Nečasův poradce se znovu rozpovídal. O nepřátelství a zastrašování

Praha - Roman Joch, bývalý poradce expremiéra Petra Nečase, nepovažuje Rusko v krátkodobém horizontu za strategického partnera Evropy. Je podle něj nepřátelské a zastrašuje okolní země. Řekl to v pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu.

Joch nesouhlasí s přístupem bývalého premiéra, který si myslí, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu je Rusko strategickým partnerem Západu. Nečas se také vyslovil pro zastavení eskalace nepřátelství a nevraživosti mezi EU a Ruskem.

"Podle Nečase totiž bez spolupráce s Ruskem jen těžko půjdou řešit vážné hrozby, jako je potlačení Islámského státu; a připomněl, že dokonce i Churchill si nakonec vybral Stalina za spojence, když měl čelit většímu zlu v podobě Hitlera," říká Joch.

Myslí si, že Nečas měl pravdu pravdu, když Rusko označil za strategického partnera Západu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. "Ale opomněl už dodat, že nikoli za tohoto prezidenta Vladimira Putina, a tudíž nikoli v horizontu krátkodobém," míní.

Obrana proti Rusku

K funkční spolupráci a přátelství je podle Jocha nutná ochota obou stran. "Rusko je však nyní nepřátelské vůči Západu a zahájilo vůči nám propagandistickou ofenzivu," tvrdí. Také mu vadí ruské zastrašování okolních malých zemí.

"Jak Petr Nečas jistě ví, naše závazky vůči zemím Pobaltí jsou naprosto kategorické; partnery Ruska být můžeme, ale spojenci Estonska, Lotyšska a Litvy být musíme – a budou-li napadeny ruskou 'maskirovkou', budeme je i vojensky bránit. Proti Rusku," zdůrazňuje Joch a dodává, že Rusko Evropě nepomáhá ani s problémem v podobě radikálních islamistů.

Poté se vrací k přirovnání současné situace k Churchillovi, Hitlerovi a Stalinovi. "Ano, Churchill se spojil se Stalinem proti momentálně většímu zlu, kterým byl Hitler. To byla odpovědná politika," myslí si.

"Ale Churchill byl taky ten, kdo během bolševické revoluce v Rusku ze všech západních státníků nejvíce volal po vojenské intervenci, která by bolševismus zardousila v jeho kolébce," dodává a zmiňuje Churchillův projev z roku 1946, ve kterém britský ministerský předseda varoval před hrozbou v podobě Stalinova Sovětského svazu.

Churchillovské spojenectví

Radikální islamismus Joch považuje za dlouhodobého nepřítele Evropy. "Ale zatím žádnou evropskou zemi tankové divize islamistů neohrožují. Rusko však ohrožuje Pobaltí," říká.

Pokud bude Rusko evropské země ohrožovat i nadále, bude podle Jocha Evropa muset uzavřít "churchillovské" spojenectví s Čínou, která prý bude naším "Stalinem proti Rusku".

"Doufejme však, že Petr Nečas bude mít pravdu a Rusko se skutečně za nového prezidenta střednědobě a dlouhodobě stane našim spojencem," říká Joch. "Prozatím jím však není, a krátkodobě ani nebude. Proto Petru Nečasovi mohu říci jen jediné: 'Ne, pane expremiére!'" zakončuje.

Související

Více souvisejících

Roman Joch Petr Nečas Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy