Ve školách v době podzimní výuky na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování, jako je kyberšikana či závislost na hraní počítačových her. Zvyšuje se tak nebezpečí nárůstu těchto problémů u dětí. Po znovuotevření škol proto bude potřeba výskyt rizikového chování víc řešit. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovala Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) ve spolupráci s Odbornou společností pro prevenci rizikového chování a Katedrou psychologie Pedagogické fakulty UK. Autoři studie dnes její závěry představili novinářům na on-line tiskové konferenci.
Studie vznikla na základě průzkumu z listopadu 2020, do kterého se zapojilo 1778 základních a středních škol v Česku. Data se sbírala v on-line Systému evidence preventivních aktivit, který se vyvíjí jako součást národní koncepce prevence rizikového chování u dětí v českých školách.
Výsledky průzkumu ukázaly, že preventivní aktivity zaměřené na kyberšikanu, kyberbezpečnost, duševní hygienu a zdraví dělala v době distanční výuky na podzim méně než polovina škol. Přitom ve zhruba pětině jich byl podle průzkumu třídní učitel v málo častém kontaktu s žáky, což podle odborníků může ztěžovat zachycení rizikových jevů.
Školy, které preventivní programy prováděly, se nejčastěji zaměřovaly na problémy spojené s duševním zdravím, hygienou a ochranou před infekcemi, dále na kyberšikanu, kyberbezpečnost a záškoláctví. Velice málo se věnovaly problematice závislosti na digitálních hrách či na internetu a téměř vůbec ne on-line pornografii. "To vnímáme jako problematické vzhledem k tomu, kolik času v současné situaci děti a dospívající tráví v on-line prostoru, navíc i v dopoledních hodinách a bez možnosti přímého dohledu rodičů," řekl vedoucí studie Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. LF UK.
Podle proděkana 1. LF UK Michala Miovského je zřejmé, že výskyt rizikových jevů s výukou na dálku naroste. Už víc než dvě hodiny strávené on-line podle něj mohou mít na děti negativní dopady. "To, že si naše děti z tohoto období odnesou veliký problém, (...) to je něco, s čím budeme pracovat další roky, nebavíme se o měsících," řekl.
Hlavní překážkou pro prevenci rizikového chování je podle autorů studie nedostatek času při on-line výuce, nezkušenost metodiků prevence a nedostatek materiálů k tématům kyberprostoru. Autoři studie proto doporučili, aby si učitelé i při výuce na dálku našli čas jak na preventivní programy, tak i na skupinovou práci ve třídě a aktivity zaměřené na rodiče.
Podle evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) zveřejněné loni v září se řada aktivit mládeže už před vypuknutím epidemie covidu-19 postupně přesunula na internet. Podíl dospívajících, kteří chodili večer za zábavou, postupně klesl zhruba ze 43 procent v roce 1995 na 13 procent v roce 2019. Díky on-line komunikaci se snížila pravděpodobnost, že začnou pít alkohol, kouřit či brát drogy. Zhruba desetina byla ale podle průzkumu ohrožena závislostí na hraní her a třetina na sociálních sítích.
Související

Ve světě bují nový fenomén. WHO varuje před nárůstem nové formy šikany

Šikana není jen mezi studenty. V Česku existuje i mezi učiteli a vůbec se neřeší, ukázal výzkum
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
před 1 hodinou

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
před 1 hodinou

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
před 2 hodinami

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
před 2 hodinami

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
včera

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu
včera

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou
včera

V Evropě probíhají významné schůzky kvůli Ukrajině. Zatím se ni nemění, hlásí Zelenskyj
včera

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici
včera

RECENZE: Hraná Sněhurka je generickým produktem bez imaginace. Ihned vyšumí
včera

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení
včera

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA
včera

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny
včera

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA
včera

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie
včera

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání
včera

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá
včera

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA
včera
Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová
Izraelský útok na Pásmo Gazy zřejmě proběhl po schválení Bílým domem. Pro EuroZprávy.cz na to upozornila expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. „To znamená, že nejenže bojové operace může Izrael vést výrazně tvrději než v minulosti, ale může též sáhnout i k některým dalším opatřením,“ řekla.
Zdroj: Jakub Jurek