Je to nestydaté a likvidační. Piráti se zlobí a žádají okamžitý zásah

Praha – Folklorní sdružení České republiky muselo kvůli dluhům požádat soud o ochranu před věřiteli. Jedním z nich je i Ochranný svaz autorů (OSA), kterému sdružení mělo platit poplatky za jednotlivé folklórní soubory. Vybírání poplatků je přes čáru, zlobí se Pirátská strana.

Piráti, kteří dlouhodobě bojují proti sdružení OSA, se proto rozhodlo napsat otevřený dopis ministrovi kultury Danielu Hermanovi, ve kterém ho žádají, aby rázně zasáhl. „Kultuře se děje zlá věc. Nesmíte to tak nechat," varují piráti.

„Český a moravský národní folklór představuje kulturní bohatství nevyčíslitelné hodnoty. Jsme hrdí na to, že se stále najde dostatek lidí ochotných věnovat se mu ve volném čase a udržovat tradiční národní kulturu živou. Lidová píseň a tanec jsou ze své podstaty společným vlastnictvím národa, společným vlastnictvím s přesahem mnoha generací," píše místopředsedkyně strany Dominika Poživilová Michailidu v dopise.

Piráti jsou podle jejich slov naprosto šokováni, jakým způsobem se OSA snaží zprivatizovat české národní kulturní bohatství. „Toto samozvané občanské sdružení nestydatě začalo vybírat likvidační poplatky za údajná 'autorská práva' na lidové písničky, které jsou ze své podstaty zdarma, neboť se měnily a dotvářely po mnoho generací. Stejně tak jejich interpretační podoba a pohybové vyjádření tancem," zlobí se piráti na svaz autorů.

Veřejnost je podle strany již zvyklá, že OSA dlouhodobě škodí národní kultuře, přesto poslední kroky zaměřené na folklórní soubory považují za neoprávněné. „Folklórní soubory musí shánět sponzory, aby za ně zaplatili výpalné. To už vyžaduje adekvátní reakci," říká místopředsedkyně pirátů.

„Pane ministře, stojíte v čele resortu, který má chránit kulturu našeho národa, která se svobodně rozvíjela a šířila po staletí. Kulturu bez které by nebylo národního obrození a znovuobjevení češtiny. Vyzýváme Vás k jasné akci," žádají Hermana o rázný zákrok piráti.

Ministr by podle nich měl reformovat celý Ochranný svaz autorů, ale protože je to práce na dlouhou dobu, měl by prý Herman vydat urychleně vyhlášku, která by znemožnila „svévolné absurdní výklady současnou šikanu folklórních souborů".

Související

Jakub Michálek

Původní návrh pandemického zákona podle Pirátů zaváděl vysoké pokuty

V návrhu pandemického zákona byla podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka přílišná výše pokut například za nenošení roušky, činit by mohly až 100.000 korun. Piráti chtějí hranici snížit. O zákonu dnes budou opět jednat lídři stran, nyní k němu zasedá část vlády. Podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Víta Rakušana nepřipadá další prodloužení nouzového stavu po 28. únoru v úvahu.

Více souvisejících

pirátská strana OSA (Ochranný svaz autorský) Daniel Herman

Aktuálně se děje

před 27 minutami

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

před 58 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

včera

včera

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

včera

včera

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

včera

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

včera

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

včera

Spor o palbu na jednotky OSN: Galant vysvětlil, proč je UNIFIL terčem

Izraelský ministr obrany Joav Galant během telefonického rozhovoru s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem ujistil, že Izrael bude i nadále přijímat opatření k ochraně mírových jednotek OSN (UNIFIL) v jižním Libanonu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy