REPORTÁŽ – Zahraniční bojovníci jsou fenoménem, který se čím dál tím více objevuje v souvislosti s mezinárodním terorismem. Pohled na boj proti terorismu na úrovni Evropské unie a na problematiku zahraničních bojovníků přinesl na konferenci HomeAffairs Oldřich Bureš, vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a Evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze.
Ačkoliv je problém zahraničních bojovníků relativně nový, opatření proti terorismu jako takovému mají své základy hlouběji v historii. Bureš zejména vyzdvihl důležitost některých teroristických útoků, které přinutily svět přehodnotit svůj postoj k terorismu. Prvním takovým byl útok, který se odehrál ve Spojených státech 11. září 2001. Teprve až po těchto útocích vznikla obecná jednotná definice terorismu, jak Bureš upozornil.
Dalším důležitým momentem byly bombové útoky v Madridu v roce 2004 a v Londýně v roce 2005, jelikož se jednalo o útoky extremistických islamistických skupin, zejména Al-Kajdy, na evropském území. Tyto útoky také přivedly pozornost na existenci domácího radikalismu, tedy na radikalizaci probíhající přímo v Evropě.
Ke klíčovým prioritám EU podle Bureše patří snaha o porozumění fenoménu radikalizace, což je složité mimo jiné i kvůli tomu, že individuální důvody, proč jsou lidé ochotni zajít až k násilí, se liší u každého člověka. „Evropská unie kvůli tomu financovala velké množství výzkumů, které se zaměřovaly mimo jiné na roli internetu či politické a socioekonomické mikrofaktory uvnitř i mimo EU," uvedl.
Jak Bureš dále řekl, pozornost samotné Evropské unie se od poloviny roku 2013 obrátila na už zmíněné zahraniční bojovníky. To jsou podle definice, kterou Bureš uvedl, lidé, kteří bojují v zahraničí pro jiné důvody než finanční. Zmínil i šest priorit, které v tomto ohledu má Evropská unie: „Porozumět tomuto fenoménu, snažit se o prevenci radikalizace, rozpoznat a odhalit podezřelé cesty (do Sýrie, Iráku, ale i na jiná místa), zlepšit proces vyšetřování a stíhání, řešit problém navrátilců a spolupracovat s třetími státy."
V současnosti přitom podle něj není situace vůbec ideální. Ačkoliv by měla Evropská unie zajišťovat nadnárodní přístup k problému, ne vždy panuje shoda mezi názory EU a jednotlivých států. „I když problematika zahraničních bojovníků zasahuje všechny členské státy, ne každý má tak aktivní přístup, což zahrnuje mimo jiné i Českou republiku," varuje.
Upozornil i na další problémy – nedostatečné sdílení informací mezi státy, absence politické shody u klíčových otázek - např. co řešit na národní a co na nadnárodní úrovni či zda aktualizovat definici termínu „foreign fighters", tedy zahraniční bojovníci; problém s vyvážením spravedlnosti s osobními svobodami; přehnané soustředění se na islamistický extremismus; nedostatečné informace o procesu deradikalizace. Nakonec upozornil, že ne vždy bojují zahraniční bojovníci na straně extrémismů a zmínil několik set těchto bojovníků, kteří v Sýrii bojují proti silám Islámského státu.
Související
Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad
Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je
Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) , Evropské hodnoty
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák