Stát by měl do budoucna řešit potíže škol s kapacitou připojení k internetu, vzděláváním učitelů v používání digitálních technologií a velkou decentralizací vzdělávacího systému. Tyto věci se ukázaly jako zásadní pro kvalitu školství při současné koronavirové krizi, kdy se děti vzdělávají na dálku. Vyplynulo to z dnešní online diskuze Návrat do škol, nebo škola doma?, kterou pořádali zástupci Svazu průmyslu a dopravy a které se zúčastnil také ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Podle Plagy je třeba se do budoucna bavit hlavně o tom, že by připojení k internetu mělo být ve státu univerzální standardní službou pro občany. Díky spolupráci některých škol s firmami a neziskovými organizacemi se podle něj sice konektivita škol proti jaru zlepšila, ale nejde o systémové řešení.
"Jsme pro to, aby se hledalo udržitelné řešení. Internet není něco, k čemu by bylo třeba se dopracovávat komplikovanou cestou. Je to něco, co má být absolutním standardem pro každého občana. Má být rychlý, dostupný a spolehlivý," doplnil výkonný ředitel společnosti T-Mobile Czech Republic Juraj Bóna. Připomněl, že T-Mobile minulý týden nabídl školám pro distanční výuku zejména žáků základních škol 10.000 SIM karet s rychlým připojením bezplatně na tři měsíce. Podle něj se toto množství za dva dny rozebralo, takže společnost přidá ještě jednou stejné množství. "Není to ale udržitelný způsob do budoucna," řekl.
Upozornil, že některé školy a úřady v Česku stále mají rychlost internetu 30 megabitů za sekundu, která se v zemi nyní považuje za standard. Cílem by podle něj mělo být, aby školy měly standardně internet s rychlostí tisíc megabitů za sekundu. Sociálně slabé rodiny by pak podle Bóny mohly dostávat přístup k připojení například formou dotací.
Podle Bóny v současnosti snahy o pomoc s investicemi do celoplošného pokrytí často naráží na spolupráci s jednotlivými obcemi, které bývají zřizovateli základních škol. "Problém je velká decentralizace," řekl. S tím souhlasil i generální ředitel CISCO SYSTEMS Czech Republic Michal Stachník, podle kterého není v současnosti ani tak problém s nedostatkem peněz, jako spíš s neefektivitou investic do vzdělávání z důvodu jejich nesystematičnosti.
Podle Stachník je také stále velkým problémem to, že učitelé neumí efektivně využívat digitální technologie k výuce. "Na tom musíme pracovat souběžně s budováním internetové infrastruktury nebo vybavováním škol počítači a software. Teď můžeme udělat generační skok. Společnost je na to připravena a my tuto šanci nesmíme promarnit," řekl.
Podle viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy Mileny Jabůrkové proto vláda musí nastavit ve školství systémové změny, které by vedly k větší digitalizaci školství. Využít by přitom měla peněz z Národního plánu obnovy. "Je třeba politikům vysvětlovat, že není možné lít peníze jen do betonu, ale i do vzdělávání, které je důležitou investicí," uzavřela.
Školy jsou od první poloviny října zavřené a děti se učí převážně prostřednictvím internetu. Kdy přesně se obnoví prezenční výuka, bude záležet na dalším vývoji epidemie koronaviru.
Související
Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek
Prázdniny v novém školním roce 2024/25: Víme, kdy budou mít děti volno
ministerstvo školství , Robert Plaga
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák