Elity nemají patřičnou úctu ke zbytku společnosti, tvrdí Petr Robejšek

REPORTÁŽ - Významný politolog a komentátor Petr Robejšek přijal pozvání Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity a přednášel brněnským posluchačům. Tématem přednášky, která zaznamenala velký zájem studentů i veřejnosti, byla v prvé řadě kritika současných vládnoucích elit. Řeč se stočila také na problematiku migrace či krizi eurozóny.

Přednáška, jež proběhla 19. října v konferenčním sále brněnské Moravské zemské knihovny, nesla název Odpovědnost elit vůči společnosti. Asi hodinu a půl trvající sezení bylo rozděleno do dvou částí; po samotné přednášce Petra Robejška následovala pestrá diskuze.

Petr Robejšek, který již řadu let žije v Německu, je významným politologem, ekonomem, analytikem a politickým komentátorem. Dále je jedním ze zakladatelů nového českého think tanku Institut 2080, jehož cíle byly při přednášce zmíněny.

Stěžejním tématem přednášky byla kritika současného západního politického systému, a to včetně České republiky. Hned v úvodu Petr Robejšek představil posluchačům své dvě teze: " Vládnou nám lidé, kteří jsou tomu nominálně kompetentní, ale prakticky nikoliv" a "Jejich problém spočívá především v tom, že používají špatné metody vládnutí."

"Západní demokracie se dostaly do rukou dezorientovaných elit, které za své omyly odmítají nést odpovědnost." Máme vůdce, kteří si uzurpují právo říkat nám, co je správné, kam máme jít, podle čeho se mají řídit a když se spletou, tak odmítají nést za to zodpovědnost."

Pan Robejšek identifikoval tři typy elit – politické, ekonomické a mediální. Tyto elity podle něj namísto toho, aby zajišťovaly, aby společnost zůstala funkční, až na výjimky, odvádějí špatnou práci. Robejšek následně odpovídal na otázku, proč tomu tak v západních společnostech je.

"Tyto elity přestaly chápat, že některé myšlenky musíme odmítnout, i když jsou pravdivé. To, že je nějaká myšlenka pravdivá, ještě neznamená, že je uskutečnitelná a že musí být uskutečněna." Dále podle něj západní elity podléhají mylné představě, že jsou schopny řídit velké ekonomické celky.

"Elity nechápou, že proto, abychom mohli poznat reálnou situaci, musíme smět pojmenovávat věci pravými jmény. To znamená, že můžeme tabuizovat určité pojmy, určité myšlenky jenom proto, že se nám nehodí do našeho světonázoru. A přesně to se samozřejmě velmi často děje," narazil Robejšek na problematiku migrace i politickou korektnost jako takovou.

Za další příklady dezorientace elit označil interpretaci některých západních hodnot tak, že naši společnost vlastně ničí a jmenoval toleranci či chápaní pokroku jako přibývání rovnosti a chápání univerzality lidských práv, která je podle Robejška neproveditelná. Upozornil na to, že jiné společnosti chápou lidská práva jinak a Západ nemá dostatek síly, aby byl schopen demokracii etablovat jinde. Pak to dopadá jako například u Arabského jara.

Jako za nejzávažnější považuje Robejšek to, že "západní elity přeceňují svoje vlastní hodnoty a zájmy." " Elity mají ve skutečnosti velmi silný pocit pohrdání a arogance vůči většinové společnosti."

"Západní demokracie se dostaly do rukou dezorientovaných elit, které za své omyly odmítají nést zodpovědnost ... Máme vůdce, kteří si uzurpují právo říkat nám, co je správné, kam máme jít, podle čeho se mají řídit a když se spletou, tak odmítají nést za to zodpovědnost."

V závěru své přednášky Petr Robejšek řekl, že "Občané by měli elitám velmi důrazně připomenout, co je a co není jejich úloha, aby si elity uvědomily, že jsou omylné..." Současná metoda řízení západní společnosti má podle něj v sobě zabudované omyly, které systému brání, aby reagoval flexibilně "Jsme nepohybliví, myslíme na příliš mnoho", dodal.

V druhé části debaty padla celá řada podnětných dotazů, během kterých přišla řeč mimo jiné i na kritiku imigrační politiky Angely Merkelové, Evropskou unii či na krizi eurozóny a uprchlickou krizi.

Související

Petr Robejšek (Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons)

Video Grety šokovalo svět. Z Česka přišla rázná reakce

Vašimi planými řečmi jste mi ukradli moje sny a moje dětství, prohlásila Švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg v pondělí v emotivním projevy na klimatické konferenci v New Yorku. Na lídry z desítek krajin světa, kteří se konference zúčastňují, téměř křičela. Její projev se setkal s úspěchem, ale i kritikou.
Petr Robejšek, mentor Realistů

Robejškovi Realisté definitivně končí

Většina členů politického uskupení Realisté dnes rozhodla o ukončení činnosti strany. ČTK o tom informoval Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Strana končí po třech letech od založení. Členská základna hlasovala od minulého pondělí do dnešních 16:00.

Více souvisejících

Petr Robejšek Masarykova univerzita Brno přednáška

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy