Praha - Spolupráce s opozičním hnutím, poskytování pomoci rodinám politických vězňů a podpora nezávislých novinářů, tímto způsobem v Barmě pomáhá organizace Člověk v tísni. Její ředitel Šimon Pánek Mediafaxu přiznal, že působení organizace je tajné a často porušují zákony.
"Překračujeme řadu zákonů, ale jsou to zákony vojenské junty, které jsou z vyššího principu nedemokratické," vysvětlil Pánek. Po cyklonu Nargis, který Barmu zasáhl v roce 2008, spustila organizace v zemi humanitární program. "Humanitární pomoc jsme dělali pod skrytou identitou, abychom nedráždili názvem Člověk v tísni," řekl.
Práce organizace spočívá ve dvou rovinách, první z nich je informování v České republice i v celé Evropě o tom, co se v zemi děje například formou různých happeningů. Poslední takovouto akcí byla v České republice červnová oslava 65. narozenin vězněné disidentky Aun Schan Su Ťij. Člověk v tísni tehdy na legální grafitti ploše vytvořil velký obraz Su Ťij a kolem něj mohli účastníci napsat krátký vzkaz pro tuto osobnost barmského hnutí za demokracii. Společnou fotku z akce pak zaslali organizátoři českým, evropským i barmským exilovým médiím a také samotné Su Ťij jako vyjádření české podpory.
"Druhá část práce je v Barmě nebo na thajsko-barmském pohraničí, kde má zázemí především barmské opoziční hnutí," upřesnil Pánek. Tam se podle něj konají například různé semináře a školení mladých novinářů či fotokurzy. Připomněl, že nedávno také probíhalo utajené školení o pozorování průběhu nadcházejících voleb. Mezinárodním organizacím se s největší pravděpodobností vstup do země kvůli monitoringu voleb nepovolí. Pánek se pouze domnívá, že je možné, že junta povolí vstup spřáteleným zemím, tedy Číně, Vietnamu nebo Severní Koreji.
Skupinka barmských disidentů, kteří byli v květnu díky organizaci Člověk v tísni na stáži v České republice, řekli tehdy Mediafaxu, že volby považují za nedemokratické a nesvobodné. Za řešení považují volby bojkotovat a nevolit. "Je to způsob, jak ukázat celému světu, že s režimem nesouhlasíme," vysvětlili. Podle nich totiž ten, kdo půjde volit, vyjadřuje svoji podporu nové nedemokratické ústavě. Na druhé straně ten, kdo volit nepůjde, se ocitne v nebezpečí. Režim totiž své obyvatele nutí jít nejenom volit, ale i kontroluje, koho budou volit. Ve volebních místnostech budou podle slov disidentů umístěny kamery nebo přímo vojáci, kteří budou sledovat, koho si voliči na kandidátní listině vybírají. Barmští aktivisté však tvrdili, že i tak se najdou lidé, kteří i přes hrozící nebezpečí, dají hlas opozici.
Vojenská junta se u moci v Barmě drží od roku 1962. Režim zažil v letech 1988 a 2007 obrovské protesty, které však dokázal potlačit. Podle nové ústavy, kterou junta prosadila ve zmanipulovaném referendu v roce 2008, by měl v zemi začít fungovat parlament. Automaticky však bude 25 procent křesel přiděleno armádě a právo volit do parlamentu nemají například členové náboženských řádů, tedy asi 400 000 buddhistických mnichů.
První parlamentní volby mají proběhnout letos, s největší pravděpodobností 10. října. Volby už předem bojkotuje nejsilnější opoziční hnutí Národní liga pro demokracii, jejíž vůdkyní je právě vězněná Su Ťij. Podle informací Člověka v tísni je v zemi přes 2100 politických vězňů.
Související
Charita ČR a Člověk v tísni vyhlásily sbírku pro Turecko a Sýrii
Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák