REPORTÁŽ – O současné situaci boje proti terorismu ve Francii a zejména boje proti odchodu mladých lidí do Sýrie na konferenci Home Affairs v bloku „Evropští a zahraniční bojovníci a jejich návrat“ informoval Jean-Pierre Asvazadourian, francouzský velvyslanec v Praze
Během tohoto roku se Francie stala obětí hned několika útoků či pokusů o útok ze strany islamistických extremistů; zatím posledním z nich byl nedávný pokus o útok ve francouzském rychlovlaku. To zdůraznil i Asvazadourian a dále upozornil, že je zde zejména velmi vysoká hrozba ze strany tzv. zahraničních bojovníků, tedy lidí převážně z Evropy, kteří odešli bojovat za Islámský stát či jinou extrémistickou skupinu do zahraničí.
Mezi těmito zahraničními bojovníky je dle jeho slov velmi vysoké procento mladých lidí. „V profilech těchto lidí je mnoho rozdílů, ale většinou mají jednu věc společnou: jsou to mladí lidé, kteří nějakým způsobem ve svém životě selhali a hledají svou identitu," uvedl. Dále vidí spojitost se ztrátou autority, která mohla vyústit například z ukončení berné povinnosti, změn ve vzdělávacím systému, rozbití sociální struktury či změn některých čtvrtí v ghetta.
Jak ale Asvazadourian dále řekl, jsou i lidé, kteří do tohoto obecného profilu nezapadají a pocházejí místo toho z rodin střední třídy bez islámského vyznání. Jedná se podle něj o jakési odmítnutí demokracie a národnostního pouta. Navíc upozorňuje, že mladí lidé jsou zranitelní a snadno se nechají indoktrinovat. „V letech 2012 – 2013 odjelo do Sýrie bojovat po boku různých islamistických skupin proti Asadovi velké množství mladých lidí; někdy se připojí i celé rodiny," dodal.
Dále se zaměřil na faktory, které k radikalizaci vedou. Podle jeho údajů se okolo 90% lidí dostává k terorismu přes internet. Jako další zmiňuje i faktor vězení, ve kterých často k radikalizaci dochází. „Co můžeme dělat? Různá preventivní nebo represivní opatření - pokračovat a stavět na těch, které už byly zavedeny. Je důležité i sledovat co ve středním a dlouhodobém měřítku funguje a co ne," vysvětlil.
Asvazadourian zdůraznil, že represivní mechanizmy jsou sice nutné, ale je třeba zaměřit se na prevenci, která by zabránila radikalizaci mladých lidí. A v případě, že se prevence nepodaří, tak zabránit alespoň vycestování těchto lidí nebo páchání teroristickým činům. „Je to výzva, protože to vyžaduje značné lidské a finanční zdroje," přiznal.
Francie se ale podle něj snaží aktivně se do prevence zapojovat. Od listopadu minulého roku platí ve Francii zákon, který mimo jiné zakazuje vycestovat ze země lidem, u kterých je podezření, že by mohli páchat teroristické činy nebo se připojit k extremistům. Zároveň probíhá hledání a mazání internetových stránek a tweetů na Twitteru, které mají extrémistický obsah. Vznikla i platforma, kde lidé mohou takovýto obsah nahlásit. Francouzské ministerstvo vnitra v tomto spolupracuje i s poskytovateli internetu. Asvazadourian ale upozornil, že je vždy třeba dbát na vyvážení pocitu bezpečí a osobních svobod.
Vzniklo také centrum, které se zaměřuje na identifikaci a rizikových mladých lidí a poskytnutí podpory jejich rodinám. Díky tomu jsou přitom získávány další informace a je tak také možné vytvořit přesnější profil těchto lidí. Krom prevence je pak podle Asvazadouriana důležitá i práce s lidmi, kteří mají projít deradikalizačním procesem, a se společností jako takovou. „Je důležité pracovat s komunitou, aby se zabránilo stigmatizaci a jakýmkoliv spojením mezi terorismem a islámem. Při deradikalizaci je důležitá role duchovních, kteří mohou vytvořit argumenty proti radikalismu na základě náboženských argumentů. Je třeba ve vězení posílit roli duchovních a dostatečně vzdělávat strážné. Je také třeba zlepšit vzdělávací systém," vysvětlil.
Související
Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad
Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je
Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) , Evropské hodnoty
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák