Džihádismus že nemá nic společného s islámem? Je to jako tvrdit, že Hitler nemá nic společného s Německem, míní odborník

REPORTÁŽ - Poněkud netradičně ke svému projevu na konferenci Home Affairs přistoupil Roland Freudenstein, zástupce ředitele a vedoucí výzkumu ve Wildfried Martens Centre for European Studies – se slovy, že vše, co by mělo být řečeno, už řečeno bylo, se rozhodl rozvířit doposud relativně klidné vody diskuze a vyjádřil se i k citlivým tématům.

Podle Freudensteina existují v přístupu k islamistickému extremismu tři mantry, tedy názory, které se opakují neustále dokola. První z nich je názor, že radikální džihádismus nemá nic společného s islámem.

„To mi připomíná frázi, že Hitler nemá nic společného s Německem," uvedl a upozornil, že IS a al-Kajda se vyvinuly z Islámského bratrstva, které zase vzniklo z radikálních názorů některých věřících. Tvrdit, že džihádismus nijak nesouvisí s islámem je podle něj tedy zkratka.

Na druhou stranu uznává, že vytváření takovéto spojitosti je velmi závislé na kontextu a dávat islám a islamistický extremismus na stejnou rovinu je šílenství. „Popírat jakoukoliv spojitost ale dělá víc škody než užitku. Islám má problém a je třeba ho řešit, mluvit o něm, probírat ho," dodal.

Druhou mantrou podle Freudensteina je tvrzení, že džihádisté pocházejí ze situací, kdy se cítí, že normální víra selhala, a obrátí se tak k extrémismu. Jak tvrdí, je pravda, že je u zahraničních bojovníků statisticky častým jevem ztráta identity a pocitu náležitosti. Nesouhlasí ale, že by řešením bylo podporovat větší zbožnost a náboženskou zakořeněnost. „Tvrdit, že čím zbožnější, tím lepší, je zjednodušení, které vede od racionálního řešení," řekl dále Freudenstein.

Třetí mantrou je pak tvrzení, že řešení leží v imigraci a integraci. Varuje, že ačkoliv každá země v Evropě přistupuje k této otázce po svém, zatím žádná nebyla úspěšná. Dále také řekl, že je třeba si uvědomit, že jsme imigrační společnost, což velké množství politických sil popíralo nebo stále popírá. „Imigrace není to demografické řešení," tvrdí a pokračuje: „Neznamená to, že Evropa bude méně evropská kvůli přítomnosti lidem jiné víry nebo barvy pleti."

Freudenstein ale odmítá názor, že čím více se budeme míchat s jinými kulturami, tím lepšími budeme lidmi. Jak řekl, je nutné se soustředit na základní hodnoty a svobody, které bychom měli více podporovat a spolupracovat na tom s imigranty. Zároveň také vyzval, abychom byli více američtí, jako je například Kanada nebo Austrálie, kde podle něj uznávají, že imigrace je součást jejich společnosti. „Směřujeme k tomu. Ale zatím tam nejsme," dodal.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy