Řízení Národní sportovní agentury (NSA), která rozděluje sportovní dotace, se zřejmě změní. Sněmovna dnes schválila novelu skupiny poslanců z pěti koaličních stran a z opozičního hnutí SPD, podle níž agenturu povede tříčlenná rada v čele s předsedou. Členy bude jmenovat a odvolávat vláda na návrh premiéra. Na činnost bude podle předlohy dohlížet desetičlenná dozorčí komise volená rovným dílem poslanci a senátory.
Předlohu, která má podle předkladatelů zlepšit činnost agentury, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Opoziční hnutí ANO neprosadilo zamítnutí novely ani její opětovné projednání ve druhém čtení. Sněmovna nepřistoupila na pozměňovací návrhy poslanců ANO na zmírnění požadavků na vzdělání kandidátů do vedení agentury a na její každoroční kontrolu Nejvyšším kontrolním úřadem.
Agenturu nyní vede bývalý předseda Českého veslařského svazu Ondřej Šebek. Od prosince v čele agentury nahradil Filipa Neussera, jmenovaného za bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). V současnosti předseda agentury sám jmenuje své dva místopředsedy.
Národní sportovní agentura dosud podle předkladatelů nefungovala nejlépe. Poukazují například na podle nich pozdní vyhlašování dotačních výzev a jejich vyhodnocování. Za problémy vidí autoři novely nynější organizační strukturu. Poslanec ANO Jan Richter ale soudí, že novela sportu jako takovému žádné zlepšení nepřinese, jde podle něho o promarněnou příležitost. Zřízením dozorčí komise obsazenou politiky se legalizuje politický vliv na rozdělování dotací, míní. "Rozdělování miliard má být kontrolováno," oponoval za předkladatele Karel Haas (ODS). Poslanec TOP 09 Pavel Klíma označil výtku o možném politickém vlivu za úsměvnou.
Funkční období členů rady NSA bude podle novely pětileté. Budou moci být zvolení nejvýše na dvě navazující období. Nyní je předseda jmenován na šest let. Předloha vedle požadovaného vzdělání, a to magisterského vysokoškolského, upravuje také další požadavky na uchazeče o členství v radě a zásadně zpřísňuje neslučitelnost funkcí. Poslanci ANO v čele s Ondřejem Babkou chtěli, aby členům vedení agentury stačil bakalářský titul, případně jen středoškolská maturita.
Sněmovna v novele snížila plat předsedy agentury, jenž nyní pobírá odměnu jako ministr, a upravila odvolávání členů rady. Vláda bude muset odvolání vždy zdůvodnit, původně by tak mohla rozhodnout bez uvedení důvodu. Předloha také zpřesňuje akční plán podpory sportu. Plán bude agentura zpracovávat každý rok, schvalovat jej bude vláda. Agentura, která bude příští rok hospodařit s 6,9 miliardy korun, pak bude kontrolovat naplňování plánu.
Sněmovní debata se vedla o zákonném zakotvení už existujícího Národního rozhodčího soudu pro sport. Podle Radka Vondráčka (ANO) je to kvůli použití pojmu soud v rozporu s legislativou. Haas tento názor s odvoláním na některé odborníky na sportovní právo odmítl.
Novela upravující fungování NSA podle šéfů střešních organizací neřeší to hlavní
Novela zákona o sportu, která především mění řízení Národní sportovní agentury (NSA), podle předsedů České unie sportu a Sdružení sportovních svazů ČR neřeší hlavní problémy českého sportu v čele s nedostatkem financí. Uvedli to ve vyjádření pro ČTK. Novelu dnes schválili poslanci, nyní zákon zamíří k posouzení do Senátu.
Národní sportovní agenturu by nově měla řídit tříčlenná rada v čele s předsedou. Členy by měla jmenovat a odvolávat vláda na návrh premiéra. Nyní předseda sám jmenuje své dva místopředsedy. "Zásadní změnou je zřízení kolektivního řídícího orgánu agentury namísto přílišné koncentrace moci v rukou jednoho člověka," komentoval tuto změnu bývalý skokan na lyžích a současný poslanec ODS Jakub Janda, který byl jedním z autorů návrhu.
Na činnost NSA bude podle předlohy dohlížet desetičlenná dozorčí komise volená rovným dílem poslanci a senátory, což by podle překladatelů mělo zvýšit kontrolu nad spravedlivým rozdělováním dotací.
Šéfové velkých střešních organizací vidí potřeby českého sportu jinde. "Už na výkonném výboru jsme prohlásili, že novela neřeší hlavní problémy českého sportu, upravuje pouze okrajové záležitosti týkající se správy Národní sportovní agentury. Respektujeme však názor vládní koalice, jsme rádi, že nám dala prostor se k tomu vyjádřit a téměř všechny naše připomínky přijala," uvedl pro ČTK předseda ČUS Miroslav Jansta.
Šéf Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl to vidí podobně. "Novela je určitým postupným krokem, je však potřeba začít pracovat na novém zákoně o podpoře sportu, který by řešil tuto oblast komplexně. Hlavně je potřeba akčně řešit zjednodušení výzev dotací pro sport, což je v současné době velkým problém pro mnohé svazy a předsedy klubů, kteří přivádí děti k pohybovým aktivitám," řekl.
NSA bude příští rok sportovním organizacím rozdělovat 6,9 miliardy korun. To je několikanásobně méně, než by měly být státní výdaje na sport, pokud by se vláda řídila schválenou koncepcí rozvoje sportu do roku 2025. Ta počítá s navýšením objemu prostředků na sport ze stávajících 0,3 procenta na jedno procento celkových výdajů státního rozpočtu. Pokud by to platilo už příští rok, znamenalo by to výdaje přes 20 miliard korun.
Jansta připomněl, že pro státní podporu sportu by byl potřeba významnější úřad než agentura. "Sportovní prostředí, které reprezentujeme, očekává, že by měl mít sport samostatné ministerstvo a hlavně ministra, který by pravidelně na vládní úrovni řešil problematiku zdraví a pohybu u dětí a ve společnosti," uvedl.
Premiér Petr Fiala na začátku prosince při uvádění nového předsedy NSA Ondřeje Šebka do funkce řekl, že zřízení nového ministerstva není na pořadu dne. Mimo jiné proto, že NSA vznikla teprve v roce 2019 a až od roku 2021 kompletně převzala od ministerstva školství vyplácení státních dotací na sport. Nyní je tak podle Fialy potřeba zajistit, aby fungovala efektivně, k čemuž by měl přispět nový způsob řízení.
Související

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
Poslanecká sněmovna , Národní sportovní agentura
Aktuálně se děje
před 48 minutami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
včera

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
včera

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
včera

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
včera

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
včera

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
včera

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
včera

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
včera

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
včera

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
včera
Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.
Zdroj: Libor Novák