Politiku prý ovládají mužské recykláty a potřebujeme kvóty pro ženy

Praha - Česká republika se v nedávné studii Světového ekonomického fóra umístilo na podprůměrném 96. místě v žebříčku genderově rovných zemí. Ke stavu českých žen a jejich šancích do budoucna se v pořadu Jak to vidí... Českého rozhlasu vyjádřila vedoucí katedry politických a společenských věd Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha Ilona Švihlíková.

"Ženy nemají v České republice problém s přístupem ke zdravotnictví a ani ke vzdělání, kde postupně dosahují vyššího vzdělanostního stupně než muži," míní Švihlíková. "Potom mají ale problém to uplatnit," dodává.

Ženy mají podle ní problém svoje vzdělání prodat, a to jak v hospodářské oblasti, tedy na pozicích ve firmách či úřadech, tak v oblasti politické. Tam jsou prý velmi silně podreprezentovány.

Tyto dva vývoje se podle Švihlíkové oddělují a pro ženy může být demotivující, když dosáhnou dobrého vzdělání, ale pak se jejich potenciál nedostatečně projeví. "Vlastně ten potenciál usne a v ekonomice ani politickém životě se neprojeví dostatečně," vysvětluje.

Příčiny situace nejsou prý v oblasti legislativy. V zákoně je i zakotvena rovnoprávnost obou pohlaví. "To sice je, ale ta hospodářská a politická praxe je potom jiná," říká Švihlíková.

"Jsme v situaci, kdy velkou část toho politického života ovládají jisté pevné skupiny, já tomu říkám recykláty. Vidíme tam i na komunální úrovni politiky - muže, kteří se recyklují ze všech možných funkcí, ve kterých se neustále navzájem podporují a ženy jsou z toho do značné míry vyčleněny," popisuje.

O ženský potenciál není zájem

Ženy v české politice podle Švihlíkové musí pracovat nejméně dvakrát intenzivněji než muži, aby byly zaregistrovány. Pokud pak nedostanou podporu vlivné sítě mužů, jsou bez šance. "Nějaká úvaha, že přinesou něco nového nebo jsou schopné tam vůbec nehraje roli," říká.

"Čekat na to, až se něco samo narovná, to bychom mohli dalších tři sta let. Ty kvóty začínám považovat za nutnost ke srovnání postavení mužů a žen," soudí Švehlíková. "Dnes vlastně o ženský potenciál není zájem," dodává.

Muži se podle ní bojí, že by jim žena narušila jejich mužské kruhy a některý z nich by se nedostal do funkce, kde ho chtějí mít.

"Ta takzvaně ženská povolání, která mají ten pečující charakter, jsou společností hrozně podceňována, přičemž ten jejich přínos pro normální fungování společnosti je naprosto zásadní," věří Švehlíková.

"Já si dokážu velmi dobře představit svět, ve kterém nebudou finanční spekulanti a ve kterém nebude nijak zvlášť velkou roli hrát burza, což je mužská doména. Ale těžko si dokážu představit svět, ve kterém bude chybět zdravotnictví a nějaký základní vzdělávací systém," dodává.

Související

Ekonomika, ilustrační fotografie

Současný stav většině lidí neprospívá. Něco se musí změnit, varuje ekonomka

Praha – Nejen v Evropě zažívají boom strany, které lze označit za populistické. V Německu roste vliv Alternativy pro Německo, v rakouských prezidentských volbách kandiduje Norbert Hofer, Britové si za podpory UKIP odhlasovali odchod z Evropské unie. A ve Spojených státech bude v příštích letech vládnout Donald Trump. Vrací se snad Evropa k národním státům?

Více souvisejících

Ilona Švihlíková ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy