Na 17. listopadu je prý trapná tato věc. A týká se Havla

Praha - Od 17. listopadu 1989 uplynulo pětadvacet let, během kterých prošla Česká republika velkou proměnou. "Začali jsme žít svobodně. Lidské osudy se v několika týdnech změnily k nepoznání. Byli jsme šťastní," upozorňuje TOP 09. Podle jejího předsedy Karla Schwarzenberga ale není vše takové, jak se zdá.

Během posledních 25 let chtěli Češi budovat svou novou demokracii. "Cestovali jsme. Podnikali, učili se žít ve svobodě a těšili se na to, až svou zemi vrátíme do svobodné a prosperující Evropy. A až svým dětem, které nikdy nezažily opovrženíhodný komunistický režim, budeme vyprávět příběhy z této kapitoly historie naší země. Z doby, která jim bude vzdálená a vlastně jí, díky Bohu, nebudou rozumět," uvádí v oficiálním stanovisku strana.

"Dnes jako bychom se velkým kruhem opět vrátili na křižovatku, kterou byl listopad 1989. Ti, kteří chtěli ideály demokracie a tím i svobody porazit, museli tehdy ustoupit. Nikdy se však nevzdali. Cílevědomě získávali sílu ekonomickou, a s tou dnes vstupují do politického boje opřeni o stejné zahraniční mocenské centrum jako v únoru 1948. Slyšíme je, jak kritizují parlamentní demokracii jako neefektivní způsob vedení společnosti a volají po novém způsobu řízení státu. Nabízejí pořádek, jistoty, (sociální) rovnost, jasná a průhledná slova: „Pryč s planými řečmi!" Demokracie má být nahrazena autokratickým státem, který všem vnutí svou představu, jak máme žít," dodává TOP 09.

Strana následně vyzývá k tomu, abychom nebyli slepí a lhostejní. "Zavedení a upevnění takového způsobu vlády otevírají cestu k novému tvaru totality. Pořádek vynutíme, jistoty zavedeme, rovnost odměříme a určíme normou. Slova budou jasná jako povel. O těch se nedebatuje, ty se plní. Neplnění je trestné," uvádí TOp 09 s tím, že na svobodné cestě jsme za posledních 25 let udělali mnoho chyb, protože demokracie nebyla, není a nebude bez chyb.

"Vždy to ale byla cesta ke svobodě každého jedince, k prostoru pro individuální tvořivost a k ochraně základních lidských práv. TOP 09 nabízí aktivní roli každému, kdo se nechce smířit s rezignací na tyto priority a nechce vyměnit svoji svobodu za nesplnitelné sliby „dobra a blahobytu". Listopad nebyl zadarmo – byl vykoupen stovkami popravených, desetitisíci nelidsky vězněných, statisíci perzekuovaných a miliony, kterým byla upřena základní lidská práva," dodává strana.

Schwarzenberg: Nepsal jsem to já ani Kalousek

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je podle svých slov za prohlášení strany vděčný, neboť ho nenapsal ani on, ani místopředseda Kalousek, nýbrž mladí členové strany. "Musím říci, že mě to trochu zbavuje té deprese, kterou mám od pátečního shromáždění v bývalém „federálu". Bylo to pro mě otřesným zážitkem a povím vám proč," rozpovídal se na sociální síti kníže.

"Zaprvé jsem tušil, že když budeme pozváni do současného muzea, tak to bude znamenat, že do muzea už konečně ukládáme i ideály listopadu 1989. Ale bylo to ještě horší, než jsem si myslel, neboť tam byli mezi řečníky zastoupeni rovnoměrně ti, kteří tehdá bojovali za svobodu, a ti, kteří se cítili chráněni kordonem policie, který na Národní třídě stál. Celé se to neslo v duchu „co jsme si, to jsme si", „padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" a „zapomeňme na to, co bylo, a pojďme spolu vesele žít"," píše Schwarzenberg.

Bylo podle něj ale trapné, že jméno Václava Havla zaznělo při této vzpomínce na 17. listopad jen dvakrát. "Je naší křesťanskou povinností odpouštět viníkům, ale naší občanskou povinností je vzpomínat a připomínat, co se tehdy stalo, a vždycky se ptát, co je v naší společnosti vadné. Jak mohlo dojít k tomu, že se náš stát třikrát za sebou vzdal bez boje a vydal se do poroby. To je otázka, kterou nám kladou mladší generace. Dodnes jsme ji nezodpověděli," podotkl Schwarzenberg.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Karel Schwarzenberg top 09

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 2 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 3 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 3 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky

Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy