Co se od roku 1989 změnilo? Veřejnost to vidí takto

Praha - Mírně nadpoloviční většina občanů (54 %) se domnívá, že se v naší zemi podařilo vybudovat základy demokracie. Vyšší podíl lidí (63 %) považuje odbornou úroveň současných politických představitelů za lepší než u politiků minulého režimu. Navrácení majetku v restituci výrazná většina veřejnosti (74 %) označuje za správný krok. Naopak kupónovou privatizaci lidé hodnotí většinou negativně, pouze necelá pětina (18 %) ji považuje za správnou věc. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM.

STEM se v listopadovém průzkumu dlouholeté série TRENDY zaměřil rovněž na některé otázky spojené s vývojem naší společnosti po roce 1989. V listopadových demonstracích roku 1989 občané volali po návratu demokratických principů do života naší společnosti. Po čtvrtstoletí není v českém veřejném mínění jasno, jak jsme v tomto bodě „uspěli". Jen mírně nadpoloviční většina občanů si myslí, že se u nás skutečně podařilo základy demokracie vybudovat. Téměř srovnatelný podíl lidí však zastává opačné stanovisko a o reálném naplňování demokratických principů pochybuje.

Z unikátní časové řady STEM od roku 1993 je patrné, že do roku 2006 průzkumy STEM zaznamenávaly poměrně stabilně názor zhruba třípětinové většiny občanů, že základy demokracie se vybudovat podařilo. Od roku 2010 do roku 2012 můžeme sledovat pokles podílu pozitivních názorů a narůstající rozčarování z aktuální situace ve společnosti. V loňském a letošním roce se již podíl optimistických názorů na stav demokracie u nás zvyšoval, přesto je stále nižší než v devadesátých letech a prvních letech nového tisíciletí. 

Kvalita politiků

V hodnocení odborných kvalit politiků je již názor veřejnosti jednoznačnější, třípětinová většina občanů se domnívá, že současní političtí představitelé jsou větší odborníci než představitelé režimu před rokem 1989.

Prostřednictvím více než dvacetileté časové řady STEM můžeme sledovat postupné oslabování původně tříčtvrtinového většinového názoru, že politici režimu po roce 1989 jsou na vyšší odborné úrovni než politici minulého režimu. Nejkritičtější byla veřejnost v roce 2010, kdy si jen mírně nadpoloviční většina občanů myslela, že z hlediska odborných schopností jsou na tom současné politické elity lépe než jejich komunističtí předchůdci. Hodnocení aktuální politické reprezentace je poněkud lepší než před čtyřmi lety, hodnot z první poloviny devadesátých let ale nedosahuje.

V hodnocení demokratických základů našeho systému a odborné úrovně politických elit jsou pozitivnější občané s vysokoškolským vzděláním, stoupenci ODS a TOP 09 a pravicově orientovaní lidé. Negativní postoje jsou častější mezi lidmi staršími 60 let, sympatizanty KSČM a levicově zaměřenými občany.

Do sféry změn v ekonomické oblasti po roce 1989 patří restituce a kupónová privatizace. Při zpětném hodnocení restitucí tříčtvrtinová většina občanů považuje za správné, že byl majetek vrácen původním vlastníkům nebo jejich dědicům. Tento názor byl většinový i v předchozích letech, v průzkumu z roku 2004 bylo však jeho zastoupení nejnižší (62 %).

Kuponová privatizace

Hodnocení kupónové privatizace se z původně rozporného v roce 1997 brzy proměnilo v poměrně jasně negativní (v roce 2001 pouze zhruba čtvrtina občanů a v následujících letech zhruba třetina lidí považovala kupónovou privatizaci za správný krok). Po téměř desetileté pauze STEM položil dotázaným občanům tuto otázku znovu a ukazuje se, že více než čtyřpětinová většina veřejnosti dnes kupónovou privatizaci za správnou nepovažuje.

V názorech na restituce a kupónovou privatizaci se sociodemografické skupiny obyvatel příliš neliší. Projevují se však podle očekávání rozdíly podle politického zaměření respondentů. S restitucemi sice souhlasí většina sympatizantů všech parlamentních politických stran, ovšem mezi příznivci KSČM je míra souhlasu jasně nejnižší. Kritika kupónové privatizace je sice rovněž většinovým názorem v různých politických táborech, ale stoupenci ODS výrazně častěji než ostatní souhlasí s tím, že šlo o správný krok.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy 17. listopad 1989

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy