REPORTÁŽ – Oldřich Martinů, zástupce ředitele Europolu a bývalý Policejní prezident ČR se účastnil konference Internal Security Forum 2015. Ve svém projevu zabývajícím se evropskými zahraničními bojovníky promluvil hlavně o tom, jak Europol bojuje proti terorismu, IS a tzv. zahraničním bojovníkům.
Martinů nejprve vysvětlil, jak Europol vlastně funguje a co je jeho pravomocemi. Jde o operativní a informační organizaci. Jejím úkolem je zpracovávat informace, které jim poskytnout členské státy, vytvářet analýzy a posílat je státům zpět. Europol nemá výkonnou moc, není tedy v jeho možnostech provádět zátahy a zatýkat podezřelé.
Zahraniční bojovníci (foreign fighters) nejsou nic nového, stačí se podívat na Afghánistán nebo na bývalou Jugoslávii, pokračuje Martinů. Čím jsou však zahraniční bojovníci na Blízkém východě specifičtí, je radikalizaci. V současnosti je známo asi 5 000 zahraničních bojovníků, z nichž část se nachází v Evropské unii. Tito lidé jsou potenciálně nebezpeční a mohou být vycvičení IS ke spáchání teroristických útoků.
Fenomén veteránů, již se nechají vytrénovat v zahraničí a pak se vrací domů, aby tam spáchali teroristický útok. Řada útoků již byla zmařena – o těch se ale většinou mlčí (například nedávný útok na vlak Thalys, spojku mezi Bruselem a Paříží). Co ale snahy těmto nebezpečím zamezit překáží je to, že spousta útočníků nemá záznam, o to je těžší odhalit chystaný útok a zamezit mu.
Martinů dále zmínil výhody, kterými IS disponuje. Organizace generuje velké množství peněz hlavně z prodeje ropy na černém trhu, má rozvinutý model vydírání obchodníků, IS rabuje a prodává starožitnosti a disponuje rozsáhlými znalostmi o technologiích, internetu a sociálních sítích – Martinů přirovnal jejich modus operandi k „hollywoodskému stylu" – je to celé velmi přesvědčivé a profesionální, dodává.
Co se radikálů týká, ti, kdo se ještě do bojů nezapojili, dostávají příklad od ostatních, již zapojených zahraničních bojovníků. Martinů na téma zahraničních bojovníků přiznává: „Nemáme zcela ucelený obrázek o tom, co se děje." Informace jsou buď neznámé, nebo se vědí, ale není ochota je sdílet, protože takové informace jsou velice citlivé. Důležitý je sběr informací, ale ne jejich vyzrazení pro mezinárodní spolupráci. „Musíme informace sdílet" pokud chceme se zahraničními bojovníky bojovat, říká Martinů.
Nakonec Martinů představil Evropské protiteroristické centrum, ve kterém se shromažďují kapacity pro boj s terorismem a kyberkriminalitou. Centrum se snaží vytvořit nový, velký systém zahraničních bojovníků a propojit ho se Shengenským informačním systémem.
Dále formuje finanční systém a sleduje financováním terorismu za pomoci Ministerstva financí Spojených států a Evropské komise. Je tu také oddělení zabývající se bojem proti kyberkriminalitě, tzv. Internet Referral Unit. Tato jednotka se skládá ze specialistů ovládajících několik jazyků, kteří vyhledávají propagační stránky džihádismu, identifikují je a nahlašují je poskytovatelům jako nelegální a žádají jejich odstranění. Do současnosti bylo takto nalezeno asi 10 000 internetových stránek.
Související
Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad
Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je
Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) , Evropské hodnoty
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák