ČR je v bezpečí, agresivní Rusko ji neohrozí, uklidňuje Schwarzenberg. A co se Krymu týče...

Praha - Česká republika by se podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga neměla bát Ruska, vzhledem k posledním činům Vladimíra Putina by ale měla být ostražitá a zodpovědně jednat v zahraniční politice. Případě být schopna se rázně postavit na stranu Evropy, pokud bude ohrožena.

"Od druhé světové války platilo, že v Evropě už se nemění hranice násilím a že ke každé změně musí dojít dohodou zúčastněných stran. Tohoto pravidla se drželi dokonce i sovětští vládci od padesátých let a do zániku Sovětského svazu. Vzhledem k strašným důsledkům druhé světové války je to taky pochopitelné. Teď došlo k prolomení tohoto základního pravidla míru a spolupráce v Evropě. Putin se rozhodl, a jak známo velice úspěšně to dotáhl do konce, obsadit Krym a zaútočit na východní část Ukrajiny," píše Schwarzenberg na webu strany.

Mnozí argumentují tím, že k tomuto průlomu došlo už během rozpadu Jugoslávie, když NATO zaútočilo na Srbsko, kníže proto připomíná tehdejší situaci. "V Kosovu to vřelo už dlouhou dobu. Pamatuji si to z osmdesátých let. Jezdil jsem tam tehdy ještě za Helsinský výbor pro lidská práva a vím, že tam z obou stran k násilnostem docházelo dlouhodobě. Spor se během let velice vyostřil a k dalšímu násilí došlo poté, když vyhlásil prezident Miloševič, že už nikdy nebude Kosovo napadat a v zápětí na kosovské Albánce vojensky zaútočil," uvedl s tím, že mnoho lidí bylo vyhnáno ze svých domovů a vedla se proti nim skutečná válka.

"Tehdy se po dlouhých diskusích Spojené státy rozhodly zasáhnout. Ten zásah měl zabránit dalšímu vraždění a vyhánění Kosovanů ze svých domovů. A pamatuji si, jak se tehdejší ministryně zahraničí USA snažila přesvědčit Miloševiče, aby tyto akce zastavil, aby se našlo mírové řešení. Bohužel na to Miloševič nepřistoupil, takže to skončilo vojenským zásahem," dodal Schwarzenberg.

Na Krymu ale byla podle něj zcela jiná situace. "Byl tam naprostý klid a mír a z mé návštěvy si pamatuji, že se nikdo netroufl na Rusy jenom křivě podívat, natož potom se jejich nárokům a vystupování postavit. Už tehdy měli obavu, že by Rusové na Krymuzahájili vojenské akce. V tomto případě rozhodně nemůžeme říct, že bylo nutné zasáhnout a ukončit nějaké násilnosti. Přesto se, jak známo, najednou objevili takzvaní zelení mužíci, tedy prvotřídně vyzbrojené Ruské oddíly ovšem bez odznaků a výložek, rychle obsadili celý poloostrov a po „referendu", které proběhlo pod jejich dozorem, byl Krym připojen k Rusku," podotkl.

Na východě Ukrajiny bylo posléze násilně obsazeno několik radnic a obecních úřadů ozbrojenými skupinami, které vyhlásili, že již nebudou nadále poslouchat vládu v Kyjevě a dodržovat její zákony. Kníže nepopírá, že se jednalo o ozbrojený puč se vším všudy. "A když se Ukrajinská armáda vzpamatovala a začala postupovat proti těmto povstalcům, opět zasáhly perfektně vyzbrojené neoznačené oddíly z Ruska. Poté, co nebyla dodržena první Minská dohoda,povstalci ještě rozšířili své teritorium, pokračovaly boje o doněcké letiště a o důležitý dopravní uzel v Debalceve," dodal s tím, že druhá Minská dohoda je jakž takž dodržována, i když stále ještě probíhají místní přestřelky.

Podle knížete tak nezbývá než přiznat, že je v Evropě jedna mocnost, která páchá agresi vůči svým sousedům a nedodržuje mírové uspořádání. "Zajisté, Česká republika je v bezpečné situaci, neboť je členem NATO. A NATO je příliš silné společenství, než aby ho Rusové mohli ohrozit, poněvadž válka s NATO by vedla ke strašným důsledkům," tvrdí.

Považuje proto za nutné si uvědomit, že ostražitost je na místě. "Leckde jinde v Evropě se může stát, že dojde k provokacím, že se budou hledat záminky, eventuálně se někde můžou objevit opět zelení mužíci ve snaze některé země vypáčit z NATO, Evropu rozdělit a pozvolna obnovit nadvládu Ruska nad střední a východní Evropou," uvedl s tím, že musíme být připraveni se tomu rázně postavit.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Karel Schwarzenberg Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

včera

včera

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

včera

včera

včera

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

včera

včera

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

včera

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

včera

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

včera

včera

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

včera

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

včera

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy