Bývalý šéf StB Lorenc promluvil o Havlovi. Odhalil tyto věci

Praha - Poslední šéf StB Alojz Lorenc se na zásahu pohotovostního pluku proti studentům na Národní třídě v roce 1989 nijak nepodílel. Naopak vůdčí osobnost revoluce a někdejší prezident Václav Havel byl v témže roce podle Lorence pod silným vlivem Státní bezpečnosti.

"V srpnu 1989 jsme působili na Václava Havla, že i on sám se zapojil do utlumení akce k 21. srpnu. Přispěl tak k tomu, že celá akce skončila prakticky fiaskem," řekl exšéf StB Českému rozhlasu.

Sám Lorenc považuje zásah proti studentům na Národní třídě za vrchol agónie, která mohla mít vážné důsledky. Podle svých slov zásah proti protestujícím odmítal, zatímco někteří funkcionáři jej vyžadovali. Hlavním z nich byl prý Miroslav Štěpán.

"S opatřeními jsem neměl nic společného a ani jsem nevěděl, co se připravuje. Nepříslušelo mi to. Byla to záležitost ministra vnitra, generálního tajemníka Miloše Jakeše, Miroslava Štěpána a místních velitelů v Praze," řekl rádiu.

Prozradil také, že tajná policie věděla o disidentech úplně všechno a každá vznikající skupina byly infiltrovaná. "StB byla plně informovaná o vývoji těchto hnutí," tvrdí Lorenc.

Od roku 1986 už podle něj bylo jasné, že musí dojít k určitým výrazným společenským změnám. Lorenz tvrdí, že v lednu 1989 navrhoval společně s bývalým místopředsedou české vlády Rudolfem Hegenbartem memorandum, které mělo signalizovat zásadní změnu poměrů v tehdejším Československu.

"Navrhovalo se v něm například přehodnocení roku 1968 se všemi, i personálními, důsledky," uvedl s tím, že vláda neměla být čistě komunistická,  ale měla zahrnovat i nestranické odborníky. U ÚV KSČ ale návrh neprošel.

V tu chvíli už podle Lorenze bylo jasné, že Sovětský svaz o střední Evropu už nemá zájem a pokus o předložení memoranda skončil neúspěchem. Vyvstal proto nový cíl, aby změna skončila s co nejmenšími ztrátami pro budoucnost národa.

Související

Více souvisejících

Václav Havel 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy