Čtvrtina britských džihádistů jsou vysokoškoláci, varuje expert. IS láká i duševně postižené

REPORTÁŽ – Zatímco doposud na konferenci Home Affairs v Praze zazněly především externí názory, jiný pohled na islamistický radikalismus a boj proti němu přinesl Haras Rafiq, výkonný ředitel Quilliam Foundation, který je sám umírněným muslimem.

Rafiq se na začátku svého projevu ohradil vůči zaměňování termínu islám a islamismus. „Islám je víra, která má mnoho interpretací, ale islamismus je jen jednou z těchto interpretací. Dle této interpretace je cílem založit chalífát a šířit jednu verzi šaríi; a to takovým způsobem, aby se rozšířila po celém světě, i kdyby to znamenalo ji lidem vnutit. O to usiluje každá islamistická organizace a vždy to nakonec skončí bojem," vysvětluje Rafiq.

Dále také vyjádřil svůj nesouhlas s termínem „islamofobie". „Sám jsem muslim, je to moje volba a je to ideologie dvou miliard lidí na světě. Každá ideologie by měla být kritizována, ale nemůžu změnit barvu své kůže," řekl. Zároveň upozornil, že právě tento termín používají islamisté, aby získali lidi na svou stranu.

Rafiq se také ohradil vůči plánu amerického prezidenta Obamy. Tento plán totiž počítá s použitím lidí, kteří věří ve stejnou ideologii, jako extrémisté, ale nejsou to džihádisté, aby nalákali lidi z bojů zpět. To ale podle Rafiqa představuje hned několik problémů. „Jaký je rozdíl mezi muslimy nebo muslimskými organizacemi, které jsou v Evropě, a věří v chalífát, nebo že člověk, který spáchá nevěru, by měl být ukamenován, a IS? Jen ten, že jedni toto opravdu dělají. Nepřítel našeho nepřítele není vždy přítelem," upozorňuje Rafiq.

Zároveň se také domnívá, že lidé, kteří sami byli džihádisty a vrátili se, jsou ti, kteří mají největší potenciál přivést lidi od extremismu zpět; jako příklad pak uvedl členy think-tanku Quilliam, jehož je výkonným ředitelem. Varuje také, že zaměření se na jednu organizaci, v tomto případě Islámský stát, není správnou cestou: „Organizace neinspirují extremismus, extremismus inspiroval je. Pokud se zaměříme na jedinou organizaci, za pár let budeme mít další vlnu mladých, kteří budu odcházet."

Podle Rafiqa má boj s terorismem dvě stránky. Jednak jde o přímé vypořádání se s extrémistickými vlivy – pokud někdo přímo podporuje islamismus nebo s jeho ideologií sympatizuje, musí být předveden a souzen. Je podle něj nutné si uvědomit, že radikalizace může proběhnout velmi rychle. Zároveň je třeba rehabilitovat například děti, které mají rasistické sklony.

Druhou stránkou, která je, jak Rafiq tvrdí, klíčová pro dlouhodobý boj s extrémismem, je vybudování odolnosti v komunitách vůči charismatickým náborářům. Dále uvedl, že se britský premiér Cameron, jehož je Rafiq poradce, v současnosti připravuje oddělit tyto dvě stránky. To je přitom podle něj nutné, protože jinak bude boj s extrémismem jen dávat munici krajním stranám.

Rafiq pohovořil i o lákadlech, které používají náboráři pro navnadění mladých lidí. „Člověk se nestane džihádistou, pokud zajde na internet koupit si třeba boty nebo kabelku. Internet neovlivní lidi jen tak – musí tyto vlivy hledat, nebo je musí někdo najít," vysvětlil.

Mezi hlavní lákadla pak podle něj patří možnost příslušet do skupiny, utopistická myšlenka chalífátu, představa boje, který je podpořen boží silou a možnost pomsty za minulé křivdy. Mezi ovlivněné lidi také nepatří jen nevzdělaní lidé, jak Rafiq varuje: „23 % usvědčených džihádistů ve Velké Británii má univerzitní vzdělání." Zároveň také upozornil, že cílem náborářů se často cíleně stávají i duševně postižení lidé.

Na závěr Rafiq uvedl, že svět je v ohrožení ze tří různých ideologických směrů: ultrapravicového, ultralevicového a islamistického, přičemž v Evropě tyto směry často žijí v symbióze a různě spolupracují. „A je třeba si uvědomit, že duchovní sice hrají velkou roli, ale nemohou vyřešit vše. Muslimové toto nemohou vyřešit sami," dodal.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

včera

včera

včera

včera

Rusko tvrdí, že na Ukrajině obsadilo šest dalších vesnic

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo převzetí kontroly nad pěti obcemi v ukrajinské Charkovské oblasti a jednou v Doněcké oblasti. Ukrajinské úřady hlásí po ruských útocích oběti na životech i zraněných, uvedla agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy