Navrhovanou širší pravomoc vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení, dnes podpořil sněmovní branný výbor. Pro ústavní novelu ale hlasovali jen poslanci koaličních stran. Členové z řad opozičního hnutí ANO se hlasování zdrželi. Proti byl poslanec SPD Radovan Vích, který neprosadil přerušení diskuse.
Určité posílení pravomocí vlády na úkor Parlamentu by podle zdůvodnění novely umožnilo státu v případě potřeby lépe reagovat na krizové situace, které mohou kvůli zásadní změně bezpečnostního prostředí ve světě v posledních několika letech nastat velice nečekaně.
Ve Sněmovně je pro schválení změny ústavy potřeba nejméně třípětinová většina, tedy aspoň 120 hlasů. Vládní koalice jich má 108 a potřebuje podporu aspoň části opozice. Předlohou se bude před dalším projednáváním na plénu zabývat ještě garanční ústavně-právní výbor a ústavní komise.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připomněla, že v minulém volebním období měl její obdobný, ještě širší návrh podporu tehdy vládních poslanců ANO a vlády předsedy hnutí Andreje Babiše. Černochová tehdy byla opoziční poslankyní a vedla branný výbor. Babiš byl stejně jako řada dalších další poslanců ANO pod její novelou podepsaný. Sněmovna tehdy projednávání novely do voleb nedokončila. "Bezpečnostní situace není lepší, je horší," poznamenala Černochová.
Její předchůdce na ministerstvu obrany, nynější předseda výboru Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že z věcného hlediska je zpružnění reakce státu potřebné. Otazníky podle něho ale vyvolává právní hledisko. Poslanec ANO Pavel Růžička (ANO) zpochybnil apolitičnost armády, jak podle něho existovala v minulém volebním období. "Opravdu neděláme politiku," reagoval náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle něho žádný stát, který zná, nemá tak omezující podmínky pro vysílání vojáků do ciziny jako Česko. Je potřebná nejen rychlost, ale také utajení, zdůraznil.
Nyní může kabinet vyslat české vojáky do zahraničí bez parlamentního souhlasu nejvýše na 60 dnů v případě plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, při účasti na mírových operacích nebo při záchranných pracích po živelních pohromách nebo haváriích. Předloha k výčtu přidává ochranu života a zdraví a ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti Česka.
"Jedná se zejména o případy záchrany občanů ČR v zahraničí, poskytování pomoci uprchlíkům, zajišťování ochrany života a zdraví osob ohrožených nelegální migrací či poskytování zdravotnické pomoci obyvatelstvu například v případě epidemií a pandemií," stojí v důvodové zprávě. Předloha by vládě i v těchto případech umožnila rozhodnout až o 60denním pobytu cizích vojáků v Česku.
Předloha upravuje také schvalování průjezdů a přeletů cizích ozbrojených sil přes české území. Nynější znění ústavy předpokládá, že kabinet by měl rozhodovat o každém jednotlivém případu. V praxi je takový postup skoro nemožný, vyplývá ze zdůvodnění. Novela ústavy odráží nynější stav, kdy vláda o průjezdech a přeletech rozhoduje každoročně jen obecně. Konkrétní případy pak povoluje ministerstvo obrany.
Ústavní novelu ve výboru podpořilo všech devět přítomných vládních poslanců. Hlasování se zdrželi dva přítomní poslanci ANO, Metnar nehlasoval.
Související
Aktivní zálohy v Evropě. Proč jsou důležité pro stálou armádu i civilisty?
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
Armáda České Republiky , Poslanecká sněmovna , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě