Navrhovanou širší pravomoc vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení, dnes podpořil sněmovní branný výbor. Pro ústavní novelu ale hlasovali jen poslanci koaličních stran. Členové z řad opozičního hnutí ANO se hlasování zdrželi. Proti byl poslanec SPD Radovan Vích, který neprosadil přerušení diskuse.
Určité posílení pravomocí vlády na úkor Parlamentu by podle zdůvodnění novely umožnilo státu v případě potřeby lépe reagovat na krizové situace, které mohou kvůli zásadní změně bezpečnostního prostředí ve světě v posledních několika letech nastat velice nečekaně.
Ve Sněmovně je pro schválení změny ústavy potřeba nejméně třípětinová většina, tedy aspoň 120 hlasů. Vládní koalice jich má 108 a potřebuje podporu aspoň části opozice. Předlohou se bude před dalším projednáváním na plénu zabývat ještě garanční ústavně-právní výbor a ústavní komise.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připomněla, že v minulém volebním období měl její obdobný, ještě širší návrh podporu tehdy vládních poslanců ANO a vlády předsedy hnutí Andreje Babiše. Černochová tehdy byla opoziční poslankyní a vedla branný výbor. Babiš byl stejně jako řada dalších další poslanců ANO pod její novelou podepsaný. Sněmovna tehdy projednávání novely do voleb nedokončila. "Bezpečnostní situace není lepší, je horší," poznamenala Černochová.
Její předchůdce na ministerstvu obrany, nynější předseda výboru Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že z věcného hlediska je zpružnění reakce státu potřebné. Otazníky podle něho ale vyvolává právní hledisko. Poslanec ANO Pavel Růžička (ANO) zpochybnil apolitičnost armády, jak podle něho existovala v minulém volebním období. "Opravdu neděláme politiku," reagoval náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle něho žádný stát, který zná, nemá tak omezující podmínky pro vysílání vojáků do ciziny jako Česko. Je potřebná nejen rychlost, ale také utajení, zdůraznil.
Nyní může kabinet vyslat české vojáky do zahraničí bez parlamentního souhlasu nejvýše na 60 dnů v případě plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, při účasti na mírových operacích nebo při záchranných pracích po živelních pohromách nebo haváriích. Předloha k výčtu přidává ochranu života a zdraví a ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti Česka.
"Jedná se zejména o případy záchrany občanů ČR v zahraničí, poskytování pomoci uprchlíkům, zajišťování ochrany života a zdraví osob ohrožených nelegální migrací či poskytování zdravotnické pomoci obyvatelstvu například v případě epidemií a pandemií," stojí v důvodové zprávě. Předloha by vládě i v těchto případech umožnila rozhodnout až o 60denním pobytu cizích vojáků v Česku.
Předloha upravuje také schvalování průjezdů a přeletů cizích ozbrojených sil přes české území. Nynější znění ústavy předpokládá, že kabinet by měl rozhodovat o každém jednotlivém případu. V praxi je takový postup skoro nemožný, vyplývá ze zdůvodnění. Novela ústavy odráží nynější stav, kdy vláda o průjezdech a přeletech rozhoduje každoročně jen obecně. Konkrétní případy pak povoluje ministerstvo obrany.
Ústavní novelu ve výboru podpořilo všech devět přítomných vládních poslanců. Hlasování se zdrželi dva přítomní poslanci ANO, Metnar nehlasoval.
Související

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků

Sněmovní výbor podpořil vynakládání dvou procent HDP na obranu
Armáda České Republiky , Poslanecká sněmovna , Vláda ČR
Aktuálně se děje
včera

Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů
včera

Německé státní zastupitelství neví kdo útočil na Nord Stream
včera

Česko má kapacitu vyrábět munici, mohli by to dělat Ukrajinci, řekl Pavel
včera

Fed zvýšil základní úrok o čtvrt procentního bodu
včera

Mexiko nepouští do země desítky českých turistů. Zadrží je i na několik dní
včera

Rada ÚSTR se vložila do sporu Kudrny s částí zaměstnanců
včera

Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která dá podobu období od zvolení prezidenta po inauguraci
Aktualizováno včera

EU uvolnila Česku 22 miliard v rámci mimořádného fondu obnovy na zmírnění následků krize
včera

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů
včera

Válku vyhrajeme, Rusko porazíme, je přesvědčeno 97 procent Ukrajinců
včera

Jurečka chce uzákonit dřívější důchod pro náročné profese
včera

Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily
včera

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce
včera

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí tvrdí, že neví, z čeho ji ICC obviňuje
včera

Problémy neskončily, zkrachují další banky, varuje šéf investičního fondu
včera

Policie vyšetřuje údajné pokousání člověka vlkem jako šíření poplašné zprávy
včera

Vláda prodloužila o rok pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků
Aktualizováno včera

Jak konsolidovat státní rozpočet? Stanjura chce představit plán do konce dubna
včera

Sněmovna zakázala TikTok na svých zařízeních, varovala i poslance
včera
Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců potravin, řekl Fiala
Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj mají kontroly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.
Zdroj: ČTK