KOMENTÁŘ | Svoboda projevu až kam? A co lidská slušnost?

KOMENTÁŘ - Může být svoboda projevu neomezená. Ano, pokud dodržuje zákony, je dělaná slušně a nechybí jí rozum.

Miliony lidí v minulých dnech demonstrovaly po celé Evropě na podporu svobody projevu. To je v pořádku, svoboda projevu je jedním z nejzákladnějších práv demokratické společnosti. Co si však představit pod pojmem svoboda projevu?

Tady už se názory dost výrazně liší. Dokonce si mnozí myslí, že svoboda projevu by měla být absolutní, prostě si každý může říkat či psát cokoliv uzná za vhodné. Což mnozí také uplatňují a také se za čas mohou divit nepříjemným následkům.

Ona ta svoboda projevu nemůže být zcela neomezená. Jistá omezení představují platné zákony. Ty některé projevy přímo zakazují. Podporu extremistickým ideologiích, podporu rasové či náboženské nesnášenlivosti, ale také třeba podporu pedofilie apod. Takže toto je první omezení absolutní svobody slova a projevu.

Svoboda provázená slušností a rozumem

Pojďme dále. Svoboda projevu může být opravdu široká, pokud je doprovázena slušným chováním a rozumem. Skutečnost, jak dokážeme se svobodou projevu nakládat je dobře patrná na mnoha internetových diskusích. Stoka lidské špíny a neurvalosti. „Máme svobodu slova, takže si můžu psát, co chci". Bez ohledu na možné následky. Že už špína, urážky a pomluvy na internetu a zejména na sociálních sítích zničily nejeden život, tyto „hlasatele" svobody slova pranic nezajímá. Dokud se to nedotkne jich samých nebo jejich nejbližších. Pak často tito „hlasatelé" zjistí, že vyvrátit tuto lež či ji dostat z internetu je zhola nemožné. A případný soud? Lze se soudit s anonymy? A pokud přece jenom soud rozhodne v náš prospěch, trvá to tak dlouho, že výsledek už nikoho nezajímá.

Výše řečené rozhodně neznamená, že volám po omezení svobody slova. To nikoliv. Svoboda slova má však význam pouze v případě, že je doprovázena slušností. Mohu svého oponenta kritizovat tvrdě, ale slušně. A také mít trochu odvahy. Není divu, že tyto nejsprostší útoky dokážou psát lidé skrytí pod anonymními přezdívkami.

A zbývá rozum. Kritizovat s rozumem. Přiznávám, že z tohoto úhlu pohledu mám trochu problém s nejčerstvějším číslem Charlie Hebdo. Časopisu, jehož redaktoři zaplatili svou odvahu nesmírnou obětí. Rozumím tomu, že redakce chtěla titulní stranou nového čísla dát najevo, že se nebojí. Tomu rozumím a je mně to sympatické. Bylo však rozumné zobrazit Mohameda když víme, že pro muslimy je to problém? Ve chvíli, kdy se v odsouzení hanebného teroristického útoku spojili Evropané s islámskými autoritami to může vyznít jako snaha toto spojení opět rozbít. Teroristé byli sice muslimové, ale muslim neznamená automaticky terorista. Terorismus útočí na nás, stejně jako na mírumilovné muslimy. Na ty možná ještě více, jen to nevidíme, nebo nechceme vidět. Možná vtip na adresu Islámského státu nebo al-Kajdy by byl vhodnější.

Zpět však ke svobodě projevu. Ta rozhodně ano, pokud je doprovázena slušností a rozumem. Obávám se však, že do tohoto stadia jsme ještě nedospěli.

Související

Více souvisejících

Svoboda médií komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy