V kauze Vidkun začaly výslechy svědků

Olomouc - Policisté a žalobci začali vyslýchat svědky v olomoucké korupční kauze. V ní jsou obviněni čtyři lidé včetně olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a olomouckých policistů Karla Kadlece a Radka Petrůje.

Podle informací ČTK jich bylo tento týden předvoláno více než deset, jsou mezi nimi hlavně současní či bývalí místní politici. Jde o lidi, jejichž jména zazněla v odposleších zachycených mezi obviněnými. Počet obviněných se podle státního zástupce Petra Šeredy nerozšířil.

Tento týden je podle informací ČTK nejsilnějším co do počtu svědků od doby, kdy kauza začala. "Minulý týden byly podzimní prázdniny a svátek, bylo to také bezprostředně po prohlídkách, takže se prováděla spousta technických úkonů. V tomto týdnu jsme najeli na standardní průběh vyšetřování, provádějí se více než technické úkony výslechy svědků. Avizovali jsme, že chceme udělat výslechy co nejrychleji, což tomu odpovídá," řekl dnes ČTK žalobce Šereda. V průměru jsou předvoláni k výpovědi denně tři lidé, přítomni jsou také obhájci obviněných.

Zatímco minulý týden vypovídali podle informací ČTK policisté, tento týden se vyšetřovatelé zaměřili na jména z údajně ovlivňovaných kauz. Mezi prvními vypovídala například bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD), která se v minulosti zodpovídala před soudem v případu prodeje městského majetku.

Podle serveru Neovlivni cz. chtěli policista Kadlec s obviněným podnikatelem Ivanem Kyselým její řízení manipulovat tak, aby získali informace z magistrátu. "Už jsem vypovídala, byla jsem v pondělí předvolána jako první," řekla dnes ČTK Tesařová. Podotkla, že měla pocit zadostiučinění, blíže se však prý k případu vyjadřovat nemůže.

Související

Více souvisejících

kauza Vidkun Jiří Rozbořil

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy