Uprchlíci u nás nechtějí zůstat. Kdy se vrátí zpět do Sýrie?

REPORTÁŽ - Jako další na konferenci HomeAffairs v Praze promluvil Ivan Jestřáb, zástupce náměstka-politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí ČR, který hovořil o hrozbě terorismu ze strany Islámského státu i o zapojení České republiky do boje proti tomuto nebezpečí.

odle Jestřába vyžaduje boj proti IS zcela nový přístup. Jedná se dle jeho slov o skupinu, která ačkoliv se objevila relativně nedávno (v roce 2013), dokázala se z odnože al-Kajdy rychle vypracovat na samostatnou skupinu, k jejíž lákavé myšlence sjednoceného muslimského státu se připojují mladí lidé z celého světa, ale zejména z Evropy.

„Všichni radikální islamisté na světě jsou potenciální obyvatelé jejich Chalífátu; to je naplňuje pýchou z návratu ke Zlatému věku," uvedl Jestřáb. K tomuto přitom přispěla i krutost a brutalita, se kterou IS postupuje. „Trvalo nějaký čas, než jsme si uvědomili nebezpečí IS, a proto jsme v budování obran teprve na začátku," dodal.

Jestřáb také upozornil, že boj proti IS vyžaduje nové taktiky a změnu politiky v regionu, ale také opatrnost při vytváření anti-IS koalicí. Zdůraznil i důležitost spolupráce se silami v regionu, zejména pak s Tureckem.

Jaký postup tedy proti IS zvolit? „IS je nejen fyzicky a zeměpisně definovaná entita, ale i ideologická entita pro muslimy na celém světě, a to nakonec bude představovat větší nebezpečí. To ale nemůžeme změnit my, protože ať řekneme proti IS cokoliv, bude to pro ně znamenat jen potvrzení, že mají pravdu, a utvrdí je v jejich přesvědčení. Ne, tahle část boje stojí na samotných muslimech, protože jen oni mohou zmenšit přitažlivost IS pro jiné muslimy. My můžeme apelovat na hlavní islámské představitele, aby vyjádřili svůj nesouhlas s IS, protože tito muslimové jsou ohrožováni IS stejně jako my," vysvětlil Jestřáb.

Dále je podle něj potřeba zaměřit se i na terorismus v našich zemích, takzvaný fenomén „lone wolves", tedy samostatných útočníků, za kterými nestojí celá organizace, ale kteří jsou některou z nich inspirováni; dále také na odchod lidí bojovat do Sýrie a jejich návrat. Podotýká, že některé z těchto problémů jsou přitom vázány i na současnou migrační krizi.

Problematika migrantů je ale podle něj bez jednotné odpovědi, protože i samotný problém není jednotný. „Tato migrace se zdá být jednotná, přesun obyvatelstva způsobený jedním důvodem, ale tak tomu není. Zdrojů je několik," vysvětlil. Dále také upozornil, že například většina syrských uprchlíků se zde nehodlá usadit a po skončení konfliktu v zemi se chtějí vrátit zpět.

Co se týče kroků, které v boji proti terorismu podniká sama Česká republika, zmínil Jestřáb zejména členství ČR v mezinárodní koalici, kterou vytvořily Spojené státy americké, poskytnutí zbraní a munice Kurdům a irácké armádě a dále pak snahy o stabilizaci situace v Iráku, což zahrnuje podporu uprchlíků v iráckých táborech a přípravy na trénink zdravotníků a policistů.

Na závěr Jestřáb řekl: „Boj proti IS je během na dlouhou trať. I když získáme zpět území, které nazývají chalífát, nevyřeší to celý problém; bez ekonomického a sociálního vývoje budou vždy tací, kteří budou obviňovat jiné, hlavně východ, za své problémy a budou hledat jednoduchá a radikální řešení."

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy