Západ je ztracen, varuje bývalý premiér

Praha - Západ nese svůj díl viny za to, že Islámský stát (IS) dobyl město Palmýra, které je světoznámé díky rozsahu antických památek. Trdí to bývalý premiér Jiří Paroubek, který podotýká, že Západ nyní neví, co dělat.

Paroubek ve svém prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici, upozorňuje, že sochy a jiné antické artefakty, které mohly být z města odvezeny, syrská vláda ve značném rozsahu z města odvezla na bezpečné místo mimo dosah řádění IS. Stacionární památky však zachráněny být nemohly a nyní je podle dostupných informací světových agentur IS podminoval a „drží je jako rukojmí".

"V závěru minulého týdne se také objevily informace o tom, IS dobyl syrskou oblast obývanou zhruba sedmi set tisíci drúzy na jihozápadě země. Ti žijí hlavně v Libanovu, Izraeli a právě v Sýrii. V Asadově sekulárním státu byli drúzové, stejně jako křesťané, alavité a další náboženské minority, tolerováni a jejich práva byla chráněna státem," připomíná Paroubek.

V pojetí IS jsou tyto a další náboženské menšiny považovány za kacíře z největších, a to ve svých důsledcích podle Paroubka znamená, že se IS bude snažit o jejich likvidaci, tudíž se objevily další stovky tisíc potenciálních uprchlíků, kteří se budou snažit dostat na bezpečná místa mimo dosah IS.

"Západ, tedy zejména USA, Francie a Velká Británie, udělaly vše možné pro destabilizaci Asadova režimu. Ten se však více než čtyři roky drží. Nyní se stále jasněji ukazuje, že pokud by Asadův režim skutečně padl, bude to znamenat, že se dají do pohybu miliony lidí, kteří by jinak museli čelit represáliím a teroru ze strany IS. Tito lidé jsou zatím pod ochranou Asadovy armády v lidnaté jihozápadní části Sýrie a u moře," píše expremiér.

"Kromě již zmíněných křesťanů, alavitů a drúzu a dalších náboženských menšin by se to týkalo také statisíců funkcionářů syrské baasistické strany a jejich rodin, vojáků armády prezidenta Asada a jejich rodin a dalších lidí domněle či reálně spojených si Asadovým režimem," dodal.

Paroubek připomíná, že po obsazení drúzských území na jihu a jihozápadě země budou už pro IS na dostřel Golany. A pokud v pásmu Gazy IS rozbije hegemonii Hamásu, může se prý Izrael „těšit" na to, že se octne v první palebné linii IS.

"Západ by měl z těchto důvodů co nejrychleji přehodnotit svou politiku v Sýrii, a to zejména vůči B. Asadovi, který zatím ještě ovládá nejlidnatější části země. JEvidět, že pokud jsou Asadova vojska z některých oblastí vytlačena (Palmýra, drúzská území), má to fatální následky. A pokud bude režim B. Asada Islámským státem zničen, počty syrských uprchlíků budou skutečně děsivé," dodal Paroubek.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Jiří Paroubek

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině může skončit mírem za ruských podmínek. Co by to znamenalo?

Ukrajina nutně potřebuje mír, ale ne za ruských podmínek. Pokud Moskva ovládne mírová jednání svými požadavky, miliony Ukrajinců na novém „ruském“ území čeká krutý osud. Je čas zapojit veškeré diplomatické snažení do toho, aby se výsledná dohoda co nejvíce blížila návrhům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svět další genocidu skutečně nepotřebuje. Pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se na ni muset dívat.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj nastínil aktuální bojovou situaci v ruské Kurské oblasti

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky v Kurské oblasti, do které pronikla přes hranici na začátku letošního srpna. Tvrdí to ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj. Vojáci podle jeho slov drží linii a neustupují. Moskva přitom v pátek oznámila, že v oblasti získala zpět dvě obce. 

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

včera

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

včera

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

včera

včera

včera

U vlády neobstál. "Neúnosný" návrh růstu platů v politice se ještě bude řešit

Růst platů v politice je velkým tématem posledních dní. Příslušný návrh od ministerstva práce a sociálních věcí už je na stole, přičemž úřad deklaruje, že se musí řídit rozhodnutím Ústavního soudu. Podle členů vlády ale ještě není všem dnům konec, úpravy jsou stále možné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy