Křeček přepsal Adventní výzvu varující před fašizací. Teď bych to podepsal i já, rýpnul si

Praha – Adventní výzva, stejně jako třeba předchozí výzva akademiků, vyvolala bouřlivé emoce. Dokument, který varuje před fašizací české společnosti, před xenofobií a falešnými vůdce, zatím podepsalo asi 9 tisíc lidí, Někteří ale text kritizují. Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček proto text výzvy vzal a pokusil se ho nově vyložit. V takovém případě by prý dokument podepsal také.

My, kdo jsme podepsáni pod touto výzvou,

varujeme před nebezpečím, kterému je naše společnost vystavena. Opět nás nejen okolnosti, ale i falešní vůdci rozdělují na dva tábory stojící proti sobě. Cílem naší výzvy je varovat před opakováním toho, co jsme prožili ve 20. století, a relativizováním hodnot, za které bojovali, trpěli a umírali naši blízcí a přátelé (Ve skutečnosti chceme říct: My si samozřejmě uvědomujeme, že se historii nikdy neopakuje, podmínky života společnosti jsou vždy jiné a nelze, jak se říká, dvakrát vstoupit do stejné řeky, ale viděli jsme v minulosti, jak snadno se pod hesly o svobodě a demokracii dá vybudovat diktatura a jak lidé provolávají slávu něčemu, co si ve skutečnosti nikdy nepřáli. Před takovým vývojem se všichni mějme na pozoru!).

Se znepokojením sledujeme nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti. Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla „Čechy Čechům", „Smrt kolaborantům" a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty. Tito lidé se prohlašují za vlastence (Ve skutečnosti chceme říct: Jme znepokojeni a znechuceni tím, že na shromážděních, která dokládají legitimní znepokojení obyčejných lidí, se objevují někteří, kteří zde deklarují nenávist a nesnášenlivost k tomu, co ve skutečnosti chceme bránit a uchovat. Nepřipusťme, aby naše shromáždění byla takto zneužita!).

Skutečné vlastenectví je však spojené s humanistickou tradicí T. G. Masaryka, s úctou k demokracii a svobodě, kterou si tento národ vybojoval v obou světových válkách a v období komunistické totality. Neumíme zastavit migraci. Lidé hledající bezpečí a lepší život se vydávají na cesty a prosí o pomoc (Ve skutečnosti chceme říct: My, jako všichni ostatní v této republice vidíme, že migranti od nás nechtěli pomoc v nouzi, ale že se jen chtěli dostat co nejrychleji do Německa. Neměli bychom je na našem území zbytečně zdržovat, ať jdou, kam je srdce táhne, pokud jdou tam, kde jsou zváni a vítáni).

Toto známe z doby před druhou světovou válkou, během ní i po ní. Apelujeme na vás všechny, abyste zachovávali humanistické postoje: být nablízku trpícím a snažit se jim pomoci. Nelze vyloučit, že s uprchlíky přicházejí do Evropy i nepřátelé a zločinci, kteří chtějí zneužít naši pohostinnost. Prověřovat migranty je sice složité, ale možné (Ve skutečnosti chceme říct: Chápeme, že lidé chtějí lepší život, ale současně vidíme, stejně tak jako většina občanů naší republiky, že v Evropě statisícům lidí nemůžeme jejich sen splnit. Pokud oni podlehli falešným prorokům, kteří je utvrzovali v tom, že zde bude o ně a jejich rodiny postaráno, litujeme toho).

Apelujeme na představitele EU, aby jednali rychle a s úctou k lidskému životu. Vyzýváme politiky, aby naší zemi neizolovali, ale hledali s našimi spojenci účinné řešení uprchlické krize a čelili hrozbám teroristických útoků (Ve skutečnosti chceme říct: Rozumíme bolesti a strádání lidí, kteří museli pro nebezpečí hrozící jim a jejich rodinám opustit své domovy. Ale pokud jim nemůžeme pomoci zde, žádáme naši vládu a vlády ostatních evropských států aby pomohli podle svých sil tam, kde se tito lidé před válkou ukrývají, aby se nemuseli vydávat na dlouhé cesty, které jejich situaci zlepšit nemohou).

Ovšemže si nepřejeme v Evropě zavádění práva šaría (Ve skutečnosti chceme říct: Nikdy nepřipustíme, aby se u nás i třeba pod záminkou náboženské svobody zaváděly zvyky a falešná práva, které jsou v rozporu s naším chápáním lidských práv a v rozporu s tím, co považujeme za způsob života nás a našich rodin, kteří žijeme v této zemi).

Ovšemže požadujeme od těch, komu nabízíme azyl, aby přijali za své respekt a úctu ke svobodě druhého.Vyzýváme politiky, aby nezavírali oči před anexí cizích území a jiným porušováním mezinárodního práva. Varujeme před ruským nacionalismem, propagandou a znevažováním vítězství nad komunismem (Ve skutečnosti chceme říct: Nechceme, aby naše mysl byla otravována demagogickou propagandou kohokoliv, chceme si své myšlenky a své názory vybudovat na objektivních a pravdivých informacích o skutečných událostech tak, jak to naši lidé vždy v minulosti zpravidla dokázali).

Braňme se populistům, kteří navádějí k násilí a netoleranci. Nenechme si vnutit naruby převrácené vlastenectví a nacionalismus. Advent je podle křesťanské tradice dobou očekávání a naděje (Ve skutečnosti chceme říct: V tento adventní čas radostného očekávání se modlíme jako křesťané za naši vládu a našeho presidenta, aby jim bylo dáno moudře řídit náš stát, a aby nadále nepřipustili to, co stále silněji působí k rozvratu a nesvornosti našeho národa).Terorismu, násilí a demagogii dokážeme čelit tehdy, vrátíme-li se k hodnotám, které nás jako národ učinily významným – k obraně základních lidských práv, svobody a demokracie.

"Pokud takto byla Adventní výzva ve skutečnosti myšlena, tak připojuji svůj podpis." uvedl na svém facebookovém profilu Křeček.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček advent

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 10 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy