Situace není ideální. Problémů s terorismem je celá řada

REPORTÁŽ – Zahraniční bojovníci jsou fenoménem, který se čím dál tím více objevuje v souvislosti s mezinárodním terorismem. Pohled na boj proti terorismu na úrovni Evropské unie a na problematiku zahraničních bojovníků přinesl na konferenci HomeAffairs Oldřich Bureš, vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a Evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze.

Ačkoliv je problém zahraničních bojovníků relativně nový, opatření proti terorismu jako takovému mají své základy hlouběji v historii. Bureš zejména vyzdvihl důležitost některých teroristických útoků, které přinutily svět přehodnotit svůj postoj k terorismu. Prvním takovým byl útok, který se odehrál ve Spojených státech 11. září 2001. Teprve až po těchto útocích vznikla obecná jednotná definice terorismu, jak Bureš upozornil.

Dalším důležitým momentem byly bombové útoky v Madridu v roce 2004 a v Londýně v roce 2005, jelikož se jednalo o útoky extremistických islamistických skupin, zejména Al-Kajdy, na evropském území. Tyto útoky také přivedly pozornost na existenci domácího radikalismu, tedy na radikalizaci probíhající přímo v Evropě.

Ke klíčovým prioritám EU podle Bureše patří snaha o porozumění fenoménu radikalizace, což je složité mimo jiné i kvůli tomu, že individuální důvody, proč jsou lidé ochotni zajít až k násilí, se liší u každého člověka. „Evropská unie kvůli tomu financovala velké množství výzkumů, které se zaměřovaly mimo jiné na roli internetu či politické a socioekonomické mikrofaktory uvnitř i mimo EU," uvedl.

Jak Bureš dále řekl, pozornost samotné Evropské unie se od poloviny roku 2013 obrátila na už zmíněné zahraniční bojovníky. To jsou podle definice, kterou Bureš uvedl, lidé, kteří bojují v zahraničí pro jiné důvody než finanční. Zmínil i šest priorit, které v tomto ohledu má Evropská unie: „Porozumět tomuto fenoménu, snažit se o prevenci radikalizace, rozpoznat a odhalit podezřelé cesty (do Sýrie, Iráku, ale i na jiná místa), zlepšit proces vyšetřování a stíhání, řešit problém navrátilců a spolupracovat s třetími státy."

V současnosti přitom podle něj není situace vůbec ideální. Ačkoliv by měla Evropská unie zajišťovat nadnárodní přístup k problému, ne vždy panuje shoda mezi názory EU a jednotlivých států. „I když problematika zahraničních bojovníků zasahuje všechny členské státy, ne každý má tak aktivní přístup, což zahrnuje mimo jiné i Českou republiku," varuje.

Upozornil i na další problémy – nedostatečné sdílení informací mezi státy, absence politické shody u klíčových otázek - např. co řešit na národní a co na nadnárodní úrovni či zda aktualizovat definici termínu „foreign fighters", tedy zahraniční bojovníci; problém s vyvážením spravedlnosti s osobními svobodami; přehnané soustředění se na islamistický extremismus; nedostatečné informace o procesu deradikalizace. Nakonec upozornil, že ne vždy bojují zahraniční bojovníci na straně extrémismů a zmínil několik set těchto bojovníků, kteří v Sýrii bojují proti silám Islámského státu.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

včera

22. prosince 2024 21:59

22. prosince 2024 21:16

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

22. prosince 2024 20:31

22. prosince 2024 19:52

Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď

V Česku už během víkendu začalo místy sněžit, takže někde přibylo až 15 centimetrů nového sněhu. Konec sněhové nadílky to přitom ještě není, dnes večer může sněžit i v nižších polohách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy