Při výuce na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování

Ve školách v době podzimní výuky na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování, jako je kyberšikana či závislost na hraní počítačových her. Zvyšuje se tak nebezpečí nárůstu těchto problémů u dětí. Po znovuotevření škol proto bude potřeba výskyt rizikového chování víc řešit. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) ve spolupráci s Odbornou společností pro prevenci rizikového chování a Katedrou psychologie Pedagogické fakulty UK. Autoři studie dnes její závěry představili novinářům na on-line tiskové konferenci.

Studie vznikla na základě průzkumu z listopadu 2020, do kterého se zapojilo 1778 základních a středních škol v Česku. Data se sbírala v on-line Systému evidence preventivních aktivit, který se vyvíjí jako součást národní koncepce prevence rizikového chování u dětí v českých školách.

Výsledky průzkumu ukázaly, že preventivní aktivity zaměřené na kyberšikanu, kyberbezpečnost, duševní hygienu a zdraví dělala v době distanční výuky na podzim méně než polovina škol. Přitom ve zhruba pětině jich byl podle průzkumu třídní učitel v málo častém kontaktu s žáky, což podle odborníků může ztěžovat zachycení rizikových jevů.

Školy, které preventivní programy prováděly, se nejčastěji zaměřovaly na problémy spojené s duševním zdravím, hygienou a ochranou před infekcemi, dále na kyberšikanu, kyberbezpečnost a záškoláctví. Velice málo se věnovaly problematice závislosti na digitálních hrách či na internetu a téměř vůbec ne on-line pornografii. "To vnímáme jako problematické vzhledem k tomu, kolik času v současné situaci děti a dospívající tráví v on-line prostoru, navíc i v dopoledních hodinách a bez možnosti přímého dohledu rodičů," řekl vedoucí studie Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. LF UK.

Podle proděkana 1. LF UK Michala Miovského je zřejmé, že výskyt rizikových jevů s výukou na dálku naroste. Už víc než dvě hodiny strávené on-line podle něj mohou mít na děti negativní dopady. "To, že si naše děti z tohoto období odnesou veliký problém, (...) to je něco, s čím budeme pracovat další roky, nebavíme se o měsících," řekl.

Hlavní překážkou pro prevenci rizikového chování je podle autorů studie nedostatek času při on-line výuce, nezkušenost metodiků prevence a nedostatek materiálů k tématům kyberprostoru. Autoři studie proto doporučili, aby si učitelé i při výuce na dálku našli čas jak na preventivní programy, tak i na skupinovou práci ve třídě a aktivity zaměřené na rodiče.

Podle evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) zveřejněné loni v září se řada aktivit mládeže už před vypuknutím epidemie covidu-19 postupně přesunula na internet. Podíl dospívajících, kteří chodili večer za zábavou, postupně klesl zhruba ze 43 procent v roce 1995 na 13 procent v roce 2019. Díky on-line komunikaci se snížila pravděpodobnost, že začnou pít alkohol, kouřit či brát drogy. Zhruba desetina byla ale podle průzkumu ohrožena závislostí na hraní her a třetina na sociálních sítích.

Související

Více souvisejících

šikana Školství

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy