dítě učí člověk bez pedagogického vzdělání, protože bude z hlediska legislativy oficiálně považován za kvalifikovaného učitele.
Školství, ilustrační foto

Pedagogická komora chce peníze pro školky a asistenty učitelů

Pedagogická komora dnes vyzvala vládu a Parlament, aby neschvalovaly změny ve školství, které nesouvisejí s koronavirovou krizí. Sněmovna by měla naopak navýšit v rámci schvalování státního rozpočtu peníze na platy asistentů pedagogů a na neinvestiční výdaje především v mateřských školách. Sněmovní školský výbor se má rozpočtem zabývat ve středu.

Více souvisejících

Pedagogická komora Školství Robert Plaga

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 1 hodinou

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 3 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá

Rusko opět přitahuje globální pozornost změnou své jaderné doktríny, která nyní umožňuje použití nukleárních zbraní i v případě konvenčních útoků na ruské území. Tato změna přichází v kritickém okamžiku – jen dva dny poté, co USA povolily Ukrajině použití svých raket na cíle hluboko uvnitř Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy