Byl Zeman v listopadu 89 na Národní třídě? Hledají se svědci

Praha - Poměrně originálně si vystřelila z prezidenta Miloše Zemana strana TOP 09. U příležitosti výročí 17. listopadu vypsala výzvu, ve které hledá svědky, kteří v roce 1989 Miloše Zemana viděli mezi demonstranty. Za odměnu dostanou knihu Ferdinanda Peroutky.

Strana TOP 09 vyhlásila celostátní pátrání. Hledá jakékoli svědky, kteří by potvrdili, že Miloš Zeman byl mezi demonstranty 17. listopadu 1989. "Hledáme svědky, kteří tehdy na Národní Miloše Zemana viděli," píše TOP 09 na svém facebookovém profilu.

TOP 09 tak odkazuje na prezidentovy loňské skandální výroky o demonstraci, které přivedly poprvé do ulic lidi s červenými kartami. Od té doby je Zeman vídá na svých cestách po republice celkem často.

Oč tehdy šlo? Miloš Zeman zlehčoval jen několik dní před výročím událostí tehdejší masakr studentů. Prohlásil tehdy: "Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z x demonstrací." K tomu Zeman podotkl, že sám tehdy na Národní třídě byl.

V debatě s Václavem Klausem ještě dodal: "Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z Lidových milicí, když dostali povel - obušky k nasazení připravit - tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli."

Prakticky vzápětí se ale v médiích i mezi historiky, odborníky a běžnými lidmi začalo spekulovat, jestli Miloš Zeman mluví pravdu se svou účastí na demonstraci studentů. Ani jeden z členů vyšetřovací komise 17. listopadu, které oslovily Lidové noviny, si nepamatuje že by při desítkách výpovědí svědků padlo Zemanovo jméno.

Hrad na spekulace téměř nereagoval a odmítl doložit jména lidí, kteří by Zemanovu účast mohli potvrdit. "Považuji za nedůstojné, aby pan prezident sháněl lidi a dokazoval, kde byl," uvedl v reakci pro LN mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Mluvčí  tvrdí, že jde o tradiční podzimní kampaň proti prezidentovi. Historik Pavel Žáček, který se událostem 17. listopadu 1989 podrobně věnoval, řekl ČTK, že podle něj by svědci o Zemanově přítomnosti měli promluvit.

"Řekl bych, že každý tam šel v nějaké skupině kamarádů či blízkých osob, které by měly vydat své svědectví," uvedl bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Žáček. Historik je také autorem rozsáhlé publikace o práci parlamentní komise, která vyšetřovala zásah proti účastníkům demonstrace. Připomněl, že průběh zásahu se několikrát vyšetřoval, ale vyčerpávající seznam účastníků protestu nelze sestavit.

Žáček upozorňuje na to, že lidské vzpomínky jsou ryze individuální, přestože se týkají klíčové události dějin. "Kdo byl pouze na Albertově, pamatuje si davy studentů, kdo byl na Vyšehradě tak svíčky, kdo na nábřeží desetitisícový dav, kdo na Národní - ten masakr," míní Žáček. "Byl jsem na místě s osobou, které se počáteční chvíle na Národní zdály nudné, a tak odešla," vybavil si.

Do Ovčáčka se ve své výzvě TOP 09 také trefuje, když připomíná jeho marné hledání neexistujícího článku Ferdinanda Peroutky: "Pomozte nám najít Miloše z Národní. Možná budeme mít víc štěstí než Jiří Ovčáček, který stále ještě nenašel údajný článek Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman."

A v neposlední řadě si z TOP 09 z marného hledání článku děla legraci tím, že za odměnu svědkům, kteří Zemanovu účast na demonstraci potvrdí, věnuje Peroutkovu knihu Budování státu.

Pod výzvou na Facebooku se už také začaly objevovat nejrůznější fotomontáže, které mají účast prezidenta dokázat.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman 17. listopad 1989 top 09

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy