Stovky lidí se v Praze bouřily proti islamu. Takhle hřímal Okamura

Praha - Asi pět stovek lidí se podle odhadu policie sešly dnes v poledne na Staroměstském náměstí v Praze na demonstraci proti islámu v Česku. Mezi účastníky protestu je i předseda hnutí Úsvit a poslanec Tomio Okamura nebo šéfka hnutí Česká suverenita Jana Volfová.

Na Staroměstském náměstí se krátce před polednem sešly také asi čtyři desítky lidí k bohoslužebnému setkání za soužití s menšinami a souběžně s protiislámskou demonstrací se konal recesistický protest parodující hesla odpůrců islámu.

Účastníci demonstrace proti islamizaci a islámské migraci se u pomníku Jana Husa shromáždili s českými vlajkami a s prapory sdružení Islám v ČR nechceme s přeškrtnutými mešitami. Někteří přišli s transparenty s nápisy "Multikulti nechceme" nebo "Čechy Čechům, ne vyznavačům".

Jako první řečník vystoupil Okamura, který vyzval, aby se Česko bránilo "cílenému pronikání nepřátelské ideologie, jejímž cílem je zrušení demokratických principů, na kterých dnešní Evropa stojí". "Islámské učení hlásané v nereformované, původní středověké podobě odporuje nejzákladnějším ústavním principům všech evropských zemí," zdůraznil šéf Úsvitu. Doslovné dodržování islámu a islámského práva je podle něj neslučitelné s demokracií.

"Musíme být tolerantní, ale nejde to jednostranně. My jejich hodnoty nesmíme sdílet ani tolerovat," apeloval Okamura. Volfová v závěru demonstrace vyzvala, aby lidé po vzoru prezidenta Miloše Zemana posílali ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) deštníky. "Stačí malé paraplíčko vzhledem k velikosti Zaorálkových myšlenek," prohlásila Volfová.

Shromáždění odpůrců islámu z druhé strany Husova pomníku sledovalo několik desítek recesistů s transparenty, na nichž parodovali hesla demonstrantů. Tito protestující tak vyzývali "Island v ČR nechceme", "Sundejme ženám bundy", "Island do Evropy nepatří" nebo "Zastavte pokoutnou islandizaci". Toto heslo doplňoval obrázek Krtečka vylézajícího z krtince. Obě demonstrace oddělovali policisté a antikonfliktní tým, žádný střet se ale neodehrál.

Po projevech a minutě ticha za oběti holokaustu a islámského teroru se účastníci protiislámského protestu za dozoru policie vydali na pochod Prahou na Letnou k sídlu ministerstva vnitra. To podle demonstrantů odpovídá za kontrolu imigrace a mělo by lépe dohlížet na církve, aby v nich nebyli nesnášenliví jedinci. K ministerstvu pochod dorazil kolem 13:30 a po chvíli se jeho účastníci rozešli.

Související

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát

Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že příslušník krajní pravice rovná se skinhead s vytetovaným hákovým křížem, upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v něm mimo jiné přiblížil, jak došlo k rozpadu tuzemských krajně pravicových struktur či nakolik se krajní pravice etablovala v prostředí stále populárnějších bojových sportů. Vysvětlil také, proč očekává, že současné ekonomické problémy povedou spíše k posílení populistů a demagogů než skutečných radikálů a extremistů.

Více souvisejících

Demonstrace proti islámu (Praha)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy