USA selhávají, míní odborník. Vyřeší Rusko Islámský stát?

REPORTÁŽ – Na konferenci Internal Security Forum 2015 v Poslanecké sněmovně vystoupil americký David L. Aaron, analytik, bývalý ředitel RAND Center for Middle East Public Policy a bývalý zástupce Poradce pro národní bezpečnost. Ve své přednášce na téma: Islámský stát jako mezinárodní bezpečnostní hrozba popsal charakteristiky IS a možné postupy, jak proti němu bojovat.

„IS je unikátní mezinárodní hrozba, podobně jako fašismus, nacismus a sovětský komunismus," řekl Aaron. Jeho cílem je dobýt svět, zatímco odmítají „civilizované normy" skrz genocidu a používání chemických zbraní. Jeho unikátní charakteristikou je to, že představuje interní hrozbu pro Evropu a Spojené státy, ale tento vliv přichází zvenku.

Jde tedy prý o jakýsi rozklad zevnitř, skrz působení vnějších vlivů - náboženství. IS se také snaží o vytvoření nových území destabilizací sousedních zemí, jejich území se pak snaží přetvořit podle svého.

Aaron pokračuje: „IS generuje migranty a uprchlíky, již jsou nástrojem války." Ti jsou centrem konfliktu, právě problém s uprchlíky má svět připravit o politickou a sociální solidaritu a zatížit Evropu. Pád evropských hodnot a následné ztížení podmínek může nahnat migranty přímo do náručí IS, jenž je nebude váhat zrekrutovat. Jen mezinárodní snaha a spolupráce může pomoci a tento problém zastavit.

Americké síly v Sýrii jsou selháním, přiznal následně pro EuroZprávy.cz Aaron s tím, že letecké útoky sice pomáhají, více by ale uvítal pozemní operace. Je to hlavně z toho důvodu, že vojáci jsou nuceni podepsat prohlášení, že budou bojovat jen s IS, nicméně konflikt v Sýrii zahrnuje také boj s Asadovými vojsky, se kterými mají Američané bojovat zakázáno.

Aaron navíc tvrdí, že bombardování samotné nemůže problémy vyřešit, je nutné zakročit proti IS více – navíc sousední státy se s IS nedokáží jen tak poprat, protože jsou samy destabilizované a mají spoustu vnitřních problému (např. Egypt).

Aaron si myslí, že existuje několik možností, jak přistoupit k IS. Vstup Ruska a Íránu do konfliktu by mohl vyřešit politickou situaci v Syrii. IS by sice řešení jistě odmítl, nicméně byl by osamocený a tedy oslabený. Dále by podle Aarona mohlo pomoci NATO, protože jeho členové jsou vlivem IS značně postiženi.

Spojenci by tedy mohli poskytnout organizaci, jenž by v oblasti trénovala a rekrutovala bojovníky proti IS. Tito bojovníci by pak mohli získat různé sociální výhody. Navíc NATO by mohlo donutit Turecko, aby přestalo od IS nakupovat pašovanou ropu a aby začalo kontrolovat proud zahraničních bojovníků.

IS se snaží vytvořit obraz své nezastavitelnosti a historičnosti. Skrz různé teroristické útoky a další akce se snaží získat momentum, jež by mu pomohlo k další expanzi, uzavírá Aaron.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 5 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr

O víkendu si vzala život Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK v Praze. Známá byla i tím, že po útoku kritizovala policisty a politiky. Terčem pro ni byl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy