Stovky horníků demonstrovaly v Praze

Praha - Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze demonstrovalo podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Jsou to zejména pracovníci společnosti Severní energetická, které patří důl ČSA.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prohlášení zveřejněném před demonstrací uvedl, že bude ve vládě prosazovat variantu, která počítá také s posunem limitu těžby na dole ČSA, což by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti bourání domů se ale vyslovili šéfové všech tří vládních stran.

Horníci pískají a drží transparenty s nápisy "Mládek, vrah horníků", "Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo", "Zelená pověra domov nezahřeje" nebo "Uhlí hřeje milion domácností". Podle odborářů přijeli horníci na demonstraci deseti až 12 autobusy ze severních Čech a jedním z Ostravska. Policisté podle mluvčího Tomáše Hulana protestní akci monitorují. "Pokud dojde k narušení pořádku, jsou připraveni zasáhnout," uvedl. Policie ale žádné problémy nepředpokládá.

Ministerstvo zpracovalo celkem čtyři možnosti, jak s limity naložit. Mládek se vyslovil pro variantu, která vedle prolomení limitů těžby na dole Československé armády (ČSA) počítá s posunem limitů na dole Bílina, které by ale neohrozilo žádná lidská sídla. Kromě této možnosti je ve hře ještě úplné zachování, nebo naopak úplné prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina. Demonstrující horníci podporují variantu s úplným prolomením limitů. Mládek mezi ně nepřijde, protože je na dlouhodobě plánované pracovní cestě v Indii a Nepálu.

Mládek uvedl, že jako ministr musí brát v úvahu nejen potřeby energetiky a teplárenství, ale i možné dopady na zaměstnanost, sociální stabilitu regionu a lidské aspekty rozhodnutí.

"Za svou osobu vnímám po vyhodnocení všech aspektů jako optimální řešení variantu rozšíření limitů na dole Bílina a částečného rozšíření i na dole ČSA. Jde o možnost, která by s sebou nesla nutnost zbourání omezeného počtu domů v Horním Jiřetíně, znamenala by však zachování téměř současné úrovně zaměstnanosti v obou lokalitách a zachování a prodloužení alespoň částečné soběstačnosti státu v energetických surovinových zdrojích," uvedl Mládek.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním stanoviska ministra Mládka řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat žádné bourání domů. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. ČTK řekl, že to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Proti bourání domů v Horním Jiřetíně je také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatila společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla a práce pro horníky. "Možnost účasti jsme zajistili úpravou v systému směn. Provoz tím zůstane zachován a k žádným ztrátám tedy nedojde," řekla ČTK mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Babiš je proti prolomení

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. Podle něj to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Řekl to dnes ČTK. Proti takovému prolomení, které by znamenalo bourání domů v Horním Jiřetíně, jsou i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Místopředseda ODS Martin Novotný variantu s bouráním v Horním Jiřetíně nezavrhuje, záležet ale podle něj bude na podmínkách, které stát nabídne dotčeným lidem.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes oznámil, že bude při jednání vlády o těžebních limitech prosazovat variantu, která kromě prolomení limitů na dole Bílina počítá i s částečnou úpravou limitů na dole Československé armády (ČSA). Tato varianta předpokládá zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Šéfka Strany zelených Jana Drápalová v reakci na to vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby odvolal Mládka, jehož označila za největšího lobbistu těžařů v Česku.

Babiš ČTK řekl, že je proti jakémukoliv prolomení. "Nevidím důvod něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit," uvedl. Podle něj není nutné povolit těžbu ani v dole Bílina, který patří státnímu podniku ČEZ. Podle Babiše zatím ČEZ tyto zásoby nepotřebuje. Za dnešní demonstrací horníků, kteří chtějí prolomení s úplným zbouráním Horního Jiřetína, vidí Babiš tlaky soukromých společností na zaměstnance.

"Prohlášení ministra Mládka o prolomení těžebních limitů na dole Bílina i částečná úprava limitů na dole Československé armády je alarmující výhrou soukromých společností nad zájmem občanů a obyvatel. Nemůžu rozumět pohnutkám, které vedou ministra ke zbourání téměř dvou set domů v Horním Jiřetíně a tím vyhnání stovek lidí z jejich domovů, což je v příkrém rozporu s prohlášením předsedy vlády. Premiér Sobotka by měl ministra Mládka okamžitě odvolat. Jeho závežné pochybení v rozhodování o prolomení limitů totiž naprosto odporuje zdravému rozumu a popírá práva občanů na vlastní domov. Ministr Mládek se tak stal nějvětším lobbistou těžařů v Česku. Pokud jde o argumenty týkající se zaměstnanosti či energetické efektivity, jsou velice snadno vyvratitelné. Vláda jednoznačně musí podporovat vznik nových pracovních míst v oborech, jako jsou úspory energií, modernizace budov, nové technologie, a ne za obrovských celospolečenských nákladů držet nad vodou nekonkurenceschopná odvětví," uvádí Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených.

ODS vítá, že v energetické koncepci státu se počítá s tradičními zdroji tedy s jádrem a uhlím. V tomto smyslu jsme připraveni diskutovat bez předsudků i otázku prolomení limitů těžby uhlí.

"Je dobře, že ministr Mládek sděluje jasně, kterou variantu podporuje. Musí však ale nejprve zaznít argumenty, proč právě tato varianta a musí také zaznít argumenty ekonomické, energetické a odborné," tvrdí místopředseda strany Martin Novotný.

"ODS je zároveň citlivá na jakékoli akty vyvlastňování a zásahy do soukromého vlastnictví. Proto bude pro nás klíčové, jaké podmínky stát nabídne obyvatelům pro řešení jejich krizové situace. Vzhledem k objemu a významu projektu by to měly být podmínky jednoznačně výhodné. Důležitá bude též otázka garancí za následnou rekultivaci a revitalizaci území. Teprve se znalostí těchto návrhů budeme moci k návrhům ministra Mládka zaujmout stanovisko," dodal.

Související

Důl, ilustrační fotografie.

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario zůstali kvůli technické závadě uvěznění v dole na těžbu kovů. Zbývajících šest mužů ze skupiny, která se z dolu nemohla dostat od neděle, by mělo na povrch vystoupit ještě dnes, informovala veřejnoprávní stanice CBC.
V Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků. (24.1.2021)

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole na zlato uvěznila exploze. S odvoláním na čínská státní média o tom informovala agentura Reuters. V dole zůstalo celkem 22 horníků, jeden z nich zemřel a o osudu zbylých deseti zatím není nic známo.

Více souvisejících

Horníci Demonstrace Limity těžby hnědého uhlí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy