Politiku prý ovládají mužské recykláty a potřebujeme kvóty pro ženy

Praha - Česká republika se v nedávné studii Světového ekonomického fóra umístilo na podprůměrném 96. místě v žebříčku genderově rovných zemí. Ke stavu českých žen a jejich šancích do budoucna se v pořadu Jak to vidí... Českého rozhlasu vyjádřila vedoucí katedry politických a společenských věd Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha Ilona Švihlíková.

"Ženy nemají v České republice problém s přístupem ke zdravotnictví a ani ke vzdělání, kde postupně dosahují vyššího vzdělanostního stupně než muži," míní Švihlíková. "Potom mají ale problém to uplatnit," dodává.

Ženy mají podle ní problém svoje vzdělání prodat, a to jak v hospodářské oblasti, tedy na pozicích ve firmách či úřadech, tak v oblasti politické. Tam jsou prý velmi silně podreprezentovány.

Tyto dva vývoje se podle Švihlíkové oddělují a pro ženy může být demotivující, když dosáhnou dobrého vzdělání, ale pak se jejich potenciál nedostatečně projeví. "Vlastně ten potenciál usne a v ekonomice ani politickém životě se neprojeví dostatečně," vysvětluje.

Příčiny situace nejsou prý v oblasti legislativy. V zákoně je i zakotvena rovnoprávnost obou pohlaví. "To sice je, ale ta hospodářská a politická praxe je potom jiná," říká Švihlíková.

"Jsme v situaci, kdy velkou část toho politického života ovládají jisté pevné skupiny, já tomu říkám recykláty. Vidíme tam i na komunální úrovni politiky - muže, kteří se recyklují ze všech možných funkcí, ve kterých se neustále navzájem podporují a ženy jsou z toho do značné míry vyčleněny," popisuje.

O ženský potenciál není zájem

Ženy v české politice podle Švihlíkové musí pracovat nejméně dvakrát intenzivněji než muži, aby byly zaregistrovány. Pokud pak nedostanou podporu vlivné sítě mužů, jsou bez šance. "Nějaká úvaha, že přinesou něco nového nebo jsou schopné tam vůbec nehraje roli," říká.

"Čekat na to, až se něco samo narovná, to bychom mohli dalších tři sta let. Ty kvóty začínám považovat za nutnost ke srovnání postavení mužů a žen," soudí Švehlíková. "Dnes vlastně o ženský potenciál není zájem," dodává.

Muži se podle ní bojí, že by jim žena narušila jejich mužské kruhy a některý z nich by se nedostal do funkce, kde ho chtějí mít.

"Ta takzvaně ženská povolání, která mají ten pečující charakter, jsou společností hrozně podceňována, přičemž ten jejich přínos pro normální fungování společnosti je naprosto zásadní," věří Švehlíková.

"Já si dokážu velmi dobře představit svět, ve kterém nebudou finanční spekulanti a ve kterém nebude nijak zvlášť velkou roli hrát burza, což je mužská doména. Ale těžko si dokážu představit svět, ve kterém bude chybět zdravotnictví a nějaký základní vzdělávací systém," dodává.

Související

Ekonomika, ilustrační fotografie

Současný stav většině lidí neprospívá. Něco se musí změnit, varuje ekonomka

Praha – Nejen v Evropě zažívají boom strany, které lze označit za populistické. V Německu roste vliv Alternativy pro Německo, v rakouských prezidentských volbách kandiduje Norbert Hofer, Britové si za podpory UKIP odhlasovali odchod z Evropské unie. A ve Spojených státech bude v příštích letech vládnout Donald Trump. Vrací se snad Evropa k národním státům?

Více souvisejících

Ilona Švihlíková ženy

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy