Praha - Skladatel a podnikatel Michal Horáček je spokojený s polistopadovým vývojem. Nostalgie po minulém režimu je podle něj mylná a koketování s východními mocnostmi nemůže dopadnout dobře. Řekl to v rozhovoru pro iDnes.
Od revoluce si prý Horáček sliboval to, co všichni ostatní. "Za prvé, abychom už nebyli zemí, která je okupovaná cizí mocí. A za druhé: svobodné volby," říká. Vše se podle něj splnilo.
"Moje představa byla, že ve svobodné tržní společnosti bude těm, kteří jsou hodně talentovaní a pracovití, taková šance poskytnuta a že ji využijí. Jsem rád, že v mnoha případech se to po Listopadu skutečně stalo. Ale že daleko nejbohatšími se stanou ti, kteří jen převezmou státní majetek, aniž sami něco vytvoří a co víc, že i to převzetí bude provázeno tím tunelováním a korupcí, tak to mě zklamalo moc," vypráví.
Lidé podle něj přestali věřit ve svobodný trh a někteří i v demokracii jako takovou. Proto je prý nutné si připomínat, že od roku 1989 si nemůžeme říkat, že za to, co se nám děje, může někdo jiný. "Můžeme si za to sami. A jenom my sami se můžeme a musíme pokoušet o nápravu svých selhání," míní.
Horáček spolu s Michaelem Kocábem v době revoluce založil iniciativu Most. Ta zprostředkovávala diskusi mezi tehdejší mocí a disidenty. Přimět obě strany, aby zasedly ke společnému stolu, bylo ale těžké. "A to nejen u komunistických představitelů. I u lidí z nezávislých iniciativ. Mnozí si říkali: Tak oni mě celý život zavírají a já s nimi mám najednou jednat? Nakonec se to ale podařilo," vypráví.
O Zemanovi ani nechci mluvit
Bývalý tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš v rozhovoru pro Reflex řekl, že disidenti vlastně jen převzali moc a skutečná revoluce se nekonala. Podle Horáčka je to naprostá hloupost. "Je to starý pán. A i kdyby nebyl, tak on nikdy neslul nějakým brilantním vhledem do toho, co se skutečně děje," dodává.
Sklon k vytváření konspiračních teorií ale prý chápe. "Většinou je zastávají lidé, kteří nemají dost sebevědomí na to, aby si uvědomili, že lidská osobnost může být natolik svobodná, aby konala podle toho, co je pro ni důležité. A že všichni lidé nemusí mít nějaký scénář od nějakých chytráků, ať už to jsou Židé, Ilumináti, KGB, StB nebo CIA," vysvětluje.
Ze tří dosavadních prezidentů České republiky hodnotí Horáček nejlépe Václava Havla. Ten prý připravil pole pro přijetí země do NATO a EU a republika profitovala z toho, že byl v jejím čele. V éře Václava Klause se pak podle Horáčka začala pověst ochránce lidských práv a pevného euroatlantického partnerství vytrácet. Víru lidí pak prý hodně podryl aboliční článek Klausovy amnestie.
"O Miloši Zemanovi se snad ani nechci vyjadřovat. Je mi nepříjemné, že naše země je dnes v titulcích světových novin zesměšňována. Od prezidenta nechci nic jiného, než aby to byl slušný, vlídný a vzdělaný pán - nebo ještě lépe paní - kladoucí na první místo svých snah nikoli své ego, ale dobrou pověst mé vlasti. Toho bohužel svědkem nejsem," komentuje Horáček současného prezidenta.
Jistoty pracovního tábora
Toto století podle Horáčka bude stoletím žen. "Emancipace je nezadržitelná a skvělá, už jen proto, že tradiční muži ovládaná společnost se připravovala o talent a tvůrčí práci poloviny populace. Věřím, že ženy jsou obecně statečnější než muži," říká s tím, že by byl rád za ženskou hlavu státu.
Orientace české zahraniční politiky na východ je podle něj znepokojující. "Koketování s autoritářskými a totalitními mocnostmi - ale už jen s myšlenkami - je něco, co vždycky selhalo a šeredně to selže zase. Pokud se takové koketérie dostane tragikomické podoby ponižujících šarád, které předváděl pan prezident Zeman třeba na Rhodu nebo v Číně, je potřeba mobilizovat politické a občanské síly, aby se tomu postavily," míní.
Komunistická strana je prý v jakémsi nemrtvém stavu. "Má reprezentanty v Poslanecké sněmovně i v Senátu, ale nepočítá se s nimi, že by mohli vytvářet vládu. Je to strana nestrana, která vlastně ruší systém," myslí si Horáček.
"Vždy jsme brblali na to, že jednou nás ovládá Berlín, podruhé Vídeň nebo Moskva, a že se nemůžeme rozhodovat sami. Brblání jsme zdědili po mnoha generacích svých předků, a tak se to změnit rychle nedá, i když nás už nikdo neokupuje a k ničemu nemůže dotlačit," komentuje český negativismus.
Argument, že za komunismu bylo více jistot a že měl každý práci, Horáček naprosto nepřijímá. "To byly jistoty pracovního tábora, kde ovšem není právo na práci, nýbrž pracovní povinnost. K čemu taková jistota? A k čemu vůbec jistoty? Jistota patří smrti. Život svobodného člověka se skládá z nesčetných nejistot a právě to je na něm nejkrásnější. Nejistota vás posouvá dál. Nové nápady jsou možné jen díky nejistotě," dodává.
Související
Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem
Prezidentská debata: Petra Pavla chválí neúspěšní Zemanovi protivníci, Horáčka udivil
Michal Horáček , rozhovor , 17. listopad 1989
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák