REPORTÁŽ – Zahraniční bojovníci jsou fenoménem, který se čím dál tím více objevuje v souvislosti s mezinárodním terorismem. Pohled na boj proti terorismu na úrovni Evropské unie a na problematiku zahraničních bojovníků přinesl na konferenci HomeAffairs Oldřich Bureš, vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a Evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze.
Ačkoliv je problém zahraničních bojovníků relativně nový, opatření proti terorismu jako takovému mají své základy hlouběji v historii. Bureš zejména vyzdvihl důležitost některých teroristických útoků, které přinutily svět přehodnotit svůj postoj k terorismu. Prvním takovým byl útok, který se odehrál ve Spojených státech 11. září 2001. Teprve až po těchto útocích vznikla obecná jednotná definice terorismu, jak Bureš upozornil.
Dalším důležitým momentem byly bombové útoky v Madridu v roce 2004 a v Londýně v roce 2005, jelikož se jednalo o útoky extremistických islamistických skupin, zejména Al-Kajdy, na evropském území. Tyto útoky také přivedly pozornost na existenci domácího radikalismu, tedy na radikalizaci probíhající přímo v Evropě.
Ke klíčovým prioritám EU podle Bureše patří snaha o porozumění fenoménu radikalizace, což je složité mimo jiné i kvůli tomu, že individuální důvody, proč jsou lidé ochotni zajít až k násilí, se liší u každého člověka. „Evropská unie kvůli tomu financovala velké množství výzkumů, které se zaměřovaly mimo jiné na roli internetu či politické a socioekonomické mikrofaktory uvnitř i mimo EU," uvedl.
Jak Bureš dále řekl, pozornost samotné Evropské unie se od poloviny roku 2013 obrátila na už zmíněné zahraniční bojovníky. To jsou podle definice, kterou Bureš uvedl, lidé, kteří bojují v zahraničí pro jiné důvody než finanční. Zmínil i šest priorit, které v tomto ohledu má Evropská unie: „Porozumět tomuto fenoménu, snažit se o prevenci radikalizace, rozpoznat a odhalit podezřelé cesty (do Sýrie, Iráku, ale i na jiná místa), zlepšit proces vyšetřování a stíhání, řešit problém navrátilců a spolupracovat s třetími státy."
V současnosti přitom podle něj není situace vůbec ideální. Ačkoliv by měla Evropská unie zajišťovat nadnárodní přístup k problému, ne vždy panuje shoda mezi názory EU a jednotlivých států. „I když problematika zahraničních bojovníků zasahuje všechny členské státy, ne každý má tak aktivní přístup, což zahrnuje mimo jiné i Českou republiku," varuje.
Upozornil i na další problémy – nedostatečné sdílení informací mezi státy, absence politické shody u klíčových otázek - např. co řešit na národní a co na nadnárodní úrovni či zda aktualizovat definici termínu „foreign fighters", tedy zahraniční bojovníci; problém s vyvážením spravedlnosti s osobními svobodami; přehnané soustředění se na islamistický extremismus; nedostatečné informace o procesu deradikalizace. Nakonec upozornil, že ne vždy bojují zahraniční bojovníci na straně extrémismů a zmínil několik set těchto bojovníků, kteří v Sýrii bojují proti silám Islámského státu.
Související

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je
Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) , Evropské hodnoty
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 1 hodinou

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 3 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera
Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
Starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko v rozhovoru pro britskou BBC připustil, že Ukrajina možná bude muset přistoupit na ztrátu části svého území, pokud to povede k mírovému urovnání konfliktu s Ruskem. Zároveň však zdůraznil, že ukrajinský národ nikdy nepřijme ruskou okupaci.
Zdroj: Libor Novák