REPORTÁŽ – Oldřich Martinů, zástupce ředitele Europolu a bývalý Policejní prezident ČR se účastnil konference Internal Security Forum 2015. Ve svém projevu zabývajícím se evropskými zahraničními bojovníky promluvil hlavně o tom, jak Europol bojuje proti terorismu, IS a tzv. zahraničním bojovníkům.
Martinů nejprve vysvětlil, jak Europol vlastně funguje a co je jeho pravomocemi. Jde o operativní a informační organizaci. Jejím úkolem je zpracovávat informace, které jim poskytnout členské státy, vytvářet analýzy a posílat je státům zpět. Europol nemá výkonnou moc, není tedy v jeho možnostech provádět zátahy a zatýkat podezřelé.
Zahraniční bojovníci (foreign fighters) nejsou nic nového, stačí se podívat na Afghánistán nebo na bývalou Jugoslávii, pokračuje Martinů. Čím jsou však zahraniční bojovníci na Blízkém východě specifičtí, je radikalizaci. V současnosti je známo asi 5 000 zahraničních bojovníků, z nichž část se nachází v Evropské unii. Tito lidé jsou potenciálně nebezpeční a mohou být vycvičení IS ke spáchání teroristických útoků.
Fenomén veteránů, již se nechají vytrénovat v zahraničí a pak se vrací domů, aby tam spáchali teroristický útok. Řada útoků již byla zmařena – o těch se ale většinou mlčí (například nedávný útok na vlak Thalys, spojku mezi Bruselem a Paříží). Co ale snahy těmto nebezpečím zamezit překáží je to, že spousta útočníků nemá záznam, o to je těžší odhalit chystaný útok a zamezit mu.
Martinů dále zmínil výhody, kterými IS disponuje. Organizace generuje velké množství peněz hlavně z prodeje ropy na černém trhu, má rozvinutý model vydírání obchodníků, IS rabuje a prodává starožitnosti a disponuje rozsáhlými znalostmi o technologiích, internetu a sociálních sítích – Martinů přirovnal jejich modus operandi k „hollywoodskému stylu" – je to celé velmi přesvědčivé a profesionální, dodává.
Co se radikálů týká, ti, kdo se ještě do bojů nezapojili, dostávají příklad od ostatních, již zapojených zahraničních bojovníků. Martinů na téma zahraničních bojovníků přiznává: „Nemáme zcela ucelený obrázek o tom, co se děje." Informace jsou buď neznámé, nebo se vědí, ale není ochota je sdílet, protože takové informace jsou velice citlivé. Důležitý je sběr informací, ale ne jejich vyzrazení pro mezinárodní spolupráci. „Musíme informace sdílet" pokud chceme se zahraničními bojovníky bojovat, říká Martinů.
Nakonec Martinů představil Evropské protiteroristické centrum, ve kterém se shromažďují kapacity pro boj s terorismem a kyberkriminalitou. Centrum se snaží vytvořit nový, velký systém zahraničních bojovníků a propojit ho se Shengenským informačním systémem.
Dále formuje finanční systém a sleduje financováním terorismu za pomoci Ministerstva financí Spojených států a Evropské komise. Je tu také oddělení zabývající se bojem proti kyberkriminalitě, tzv. Internet Referral Unit. Tato jednotka se skládá ze specialistů ovládajících několik jazyků, kteří vyhledávají propagační stránky džihádismu, identifikují je a nahlašují je poskytovatelům jako nelegální a žádají jejich odstranění. Do současnosti bylo takto nalezeno asi 10 000 internetových stránek.
Související

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je
Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) , Evropské hodnoty
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
před 56 minutami

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
před 1 hodinou

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
před 2 hodinami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 3 hodinami

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
včera

Češi opět ukázali velké srdce. Do sbírky potravin se zapojil rekordní počet obchodů
včera

Drama kolem šéfa ČT pokračuje. Souček porušil dohodu se mnou, tvrdí Xaver
včera

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
včera

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN
včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
včera

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
včera

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
včera
Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
Policie od čtvrtka vyšetřuje vraždu v Miroslavi na Znojemsku. Podezřelým je mladý muž, který měl nožem zaútočit na staršího muže, jenž zraněním podlehl. Útočník skončil na psychiatrii, kde se bude zjišťovat, zda je za svůj čin zodpovědný.
Zdroj: Jan Hrabě