Vpád Ruska na Ukrajinu je agrese, která destabilizuje Evropu, zní z vysokých škol

Rektorky a rektoři vysokých škol v ČR dnes důrazně odsoudili útok Ruska na Ukrajinu. Současná rétorika ruského vedení podle České konference rektorů ČKR) připomíná slovník nacistů a jejich agresivní politiku vůči Československu v roce 1938. Rusko se tak vyřazuje ze společenství civilizovaných evropských států 21. století, uvedl v prohlášení za ČKR její předseda Martin Bareš.

O prohlášení informovala ČTK tajemnice ČKR Marie Fojtíková. Vedení Rady vysokých škol ČR (RVŠ) vyzvalo univerzity k co nejrychlejší podpoře ukrajinských studentů, pedagogů i výzkumníků. Vpád Ruska na Ukrajinu označilo za agresi, která destabilizuje celou Evropu. Vyjádření zástupců RVŠ poskytla ČTK zástupkyně Agentury RVŠ Jana Bočková.

"Je ohromující, jak moc současná rétorika ruského vedení připomíná rétoriku nacistů a jejich agresivní a dobyvačnou politiku, kterou uplatňovali vůči Československu v roce 1938. Současné ruské vedení používá stejný slovník, za kterým se skrývá podobný způsob uvažování," stojí v prohlášení rektorů. Zároveň v něm připomněli i rok 1968, kdy do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy.

Rektoři postup Ruska velmi důrazně odsoudili. Jde podle nich o zcela účelovou a promyšlenou vojenskou agresi vůči jinému státu. "Každý nezávislý stát má právo demokraticky rozhodovat o své budoucnosti a svém směřování. To, čeho se Rusko dopouští, je pošlapáním nejen mezinárodního práva, ale také všech ideálů evropské civilizace a mírového soužití mezi evropskými národy. Ruské vedení svými posledními kroky vyřazuje Rusko ze společenství civilizovaných evropských států 21. století," uvedl za ČKR Bareš.

Rektoři zároveň vyzvali českou politickou reprezentaci, aby ve spolupráci s evropskými spojenci velmi aktivně, rychle a rozhodně reagovali na agresivní kroky Ruska. Vysoké školy jsou podle ČKR připraveny Ukrajincům pomoct a zapojit se do humanitární i další nezbytné pomoci.

Vedení RVŠ pak vyzvalo k co nejrychlejší a nejúčinnější podpoře ukrajinských studentů, pedagogů i výzkumníků. Vpád Ruska na území Ukrajiny rovněž s rozhořčením odsoudilo a označilo za agresi, která destabilizuje Evropu. Připomnělo historickou zkušenost Čechů z roku 1939, kdy vystoupení vysokoškolských studentů na obhajobu české suverenity vyvolalo kruté represe ze strany německých nacistů.

Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Ukrajinská pohraniční stráž poté uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Analýza

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

Více souvisejících

Rusko Vysoké školy Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Konec jedné éry. Legendární Thomas Müller skončí v Bayernu Mnichov

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, už dostalo definitivní razítko. Po sezóně 2024/25 jeden z nejlegendárnějších německých fotbalistů posledních let Thomas Müller opravdu ukončí své dlouholeté spojenectví s Bayernem Mnichov. Potvrdil to sám pětatřicetiletý útočník, který během své kariéry dokázal s Německem v roce 2014 vyhrát titul mistrů světa. Neuvedl už však, kam povedou jeho další kroky. V zákulisí se už ale mluví o jeho možném angažmá v zámořské MLS.

včera

včera

Maroš Šefčovič v Praze

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení

Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič. 

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat

Evropská unie by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti, aby přiměla prezidenta Donalda Trumpa ke zrušení nově uvalených cel, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro Politico. I přes selhání dosavadních zákulisních jednání věří, že Brusel stále může s Bílým domem uzavřít dohodu, která odvrátí hrozící transatlantickou obchodní krizi.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko

Evropské státy potřebují jasnou strategii ze strany Spojených států, pokud se Washington rozhodne stáhnout část svých vojenských kapacit z Evropy. V rozhovoru pro server Politico to prohlásil finský ministr obrany Antti Häkkänen, který zároveň varoval před možnými bezpečnostními riziky, jež by takový krok mohl přinést, zejména pro státy sousedící s Ruskem.

včera

Ilustrační foto

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?

Ekonomická recese. Dvě slova, která dokážou rozvířit vody finančních trhů, otřást důvěrou spotřebitelů a vyvolat nervozitu ve vládních kruzích i mezi běžnými lidmi. Přestože se jedná o běžnou součást hospodářského cyklu, recese je obdobím, které s sebou téměř vždy přináší nejistotu, pokles životní úrovně a zásadní proměnu ekonomické atmosféry.

včera

Ilustrační foto

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce

Spojené státy čelí historicky nejhoršímu začátku prezidentského období na akciových trzích. Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa a jeho agresivní celní politiky se dříve rostoucí burza dostává na hranici medvědího trhu – tedy propadu o 20 % oproti nedávnému maximu. Pokud trh uzavře v tomto pásmu, půjde o nejrychlejší pád z býčího na medvědí trh v historii indexu S&P 500, který sahá až do roku 1957.

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.

včera

Kyjev

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka

Ukrajina usiluje o vstup do Evropské unie, zároveň však čelí obrovské výzvě poválečné obnovy. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě připomíná, že bez skutečných reforem, potlačení korupce a masivních zahraničních investic to nepůjde. Budoucnost země závisí na stabilitě, transparentnosti a mezinárodní podpoře.

včera

Donald Trump

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

včera

Donald Trump

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump

Britská burza zažila dnes ráno volný pád. Index FTSE 100 se během prvních minut obchodování propadl o 488 bodů, což představuje pokles o 6 %. Tím se dostal na úroveň 7566 bodů, nejnižší hodnotu od února 2024. Investoři se podle The Guardian obávají, že obchodní politika prezidenta USA Donalda Trumpa, konkrétně jeho tvrdé celní opatření, může světovou ekonomiku přivést do recese.

včera

včera

Starlink, Photo by Mariia Shalabaieva

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti

Ukrajina je i nadále plně závislá na satelitní síti Starlink, kterou provozuje technologický magnát Elon Musk. Tato služba je pro ukrajinskou armádu během války s Ruskem zcela zásadní, neboť zajišťuje komunikaci na frontě, v nemocnicích či na vojenských základnách. Podle odborníků ale v současnosti neexistuje žádná jiná alternativa, která by se Starlinku vyrovnala.

včera

včera

Počasí přinese tento týden citelné oteplení

Počasí se tento týden začne pozvolna oteplovat. Po krátké mrazivé epizodě denní maxima vyrostou podle ČHMÚ.cz až nad 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy