Křeček přepsal Adventní výzvu varující před fašizací. Teď bych to podepsal i já, rýpnul si

Praha – Adventní výzva, stejně jako třeba předchozí výzva akademiků, vyvolala bouřlivé emoce. Dokument, který varuje před fašizací české společnosti, před xenofobií a falešnými vůdce, zatím podepsalo asi 9 tisíc lidí, Někteří ale text kritizují. Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček proto text výzvy vzal a pokusil se ho nově vyložit. V takovém případě by prý dokument podepsal také.

My, kdo jsme podepsáni pod touto výzvou,

varujeme před nebezpečím, kterému je naše společnost vystavena. Opět nás nejen okolnosti, ale i falešní vůdci rozdělují na dva tábory stojící proti sobě. Cílem naší výzvy je varovat před opakováním toho, co jsme prožili ve 20. století, a relativizováním hodnot, za které bojovali, trpěli a umírali naši blízcí a přátelé (Ve skutečnosti chceme říct: My si samozřejmě uvědomujeme, že se historii nikdy neopakuje, podmínky života společnosti jsou vždy jiné a nelze, jak se říká, dvakrát vstoupit do stejné řeky, ale viděli jsme v minulosti, jak snadno se pod hesly o svobodě a demokracii dá vybudovat diktatura a jak lidé provolávají slávu něčemu, co si ve skutečnosti nikdy nepřáli. Před takovým vývojem se všichni mějme na pozoru!).

Se znepokojením sledujeme nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti. Jsme znechuceni davovostí těch, kdo propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla „Čechy Čechům", „Smrt kolaborantům" a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty. Tito lidé se prohlašují za vlastence (Ve skutečnosti chceme říct: Jme znepokojeni a znechuceni tím, že na shromážděních, která dokládají legitimní znepokojení obyčejných lidí, se objevují někteří, kteří zde deklarují nenávist a nesnášenlivost k tomu, co ve skutečnosti chceme bránit a uchovat. Nepřipusťme, aby naše shromáždění byla takto zneužita!).

Skutečné vlastenectví je však spojené s humanistickou tradicí T. G. Masaryka, s úctou k demokracii a svobodě, kterou si tento národ vybojoval v obou světových válkách a v období komunistické totality. Neumíme zastavit migraci. Lidé hledající bezpečí a lepší život se vydávají na cesty a prosí o pomoc (Ve skutečnosti chceme říct: My, jako všichni ostatní v této republice vidíme, že migranti od nás nechtěli pomoc v nouzi, ale že se jen chtěli dostat co nejrychleji do Německa. Neměli bychom je na našem území zbytečně zdržovat, ať jdou, kam je srdce táhne, pokud jdou tam, kde jsou zváni a vítáni).

Toto známe z doby před druhou světovou válkou, během ní i po ní. Apelujeme na vás všechny, abyste zachovávali humanistické postoje: být nablízku trpícím a snažit se jim pomoci. Nelze vyloučit, že s uprchlíky přicházejí do Evropy i nepřátelé a zločinci, kteří chtějí zneužít naši pohostinnost. Prověřovat migranty je sice složité, ale možné (Ve skutečnosti chceme říct: Chápeme, že lidé chtějí lepší život, ale současně vidíme, stejně tak jako většina občanů naší republiky, že v Evropě statisícům lidí nemůžeme jejich sen splnit. Pokud oni podlehli falešným prorokům, kteří je utvrzovali v tom, že zde bude o ně a jejich rodiny postaráno, litujeme toho).

Apelujeme na představitele EU, aby jednali rychle a s úctou k lidskému životu. Vyzýváme politiky, aby naší zemi neizolovali, ale hledali s našimi spojenci účinné řešení uprchlické krize a čelili hrozbám teroristických útoků (Ve skutečnosti chceme říct: Rozumíme bolesti a strádání lidí, kteří museli pro nebezpečí hrozící jim a jejich rodinám opustit své domovy. Ale pokud jim nemůžeme pomoci zde, žádáme naši vládu a vlády ostatních evropských států aby pomohli podle svých sil tam, kde se tito lidé před válkou ukrývají, aby se nemuseli vydávat na dlouhé cesty, které jejich situaci zlepšit nemohou).

Ovšemže si nepřejeme v Evropě zavádění práva šaría (Ve skutečnosti chceme říct: Nikdy nepřipustíme, aby se u nás i třeba pod záminkou náboženské svobody zaváděly zvyky a falešná práva, které jsou v rozporu s naším chápáním lidských práv a v rozporu s tím, co považujeme za způsob života nás a našich rodin, kteří žijeme v této zemi).

Ovšemže požadujeme od těch, komu nabízíme azyl, aby přijali za své respekt a úctu ke svobodě druhého.Vyzýváme politiky, aby nezavírali oči před anexí cizích území a jiným porušováním mezinárodního práva. Varujeme před ruským nacionalismem, propagandou a znevažováním vítězství nad komunismem (Ve skutečnosti chceme říct: Nechceme, aby naše mysl byla otravována demagogickou propagandou kohokoliv, chceme si své myšlenky a své názory vybudovat na objektivních a pravdivých informacích o skutečných událostech tak, jak to naši lidé vždy v minulosti zpravidla dokázali).

Braňme se populistům, kteří navádějí k násilí a netoleranci. Nenechme si vnutit naruby převrácené vlastenectví a nacionalismus. Advent je podle křesťanské tradice dobou očekávání a naděje (Ve skutečnosti chceme říct: V tento adventní čas radostného očekávání se modlíme jako křesťané za naši vládu a našeho presidenta, aby jim bylo dáno moudře řídit náš stát, a aby nadále nepřipustili to, co stále silněji působí k rozvratu a nesvornosti našeho národa).Terorismu, násilí a demagogii dokážeme čelit tehdy, vrátíme-li se k hodnotám, které nás jako národ učinily významným – k obraně základních lidských práv, svobody a demokracie.

"Pokud takto byla Adventní výzva ve skutečnosti myšlena, tak připojuji svůj podpis." uvedl na svém facebookovém profilu Křeček.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček advent

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy