Radikální islám v ČR? Komunita je malá, ale...

REPORTÁŽ – Na posledním panelu konference Internal Security Forum 2015 promluvili také Helena Langšádlová, předsedkyně Podvýboru pro migrační a azylovou politiku, a Radko Hokovský, výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty, na téma radikalizace a deradikalizace. Pro Langšádlovou byla nejdůležitější věcná diskuze, kdežto Hokovský zmínil, že je třeba vyvarovat se chyb, kterých se dopustily západní země.

Předsedkyně Langšádlová uvedla, že v otázce radikalizace a deradikalizace je důležitá věcná diskuze, argumenty a co nejvíce informací – v tomto ohledu je podle ní nutné sdílet pozitivní i negativní informace. Dále zdůraznila nutnost zamyšlení se nad důvody radikalizace. Klíčovou roli přitom podle ní hrála a hrají sociální média, jejichž rostoucí vliv přirovnala k událostem a změnám, které následovaly po vynálezu knihtisku.

„Radikalizace často pramení z nezvládnuté integrace," upozornila také a uvedla, že to představuje velkou zodpovědnost jednak pro příchozí, kteří musí respektovat kulturu, hodnoty i zákony země, do níž přicházejí, tak i pro samotnou zemi, která by měla mimo jiné „klást velký důraz na podporu integrace do lokálních komunit".

Hokovský konstatoval, že i když v České republice máme malou komunitu islámských věřících „němělo by nám to bránit v tom, abychom neopakovali chyby jako státy západní Evropy." Zároveň zmiňuje dva problémy týkající se islamismu:

Technický – je otázkou zpravodajských služeb, informací, bezpečnostních složek, přijetí nové legislativy, financí nebo personálu; celkově jde o boj proti těm, kteří se chystají spáchat teroristický útok Strategický – v něm hraje roli šíření protidemokratických a protiliberálních myšlenek, nalezení cesty jak zabránit šíření ideologie islamismu a naopak podpora lidské důstojnosti, lidských práv a hodnot.

Tyto kroky bychom podle Hokovského měli aplikovat i ve střední Evropě a tím tak upevnit evropské hodnoty v muslimském světě, který je islamismem zasažen nejvíce. Neměli bychom tuto práci a úkoly podceňovat jenom proto, že je v naší zemi minimum zahraničních bojovníků a že se v naší zemi doposud nestal žádný teroristický útok, uzavírá výkonný ředitel think-tanku.

Související

Harald Weilnböck, psycholog a expert na násilný extremismus, metody prevence a deradikalizace

Problém s extremisty? Expert na deradikalizaci má nápad

Aarhus/Berlín/Brusel – Jeden z předních světových expertů na deradikalizaci Harald Weilnböck, s nímž jsme vám před týdnem přinesli rozhovor, tvrdí, že videa a anti-propaganda jsou proti jakékoli formě radikalismu neúčinné. Serveru EuroZprávy.cz exkluzivně poskytl materiály, ve kterých je vysvětleno, proč tomu tak je a jak se radikalismu bránit.
Gilles de Kerchove, Protiteroristický koordinátor Rady EU

Teroristé mezi uprchlíky? Odborník na terorismus přiznal, jak to je

Praha - Protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove upozorňuje, že mezi uprchlíky proudícími do Evropy se teroristé neukrývají. Nemá podle něj logiku, aby Islámský stát nebo al-Káida posílaly své lidi „v převlečení“ za běžence do Evropy, naopak je hledají přímo v EU.

Více souvisejících

Internal Security Forum Prague 2015 (konference HOMEAFFAIRS) Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy