Politici a pamětníci si u budovy Českého rozhlasu připomněli události srpna 1968

Praha - Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09), ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), vojáci a pamětníci. Ti všichni si během sobotního dopoledne připomněli u budovy Českého rozhlasu v Praze vpád vojsk Varšavské smlouvy do země 21. srpna 1968.

"Před 42 lety obsadili vojáci pěti komunistických armád naši zemi. Československý rozhlas tehdy od začátku informoval a varoval občany, často i se samopaly v zádech," řekl prozatímní ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan. Zmínil také československé žurnalisty, kteří svou statečností pomohli ke svobodnému informování občanů. "Mnozí působili po roce 1968 v zahraničních redakcích. Jsem hluboce přesvědčen, že československá exilová žurnalistika válčila ve jménu pravdy a svobody i později v zahraničí. Na to nesmíme nikdy zapomenout," dodal.Podle Přemysla Sobotky žádné jiné místo v Praze nesymbolizuje srpnové události tak, jako budova Českého rozhlasu: "Právě zásluhou rozhlasu se lidé dozvěděli pravdu, na dalších 21 let poslední pravdu, kterou mohli veřejně slyšet." Dodal, oběti srpna 1968 nebyly zbytečné, měly by neustále připomínat, že svoboda není zadarmo. "Nezapomínejme na to dnes, kdy se nám život ve svobodě zdá tak samozřejmý," vyzval Sobotka.Jako jediná z řečníků přednesla svůj projev zpaměti bývalá ministryně obrany a současná místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová. Podle ní život ve svobodě a možnost tuto svobodu udržet často vyžaduje připravenost k tomu, že za ni můžeme zaplatit krví i vlastním životem.Ministr Besser, který na pietním aktu zastupoval premiéra Petra Nečase (ODS), se přiznal, že i on na konci komunismu neodolal a režimu se podvolil: "Od roku 1968 jsem viděl, jak to vypadá, když se násilně přetrhne lidská naděje, která následně umírá. Viděl jsem lidi, kteří upadli do apatie, těžko se mi to vyjadřuje slovy. Víte, že i já jsem se nakonec podvolil. Můžete si ale být jistí, že to komunistům ani sám sobě do konce života neodpustím."Poslední promluvila náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková (ODS), která zmínila i ekonomické aspekty normalizační politiky KSČ.Akce se zúčastnilo zhruba sto vojáků a několik desítek pamětníků srpnových událostí.Ačkoliv vojska Varšavské smlouvy obsadila drtivou většinu všech strategických míst v zemi bezprostředně po svém vpádu do Československa, tedy v noci na 21. srpna 1968, pracovníkům Československého rozhlasu se podařilo zajistit vysílání až do 27. srpna.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 4 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 5 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 6 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 7 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 9 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 10 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy