Praha – Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) byl v pátek pohřben. Jeho žena a dcera ale stále žádají některé odpovědi, které by více osvětlily události vedoucí k jeho úmrtí. V dopise, pod kterým je podepsána politikova žena Vlasta, se vdova obrací na premiéra Bohuslava Sobotku a žádá ho, aby inicioval jednání se Švýcarskem.
„Vážený pane premiére, obracím se na Vás s žádostí, abyste z titulu své funkce prošetřil veškeré události, které vedly k úmrtí mého manžela, poslance Evropského parlamentu PhDr. Miloslava Ransdorfa, CSc. Žádám Vás, abyste inicioval jednání se Švýcarskou konfederací v tzv. 'švýcarské kauze', jejíž verzi znáte z veřejnoprávních objektivních českých médií," žádá v dopise Vlasta Ransdorfová. Přikládá 10 otázek, které doplňuje dalšími otázkami směřujícími na „příslušné osoby EU a příslušné osoby na české straně".
„Vážený pane premiére, očekávám odpovědi a vysvětlení ode všech stran- od švýcarské, české i z Evropského parlamentu. Nevylučuji, že dodatečně vznesu další otázky. Vážený pane premiére, vyzývám Vás, abyste se věnoval vnesení světla do tvz. 'švýcarské kauzy', která, jak jsem přesvědčena, manželovi ukrátila život, s plným nasazením," píše v dopisu pro šéfa kabinetu.
Dopis byl uveřejněn na stránkách Ransdorfa, prostřednictvím kterých komunikoval se širokou veřejností. Kromě něj zde byly uveřejněny také smuteční řeči jeho ženy a dcery Anety. V nich obě poukazují na štvavou kampaň, kterou podle nich média proti europoslanci vedla především po událostech ve Švýcarsku.
„Bála jsem se lidem představit příjmením. Kolikrát jsem byla nazvaná 'zasranou komunistkou', i když jsem byla ještě na základní škole, nemohu ani spočítat. A to přesto, že mnozí z mých spolužáků ani nevěděli, co to ten komunismus je – ale věděli, že jsem se provinila něčím strašlivým," uvedla ve smuteční řeče jeho dcera Aneta.
Ani po otcově smrti to však prý neskončilo. Na Facebooku prá obdržela velké množství kondolencí a hezkých vzpomínek, ne všechny reakce prý ale byly tak pozitivní. „Mimo jiné jsem tam ale nalezla i tyto dvě věci. Nebyly jediné, ale nejsprostší. Rozhodla jsem se na ně nereagovat a neopravovat jejich bulvárem pokroucené mínění, ale ukázat vám, jací lidé také existují. Pokud byste chtěli oba screenshoty stáhnout, šířit dál a ukázat, jakou tolerancí a láskou oplývají někteří nepřátelé mého otce, rozhodně vám bránit nebudu," uvedla Ransdorfová na svém profilu.
//
Zveřejnil(a) Aneta Arakanga Ransdorfová dne 30. leden 2016
„Kdybych měl čas, rád bych se tam v pátek přišel vys*at, a stydět se má akorát vaše rodina, že nemáte ani na pohřed," napsal jí uživatel Richard Mint. „Mrtvej komouš, dobrej komouš, nemusí pršet, stačí, když kapou. Svině zlodějská komoušská a ke všemu debilní, už se smaží v pekle," píše Stanislav Lumír Hnyk.
Dopis, který Vlasta Ransdorfová zaslala premiéru Bohuslavu Sobotkovi:
Dopis předsedovi vlády ČRÚřad vlády České republikyMgr. Bohuslav Sobotkapředseda vládynábřeží Edvarda Beneše 4118 01 Praha 1 - Malá Strana
Vážený pane premiére,
obracím se na Vás s žádostí, abyste z titulu své funkce prošetřil veškeré události, které vedly k úmrtí mého manžela, poslance Evropského parlamentu PhDr. Miloslava Ransdorfa, CSc. Žádám Vás, abyste inicioval jednání se Švýcarskou konfederací v tzv. „švýcarské kauze", jejíž verzi znáte z veřejnoprávních objektivních českých médií.
Žádám, abyste švýcarské straně vznesl následující otázky:
1. Z jakého důvodu banka odmítla jednat s člověkem, vybaveným plnou mocí od klienta?Manžel šel do banky s plnou mocí od klienta, která ho opravňovala k NAVÁZÁNÍ KONTAKTU s bankou, nikoli k výběru peněz, jak stále uvádějí česká média.
2. Manžel trval na tom, ať s ním banka na základě plné moci jedná. Byl odmítnut a členem ochranky vyzván, aby odešel. Manžel byl ochoten banku opustit v případě, že mu vystaví potvrzení, že s ním odmítají jednat. Proč mu banka toto prohlášení nevydala?
3. Z jakého důvodu zavolala banka na manžela policii?Manžel v bance žádné dokumenty nepředložil (nebylo komu), nikdo z pracovníků banky je neviděl. Nikdo z banky tedy nemohl vědět, jsou- li jeho dokumenty pravé či nikoli. Dokumenty měl stále u sebe, předložil je až přivolané policii na jejich služebně.
4. Jak je možné, že řadoví kantonální policisté na místní služebně mohli okamžitě vědět, že dokumenty jsou falešné? Odborná expertiza a ověřování listin přece vyžadují nějaký čas.
4. Proč banka dodnes nezveřejnila kamerové záznamy, které by potvrdily ( ev. vyvrátily) manželovu verzi o jeho pohybu a chování v bance? Opakovaně, ale marně, žádal o jejich vydání.
5. Jak se mohlo stát, že švýcarská policie manželovi odepřela možnost kontaktovat rodinu? O jeho zatčení jsem se dozvěděla až druhý den, a to z českého tisku.
6 Jakým právem mu policie znemožnila kontaktovat i české zastupitelství a Evropský parlament?
7. Jak se vůbec mohlo stát, že manželovi švýcarská policie odepřela léky na diabetes a hypertenzi v potřebném množství? Především mu vůbec nezajistila noční inzulín, místní lékař ho neměl k dispozici. Manžel měl noční inzulín v autě, požádal policisty, aby mu jej přinesli ze zaparkovaného vozidla, ale policisté ho prý v autě nemohli najít! Léky na tlak nedostal buď vůbec, nebo v nedostatečném množství. V noci měl zdravotní potíže, způsobené enormním zvýšením tlaku, třikrát zvonil na stráž, ale nikdo nepřišel. Manžel zůstal bez potřebných léků.
8. Jak mohla švýcarská policie předstírat, že manželovi nerozumí, když manžel ovládal všechny čtyři oficiální jazyky Švýcarské konfederace? Pokoušeli se vytvořit umělou jazykovou bariéru tím, že na něj mluvili výhradně Schweizerdeutsch (manžel rozuměl i tomuto nářečí). Je ale vyloučené, aby státní zaměstnanci neovládali aspoň jeden oficiální jazyk své země.
9. Pokud byly předložené dokumenty falešné, jak to, že manžel nebyl z ničeho obviněn, byl po vyčerpání zákonné lhůty k zadržení státním zástupcem bez problémů propuštěn a mohl odcestovat do republiky?
10. Pokud byly dokumenty pravé, jak to, že se banka manželovi oficiálně neomluvila, ačkoli ji žádal o vyjádření a o omluvu?
Dále Vás, pane premiére, žádám, abyste inicioval vyšetřování s příslušnými osobami EU a s příslušnými osobami na české straně:
1. Jak to, že když byl manžel, občan EU a ČR, zadržen, nenašel se žádný zástupce ani EU, ani ČR, aby mu zajistil alespoň základní lékařskou pomoc? K čemu máme státní orgány, Listinu základních práv EU a Úmluvu o lidských právech Rady Evropy, když si v civilizované cizině dovolí chovat se k českému občanu (zde není podstatné, že manžel měl funkci europoslance) jako ke psovi?
2. Jak to, že nebylo kontaktováno švýcarské velvyslanectví? Ambasády jsou snad taky pro to, aby pomáhaly občanům v nouzi.
3. Jak to, že nikdo z české strany nežádal informace od švýcarského velvyslance v Praze Antoniettiho? Aféra plnila přední stránky novin a manžel přece patřil k předním českým politikům. Jak to, že nikoho z kompetentních orgánů nezajímalo, co se opravdu stalo? Odkud pramenil absolutní nezájem o manželův osud?
4. Jak to, že po propuštění nebylo první snahou EP poskytnout manželovi pomoc, ale získat od něj vysvětlení, a to mnohem dřív, než se vůbec mohl vrátit do vlasti? Nátlakovým a nevybíravým způsobem se k němu choval předseda EP Martin Schulz.
5. Proč se dodnes ani české státní, ani evropské orgány nedomáhaly zveřejnění bankovních kamerových záznamů?
6. Jak se mohla česká média dozvědět o zadržení mého manžela dřív, než jeho vlastní rodina?
7. Kdo rozpoutal, řídil a platil bezprecedentní zběsilou mediální štvanici na manžela?
8. Proč sdělovací prostředky včetně veřejnoprávních místo toho, aby dělaly svou práci- informovaly a pátraly po důvodech jednání švýcarské banky a policie a důsledně sledovaly postup státních orgánů - se soustředily výhradně na manželovu dehonestaci?
Vážený pane premiére, očekávám odpovědi a vysvětlení ode všech stran- od švýcarské, české i z Evropského parlamentu. Nevylučuji, že dodatečně vznesu další otázky.
Vážený pane premiére, vyzývám Vás, abyste se věnoval vnesení světla do tvz. „švýcarské kauzy", která, jak jsem přesvědčena, manželovi ukrátila život, s plným nasazením.
S úctouMgr. Vlasta RansdorfováV Praze 30. 1. 2016
Související
Zemřel Vladimír Huněk. Údajný dědic miliard, který napálil Ransdorfa
Policie obvinila muže, kvůli kterému byl zatčen Ransdorf. Mohl způsobit velkou škodu
Miloslav Ransdorf , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 20 minutami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 47 minutami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 1 hodinou
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.
Zdroj: Libor Novák