REPORTÁŽ – O současné situaci boje proti terorismu ve Francii a zejména boje proti odchodu mladých lidí do Sýrie na konferenci Home Affairs v bloku „Evropští a zahraniční bojovníci a jejich návrat“ informoval Jean-Pierre Asvazadourian, francouzský velvyslanec v Praze
Během tohoto roku se Francie stala obětí hned několika útoků či pokusů o útok ze strany islamistických extremistů; zatím posledním z nich byl nedávný pokus o útok ve francouzském rychlovlaku. To zdůraznil i Asvazadourian a dále upozornil, že je zde zejména velmi vysoká hrozba ze strany tzv. zahraničních bojovníků, tedy lidí převážně z Evropy, kteří odešli bojovat za Islámský stát či jinou extrémistickou skupinu do zahraničí.
Mezi těmito zahraničními bojovníky je dle jeho slov velmi vysoké procento mladých lidí. „V profilech těchto lidí je mnoho rozdílů, ale většinou mají jednu věc společnou: jsou to mladí lidé, kteří nějakým způsobem ve svém životě selhali a hledají svou identitu," uvedl. Dále vidí spojitost se ztrátou autority, která mohla vyústit například z ukončení berné povinnosti, změn ve vzdělávacím systému, rozbití sociální struktury či změn některých čtvrtí v ghetta.
Jak ale Asvazadourian dále řekl, jsou i lidé, kteří do tohoto obecného profilu nezapadají a pocházejí místo toho z rodin střední třídy bez islámského vyznání. Jedná se podle něj o jakési odmítnutí demokracie a národnostního pouta. Navíc upozorňuje, že mladí lidé jsou zranitelní a snadno se nechají indoktrinovat. „V letech 2012 – 2013 odjelo do Sýrie bojovat po boku různých islamistických skupin proti Asadovi velké množství mladých lidí; někdy se připojí i celé rodiny," dodal.
Dále se zaměřil na faktory, které k radikalizaci vedou. Podle jeho údajů se okolo 90% lidí dostává k terorismu přes internet. Jako další zmiňuje i faktor vězení, ve kterých často k radikalizaci dochází. „Co můžeme dělat? Různá preventivní nebo represivní opatření - pokračovat a stavět na těch, které už byly zavedeny. Je důležité i sledovat co ve středním a dlouhodobém měřítku funguje a co ne," vysvětlil.
Asvazadourian zdůraznil, že represivní mechanizmy jsou sice nutné, ale je třeba zaměřit se na prevenci, která by zabránila radikalizaci mladých lidí. A v případě, že se prevence nepodaří, tak zabránit alespoň vycestování těchto lidí nebo páchání teroristickým činům. „Je to výzva, protože to vyžaduje značné lidské a finanční zdroje," přiznal.
Francie se ale podle něj snaží aktivně se do prevence zapojovat. Od listopadu minulého roku platí ve Francii zákon, který mimo jiné zakazuje vycestovat ze země lidem, u kterých je podezření, že by mohli páchat teroristické činy nebo se připojit k extremistům. Zároveň probíhá hledání a mazání internetových stránek a tweetů na Twitteru, které mají extrémistický obsah. Vznikla i platforma, kde lidé mohou takovýto obsah nahlásit. Francouzské ministerstvo vnitra v tomto spolupracuje i s poskytovateli internetu. Asvazadourian ale upozornil, že je vždy třeba dbát na vyvážení pocitu bezpečí a osobních svobod.
Vzniklo také centrum, které se zaměřuje na identifikaci a rizikových mladých lidí a poskytnutí podpory jejich rodinám. Díky tomu jsou přitom získávány další informace a je tak také možné vytvořit přesnější profil těchto lidí. Krom prevence je pak podle Asvazadouriana důležitá i práce s lidmi, kteří mají projít deradikalizačním procesem, a se společností jako takovou. „Je důležité pracovat s komunitou, aby se zabránilo stigmatizaci a jakýmkoliv spojením mezi terorismem a islámem. Při deradikalizaci je důležitá role duchovních, kteří mohou vytvořit argumenty proti radikalismu na základě náboženských argumentů. Je třeba ve vězení posílit roli duchovních a dostatečně vzdělávat strážné. Je také třeba zlepšit vzdělávací systém," vysvětlil.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad
Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je
Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) , Evropské hodnoty
Aktuálně se děje
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
včera
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
včera
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
včera
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
včera
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
včera
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
včera
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
včera
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
včera
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
22. prosince 2024 21:59
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
22. prosince 2024 21:16
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
22. prosince 2024 20:31
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
22. prosince 2024 19:52
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách.
Zdroj: Jan Hrabě