Čtvrtina britských džihádistů jsou vysokoškoláci, varuje expert. IS láká i duševně postižené

REPORTÁŽ – Zatímco doposud na konferenci Home Affairs v Praze zazněly především externí názory, jiný pohled na islamistický radikalismus a boj proti němu přinesl Haras Rafiq, výkonný ředitel Quilliam Foundation, který je sám umírněným muslimem.

Rafiq se na začátku svého projevu ohradil vůči zaměňování termínu islám a islamismus. „Islám je víra, která má mnoho interpretací, ale islamismus je jen jednou z těchto interpretací. Dle této interpretace je cílem založit chalífát a šířit jednu verzi šaríi; a to takovým způsobem, aby se rozšířila po celém světě, i kdyby to znamenalo ji lidem vnutit. O to usiluje každá islamistická organizace a vždy to nakonec skončí bojem," vysvětluje Rafiq.

Dále také vyjádřil svůj nesouhlas s termínem „islamofobie". „Sám jsem muslim, je to moje volba a je to ideologie dvou miliard lidí na světě. Každá ideologie by měla být kritizována, ale nemůžu změnit barvu své kůže," řekl. Zároveň upozornil, že právě tento termín používají islamisté, aby získali lidi na svou stranu.

Rafiq se také ohradil vůči plánu amerického prezidenta Obamy. Tento plán totiž počítá s použitím lidí, kteří věří ve stejnou ideologii, jako extrémisté, ale nejsou to džihádisté, aby nalákali lidi z bojů zpět. To ale podle Rafiqa představuje hned několik problémů. „Jaký je rozdíl mezi muslimy nebo muslimskými organizacemi, které jsou v Evropě, a věří v chalífát, nebo že člověk, který spáchá nevěru, by měl být ukamenován, a IS? Jen ten, že jedni toto opravdu dělají. Nepřítel našeho nepřítele není vždy přítelem," upozorňuje Rafiq.

Zároveň se také domnívá, že lidé, kteří sami byli džihádisty a vrátili se, jsou ti, kteří mají největší potenciál přivést lidi od extremismu zpět; jako příklad pak uvedl členy think-tanku Quilliam, jehož je výkonným ředitelem. Varuje také, že zaměření se na jednu organizaci, v tomto případě Islámský stát, není správnou cestou: „Organizace neinspirují extremismus, extremismus inspiroval je. Pokud se zaměříme na jedinou organizaci, za pár let budeme mít další vlnu mladých, kteří budu odcházet."

Podle Rafiqa má boj s terorismem dvě stránky. Jednak jde o přímé vypořádání se s extrémistickými vlivy – pokud někdo přímo podporuje islamismus nebo s jeho ideologií sympatizuje, musí být předveden a souzen. Je podle něj nutné si uvědomit, že radikalizace může proběhnout velmi rychle. Zároveň je třeba rehabilitovat například děti, které mají rasistické sklony.

Druhou stránkou, která je, jak Rafiq tvrdí, klíčová pro dlouhodobý boj s extrémismem, je vybudování odolnosti v komunitách vůči charismatickým náborářům. Dále uvedl, že se britský premiér Cameron, jehož je Rafiq poradce, v současnosti připravuje oddělit tyto dvě stránky. To je přitom podle něj nutné, protože jinak bude boj s extrémismem jen dávat munici krajním stranám.

Rafiq pohovořil i o lákadlech, které používají náboráři pro navnadění mladých lidí. „Člověk se nestane džihádistou, pokud zajde na internet koupit si třeba boty nebo kabelku. Internet neovlivní lidi jen tak – musí tyto vlivy hledat, nebo je musí někdo najít," vysvětlil.

Mezi hlavní lákadla pak podle něj patří možnost příslušet do skupiny, utopistická myšlenka chalífátu, představa boje, který je podpořen boží silou a možnost pomsty za minulé křivdy. Mezi ovlivněné lidi také nepatří jen nevzdělaní lidé, jak Rafiq varuje: „23 % usvědčených džihádistů ve Velké Británii má univerzitní vzdělání." Zároveň také upozornil, že cílem náborářů se často cíleně stávají i duševně postižení lidé.

Na závěr Rafiq uvedl, že svět je v ohrožení ze tří různých ideologických směrů: ultrapravicového, ultralevicového a islamistického, přičemž v Evropě tyto směry často žijí v symbióze a různě spolupracují. „A je třeba si uvědomit, že duchovní sice hrají velkou roli, ale nemohou vyřešit vše. Muslimové toto nemohou vyřešit sami," dodal.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy