Europol likviduje Islámský stát na internetu. Odhalil tisíce islámských webů

REPORTÁŽ – Oldřich Martinů, zástupce ředitele Europolu a bývalý Policejní prezident ČR se účastnil konference Internal Security Forum 2015. Ve svém projevu zabývajícím se evropskými zahraničními bojovníky promluvil hlavně o tom, jak Europol bojuje proti terorismu, IS a tzv. zahraničním bojovníkům.

Martinů nejprve vysvětlil, jak Europol vlastně funguje a co je jeho pravomocemi. Jde o operativní a informační organizaci. Jejím úkolem je zpracovávat informace, které jim poskytnout členské státy, vytvářet analýzy a posílat je státům zpět. Europol nemá výkonnou moc, není tedy v jeho možnostech provádět zátahy a zatýkat podezřelé.

Zahraniční bojovníci (foreign fighters) nejsou nic nového, stačí se podívat na Afghánistán nebo na bývalou Jugoslávii, pokračuje Martinů. Čím jsou však zahraniční bojovníci na Blízkém východě specifičtí, je radikalizaci. V současnosti je známo asi 5 000 zahraničních bojovníků, z nichž část se nachází v Evropské unii. Tito lidé jsou potenciálně nebezpeční a mohou být vycvičení IS ke spáchání teroristických útoků.

Fenomén veteránů, již se nechají vytrénovat v zahraničí a pak se vrací domů, aby tam spáchali teroristický útok. Řada útoků již byla zmařena – o těch se ale většinou mlčí (například nedávný útok na vlak Thalys, spojku mezi Bruselem a Paříží). Co ale snahy těmto nebezpečím zamezit překáží je to, že spousta útočníků nemá záznam, o to je těžší odhalit chystaný útok a zamezit mu.

Martinů dále zmínil výhody, kterými IS disponuje. Organizace generuje velké množství peněz hlavně z prodeje ropy na černém trhu, má rozvinutý model vydírání obchodníků, IS rabuje a prodává starožitnosti a disponuje rozsáhlými znalostmi o technologiích, internetu a sociálních sítích – Martinů přirovnal jejich modus operandi k „hollywoodskému stylu" – je to celé velmi přesvědčivé a profesionální, dodává.

Co se radikálů týká, ti, kdo se ještě do bojů nezapojili, dostávají příklad od ostatních, již zapojených zahraničních bojovníků. Martinů na téma zahraničních bojovníků přiznává: „Nemáme zcela ucelený obrázek o tom, co se děje." Informace jsou buď neznámé, nebo se vědí, ale není ochota je sdílet, protože takové informace jsou velice citlivé. Důležitý je sběr informací, ale ne jejich vyzrazení pro mezinárodní spolupráci. „Musíme informace sdílet" pokud chceme se zahraničními bojovníky bojovat, říká Martinů.

Nakonec Martinů představil Evropské protiteroristické centrum, ve kterém se shromažďují kapacity pro boj s terorismem a kyberkriminalitou. Centrum se snaží vytvořit nový, velký systém zahraničních bojovníků a propojit ho se Shengenským informačním systémem.

Dále formuje finanční systém a sleduje financováním terorismu za pomoci Ministerstva financí Spojených států a Evropské komise. Je tu také oddělení zabývající se bojem proti kyberkriminalitě, tzv. Internet Referral Unit. Tato jednotka se skládá ze specialistů ovládajících několik jazyků, kteří vyhledávají propagační stránky džihádismu, identifikují je a nahlašují je poskytovatelům jako nelegální a žádají jejich odstranění. Do současnosti bylo takto nalezeno asi 10 000 internetových stránek.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy